Instalací fotovoltaických elektráren zejména kvůli změnám cen energií v Evropě výrazným tempem přibývá. Využití solárního zdroje energie zaznamenává ze všech obnovitelných zdrojů v EU největší růst. Česká republika není výjimkou, i když právě v porovnání s Evropou stále zaostává. V rámci energetického mixu Evropské unie tvoří solární energie společně s větrnou 22 % (2022). V České republice tvořila v roce 2021 samotná solární energie 1,65 % energetického mixu.

Čísla z roku 2022 však nasvědčují tomu, že se situace začíná rychle měnit a rovněž díky podpoře ve formě dotací je o fotovoltaiku větší zájem. Co se týká počtu instalovaných elektráren, zaznamenali jsme oproti předešlému roku růst o 262%. Konkrétně bylo nainstalováno 33 760 elektráren, které generovaly výkon 289 MWh. Nárůst výkonu oproti roku 2021 je ještě větší, a to o 366 %. Většinu z nich tvořily elektrárny určené pro domácnosti. Zároveň byly u většiny domácností nainstalovány akumulátory (v 91 % případů), neboť všechnu vyprodukovanou elektřinu ihned nespotřebují. U firem tak velká potřeba baterií není. V České republice je z pohledu vygenerované energie nejproduktivnějším krajem kraj středočeský s výkonem 505,5 MWp a počtem 6 079 elektráren. Odhaduje se, že kolem roku 2030 by se hodnota vyprodukované energie mohla pohybovat mezi 10 000 a 12 000 MWh.

Solární panely na střeše při západu slunce

Celkovému rozvoji oblasti fotovoltaiky mají pomoci také dotační programy. Ať už se jedná o „Nová zelené úsporám“, v rámci modernizačního fondu o výzvy RES+ č.3/2022 a RES+ č.4/2022 nebo o operační program „Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost“ (OP TAK). Žádosti o dotace pomáhají vyřídit samotné společnosti zabývající se FVE, které s problematikou mají zkušenosti.

Rozvoji FVE jde naproti také usnadnění administrativních procesů, neboť 24. 1. tohoto roku nabyla účinnost novela energetického zákona. Díky této novele nebude zapotřebí při instalaci elektráren do 50 kWh potřeba licence. Tato hranice byla dříve pětkrát nižší. Zároveň stejná hodnota (50 kWh) bude sloužit jako limit pro nutnost zažádání o stavební povolení.

Mám zájem o FVE

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin