Jedním z hlavních způsobů, jak mohou solární panely ušetřit peníze, je snížit váš účet za elektřinu. Solární panely jsou schopny vyrábět elektřinu ze slunce, což znamená, že se nemusíte spoléhat na svou energetickou společnost, pokud jde o dodávku energie, kterou potřebujete pro provoz spotřebičů ve vaší domácnosti. Solární panely vám tedy pomohou nejen ušetřit peníze tím, že ze slunce vyrobí čistou a obnovitelnou energii, ale dokonce můžete pomoci planetě a snížit tak vaší uhlíkovou stopu.
Covid, krach Bohemia Energy, válka na Ukrajině. Tyto nepříjemné události, které se za poslední roky udály, a nejen ty, způsobily obrovský nárust cen energií. Spoustu lidí tak uvažuje o úplném odstřihnutí od dodávek plynu a elektřiny. Jedním z nejoblíbenějších a nejefektivnějších řešení je investice do solární energie.
Díky revoluční novele, označované jako Lex OZE I, to mají zájemci o fotovoltaiku snazší než kdy dříve. Zájemci nově nepotřebují licenci od Energetického regulačního úřadu na provozování střešní fotovoltaiky o výkonu do 50kW. Dosud platilo, že pokud se jedná o zdroj nad 10 kW, je třeba mít licenci i pro „samovýrobu“ elektřiny. To je však možné za předpokladu dodržení několika podmínek – zdroj nesmí být součástí stavby a zasahovat do nosných konstrukcí či změnit způsob užívání stavby. Samovýrobcům se tak díky této novele sníží administrativní požadavky.
O dotaci pro rodinné domy v rámci Nové zelené úsporám si v roce 2022 zažádalo přes 55 tisíc domácností, tedy čtyřikrát více než předloni. Proplacených je zatím 20 181 žádostí v celkové výši 3,9 mld. Kč. Zájem dosud nebyl tak enormní, očekává se však, že s přijetím novely zájem jen poroste.
Díky novele je nyní možné také vydělávat z vlastní elektrárny na rodinném domě, tedy o důvod víc si fotovoltaiku pořídit, ušetří a možná i něco přivydělá.
„Novela vyhlášky Energetického regulačního úřadu dala jistotu, že vlastníci domácích fotovoltaických elektráren mohou prodávat svoji elektřinu jinému odběrateli, než je jejich stávající dodavatel,“
vysvětluje pro Lidové noviny jednu ze zásadních změn Aleš Kubáč, partner advokátní kanceláře Tarpan Legal
Nově tak mají distributoři elektřiny povinnost přidělit provozovatelům malých fotovoltaických elektráren tzv. EAN kód. V minulosti tuto povinnost neměli a distributoři tak často ztěžovali prodej elektřiny.
Program Nová zelená úsporám vám může zajistit dotace od 40 tisíc do maximálně 200 tisíc korun. Částka se odvíjí od výkonu a kapacity akumulačního systému. Výše podpory je závislá na provedených opatřeních a může dosáhnout až 50 % celkových výdajů.
Základní instalace o výkonu 2 kWp se standardním měničem | 40 000 Kč |
Základní instalace o výkonu 2 kWp s hybridním měničem | 60 000 Kč |
Základní instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla | 100 000 Kč |
Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu | 10 000 Kč |
Za 1 kWh el. akumulačního systému | 10 000 Kč |
Ekonomické oddělení Mobis zažádá u příslušných státních institucí o předschválení maximální výše dotace, na kterou byste měli nárok při domluveném energetickém řešení. V dotacích se vyznáme a počítáme i s tím, že při variantě FVE s tepelným čerpadlem, baterií a dobíjecí stanicí máte nárok na více dotací a jejich sečtením můžete získat i kombinační bonus. Vše, co budeme potřebovat od vás, jsou podklady a dokumenty nutné pro podání žádosti o dotaci.
FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace
MOBIS, spol. s.r.o.