Fotovoltaická elektrárna pro firmy v roce 2024

Snižte energetickou náročnost své firmy a chytře investujte, zvolte fotovoltaickou elektrárnu. Nespotřebovanou elektřinu odprodáte, nebo uložíte na později. A jste kryti pro případný výpadek proudu.

Firemní fotovoltaika od MOBIS

fotovoltaika pro firmy

Provádíme instalace fotovoltaické elektrárny pro firmy, veřejné i komerční budovy. Ty bývají náročnější na požární normy a bezpečnost, na což jsme u nás připraveni. Pracujeme i s částečným zastíněním. Pokud nemáte střechu bez stínů, vytvoříme řešení tak, aby stíny neměly vliv na celou FVE, ale jen na zastíněnou část panelů.

Fotovoltaiku vám navrhneme na míru a spočítáme vám, kolik ušetříte oproti vaší současné situaci. Papírování nechte na nás. V MOBISu vyřizujeme projektové dokumentace, povolení i žádosti o dotace my. Vás jenom požádáme o příslušné podklady.

Co od vás budeme potřebovat?

 • adresu místa instalace, případně vyznačení místa v mapách
 • hodnotu vašeho hlavního jističe
 • fakturu za elektřinu nebo nejlépe data z fakturačního elektroměru po ¼ hodinách za poslední rok (pokud jste odběratel z VN, nebo máte příkon s jištěním nad 80 A, má tyto informace váš distributor).

Naši specialisté vám nainstalují a zprovozní celý systém tak, aby pro vás byl co nejefektivnější. Následně vás zaškolí, jak FVE ovládat, abyste z ní vytěžili opravdu maximum.

Fotovoltaická elektrárna jako úspora a zároveň investice

fotovoltaika pro firmy

Firemní FVE jako úsporné řešení

Fotovoltaická elektrárna je vhodné řešení, když potřebujete snížit spotřebu elektřiny odebírané ze sítě. S vhodně instalovanými panely a s jejich dostatečným počtem můžete pokrýt 50 - 70 % vaší spotřeby. Co nestihnete spotřebovat v rámci jednoho dne, jednoduše odprodáte zpět do sítě.

Firemní FVE jako investice

Fotovoltaická elektrárna může být i velice zajímavá investiční příležitost. V kombinaci s dotacemi jste schopni se dostat na poměrně rychlou návratnost vaší investice, která se pohybuje mezi 3-8 lety.

Fotovoltaická elektrárna s baterií

Chcete z FVE vytěžit maximum? Pořiďte si fotovoltaickou elektrárnu i s baterií. Pokud vyrobíte více elektřiny, než stihnete za daný den spotřebovat uloží se přebytky v baterii na později.

Pokud potřebujete zajistit provoz vaší firmy i během případných výpadků elektřiny, oceníte bateriové uložiště, ze kterého můžete v případě výpadku elektřiny tento provoz dočasně pokrýt.

Firemní elektromobilita

Využíváte elektromobil? Nabíjet ho můžete i pomocí energie uložené právě v bateriích. Ráno přijedete do firmy a auto necháte během dne dobít elektřinou, která se nespotřebovala a uložila předchozí den.

Dotace na FVE pro firmy v roce 2024

fotovoltaika pro firmy

Na pořízení fotovoltaiky pro firmu navíc můžete získat i dotace, čímž výrazně snížíte návratnost celé investice. O dotace můžete žádat v rámci programů RES+ a OP TAK, a získat můžete 30 - 75 % uznatelných nákladů.

Dotace RES+

Modernizační fond financuje projekty v rámci programu RES+ (11 mld Kč alokace). Firma může žádat ve dvou výzvách:

 • Fotovoltaické elektrárny do 1MWp (alokace 1,5 mld Kč, žádosti do 15. 3. 2024). Podpora: 35% způsobilých výdajů u FVE, 50% u akumulací a elektrolyzérů.

  Podmínky: udržitelnost projektu 5 let, realizace do 3 let, nepostavit FVE na zemědělském půdním fondu.
 • Fotovoltaické elektrárny nad 1MWp (alokace 5,5 mld Kč, žádosti do 31.10. 2022). Podpora: 35% způsobilých výdajů u FVE, 50% u akumulací a elektrolyzérů.

  Podmínky: udržitelnost projektu 5 let, realizace do 3 let, nepostavit FVE na zemědělském půdním fondu.

Více informací o programu RES + zde.

Dotace OP TAK

OP TAK navazuje na OP PIK a zaměřuje se na malé, střední a velké podniky (kromě Prahy). V letech 2021–2027 bude rozděleno 81,5 mld Kč. Dotace se vztahuje na úspory energie ve firmách.

Příjem žádostí je otevřený od 1.9.2022 do 30.11.2024. Čerpat lze 500 tis. - 200 mil. Kč, míra dotace závisí na velikosti podniku a regionu. Dotace je možné využít na energetickou efektivitu, obnovitelné zdroje, energetický management, odpadní energii, dokumentaci a inženýrství.

Podmínky: realizace v ČR, nepostavit na pozemku s bytovým či rodinným domem, nesmíte být v úpadku ani likvidaci, zveřejněné účetní závěrky a zdaňovací období, zapsání skutečných majitelů.

Více informací o programu OP TAK zde.

Nové dotace na fotovoltaiku v roce 2024

V roce 2024 jsou očekávané nové výzvy modernizačního fondu, které budou podporovat OZE. Doporučujeme sledovat webové stránky SFŽP nebo se přihlásit k našemu newsletteru, ve kterém průběžně informujeme o novinkách ze světa fotovoltaiky a mimo jiné i o nových dotačních výzvách.


MOBIS, spol. s r.o.

Newsletter


Fotovoltaická elektrárna do 50 kWp v roce 2024

Od nového roku je pořízení fotovoltaické elektrárny do 50 kWp o mnoho jednodušší, jelikož není nutné žádat o licenci od ERÚ a stavební povolení od příslušného stavebního úřadu.

Fotovoltaická elektrárna do 30 kWp od MOBIS

Od 1.5. nabízíme zákazníkům bezplatné podání žádosti o připojení do distribuční sítě u fotovoltaiky do 30 kWp. V případě kladného vyjádření ze strany distributora dále nabízíme FVE se zálohou 1 Kč na fotovoltaickou elektrárnu do výkonu 30 kWp. Zároveň garantujeme instalaci do 60 dnů.

Pro více informací nám neváhejte zanechat kontakt a my se vám ozveme s podrobnostmi.

Mám zájem o více informací k firemní fotovoltaice od MOBIS

Solární parky

Solární parky

Spolu s našimi partnery realizujeme jak dílčí fáze velkých fotovoltaických projektů, tak i celé projekty na klíč. Pokud máte v plánu realizovat projekt fotovoltaické elektrárny nad 1MW, tak se na nás můžete nezávazně obrátit s dotazy. Rádi vám pomůžeme zkonzultovat připravovaný projekt.

Napište nám svůj dotaz na email:solarniparky@mobis.cz nebo nám rovnou zavolejte na 775 755 922.

Nejčastější dotazy

 • Kolik je dotace na fotovoltaiku?

  Dotace na fotovoltaickou elektrárnu je v rozmezí 30 - 100 % účelně vynaložených nákladů. Záleží na žadateli a charakteristikám projektu.

 • Jak začít podnikat s fotovoltaikou?

  S fotovoltaikou je možné podnikat například prodejem vyprodukované energie do distribuční sítě za nasmlouvaný poplatek nebo poskytováním bateriového úložiště na vyrovnávání odběrových špiček.

 • Jak vybrat vhodnou instalační firmu na fotovoltaiku?

  Při výběru zhotovitele se podívejte na to, co má společnost za sebou, jak dlouho na trhu funguje a hlavně, jaké s ní mají zákazníci zkušenosti. Pokud vám byla doporučena nějaká společnost blízkým okolím, kterému důvěřujete, máte volbu snazší. V každém případě je na místě výběr dodavatele nepodcenit, věnovat mu čas a porovnat jednotlivé nabídky a přístup. Pro lepší orientaci může posloužit seznam zásad podle Solární Asociace jejíž jsme členem a její zásady dodržujeme: LINK

 • Za jak dlouho fotovoltaiku nainstalujete?

  Fotovoltaiku do výkonu 30 kWp jsme schopni nainstalovat do 30 dnů, za předpokladu, že má zákazník vyřízenou administrativu. Pokud nemá, tak instalujeme do 60 dnů. U elektráren do 50 kWp instalujeme do 90 dnů. U větších projektů je lhůta individuální, ale málokdy přesáhne 6 měsíců.

 • Jak získat dotaci na fotovoltaiku?

  Dotaci na fotovoltaickou elektrárnu získáte po splnění všech potřebných kritérií a po bezchybně podané žádosti za doložení všech potřebných dokumentů. Pokud se jedná o složitější výzvy z modernizačního fondu, tak doporučujeme, abyste se obrátili na odborníky přes dotace na OZE. Pokud potřebujete ohledně dotací poradit, tak vám s tím rádi pomůžeme.

Potřebujete poradit ohledně fotovoltaiky?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin