Fotovoltaická elektrárna obecně

Energetický provoz domácnosti vás nemusí ročně přijít na desetitisíce korun. S fotovoltaickou elektrárnou (FVE) ušetříte 50 - 70 % nákladů, které byste jinak zaplatili vašemu dodavateli za elektřinu odebranou ze sítě.

Fotovoltaická elektrárna vám vyrobí elektřinu zadarmo, pouze za pomoci slunečního svitu. Je to možné díky tzv. fotoelektrickému jevu, který právě FVE využívají. Ten probíhá následovně - sluneční svit (fotony) dopadá na polovodičový materiál, ze kterého je vyroben solární panel, a tím vzniká stejnosměrný elektrický proud.

Čím lépe jsou solární panely umístěny, tím efektivněji celá fotovoltaika pracuje, a tím více elektřiny vyrobí. Důležité je, aby byly panely vůči slunečnímu svitu kolmo, což zajistí nastavení panelů v úhlu 35˚ - 45˚.

Tento stejnosměrný elektrický proud následně putuje do střídače, který ho přemění na střídavý proud. Ten už v domácnosti můžete využít běžným způsobem. Například na puštění pračky, myčky, ohřev vody v bojleru atd.

Nejefektivnější bude fotovoltaika za slunečných a bezmračných dnů. Vyrábět elektřinu vám ale bude za každého počasí a v každém ročním období. Fotoelektrický jev totiž funguje vždy, když je světlo.

Solární dům s panely na střeše

Charakteristiky fotovoltaické elektrárny bez akumulace (On Grid)

Jednou z variant je fotovoltaická elektrárna bez akumulace. To znamená, že k FVE nebude připojena baterie, ve které by se přebytečná energie ukládala pro budoucí využití. Varianta bez akumulace má své výhody i nevýhody. Výhodou je cena. FVE bez akumulace je levnější, protože součástí FVE není baterie, do které by se přebytečná elektřina ukládala na pozdější využití.

Systém On-Grid je přímo svázán s místní sítí. Jde o nejčastější způsob využití fotovoltaické elektrárny. Díky tomuto systému je zajištěno napájení pro aktuálně zapnuté spotřebiče v domácnosti, což omezuje energii odebranou z rozvodné sítě.

Nevýhodou je menší efektivita celé fotovoltaické elektrárny. Bez akumulace totiž nebudete moci plně využít elektřinu, která se vyrobí, zatímco nejste doma. Vyrobená elektřina poslouží na provoz v tu chvíli zapnutých spotřebičů, případně na ohřev vody. Zbytek elektřiny se nemá kam uložit, a tak poputuje do sítě vašeho distributora.

Další nevýhodou je menší dotace, o kterou můžete žádat stát v rámci dotačních programů.

Chci si pořídit FVE bez akumulace

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin