Střídače pro fotovoltaiku

Střídače pro fotovoltaiku jsou kritickým prvkem jakéhokoli solárního energetického systému. Jejich primární funkcí je transformovat stejnosměrný proud z solárních panelů na střídavý proud, který lze efektivně využít v domácnostech a průmyslu.

Rok 2024 přináší mnoho technologických inovací do tohoto pole, včetně vývoje inteligentních střídačů pro fotovoltaiku umožňujících lepší sledování a řízení výkonu systému. Tyto nové modely nabízejí vyšší účinnost, dlouhodobější životnost a větší flexibilitu při instalaci.

Kvalita a spolehlivost střídačů pro fotovoltaiku přímo ovlivňuje celkový výkon a efektivitu solárního systému. To zdůrazňuje význam důkladného výzkumu a pečlivého výběru střídačů pro maximalizaci využití solární energie.

Střídače pro fotovoltaiku v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč si vybrat střídače pro fotovoltaiku od firmy Mobis?

  Střídače pro fotovoltaiku od firmy Mobis nabízejí kombinaci vysoké kvality, výkonnosti a inovativních technologií. Naše střídače jsou navrženy tak, aby maximalizovaly výkon vašeho fotovoltaického systému a přitom minimalizovaly ztráty energie. Nabízíme také komplexní záruční a servisní podmínky. Spoléhat se můžete na naši dlouholetou zkušenost a odbornost v oboru fotovoltaiky.

 • Jaké výhody přinášejí střídače pro fotovoltaiku od firmy Mobis?

  Střídače pro fotovoltaiku od firmy Mobis jsou špičkové a vysoce efektivní. Díky pokročilým technologiím mohou naši zákazníci maximalizovat výnosy z fotovoltaických panelů. Navíc, naše střídače jsou snadno ovladatelné a nastavitelné, což umožňuje snadnou integraci do stávajícího systému. Kromě toho nabízíme osobní servis, technickou podporu a poradenství k jakémukoliv modelu našich střídačů.

 • Jak mohou střídače pro fotovoltaiku od firmy Mobis přispět k udržitelnosti životního prostředí?

  Využitím střídačů pro fotovoltaiku od firmy Mobis nejenže zvýšite efektivitu produkce energie z vašich solárních panelů, ale také přispějete k ochraně životního prostředí. Naše střídače jsou navrženy tak, aby minimalizovaly energetické ztráty a maximalizovaly využití solární energie, což snižuje vaši celkovou uhlíkovou stopu. S výrobky od firmy Mobis tak můžete žít udržitelněji a zároveň ušetřit na nákladech za energie.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Střídače pro fotovoltaiku v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Střídače pro fotovoltaiku představují jeden z hlavních prvků jakékoli solární elektrárny, a proto je důležité je pečlivě vybírat. Funkce střídače je klíčová, protože mění stejnosměrný elektrický proud, který vytvářejí solární panely, na střídavý proud, kterým je napájena naše domácnost. Rovněž střídač zajišťuje, že solární panely pracují v optimálních podmínkách a tím se zvyšuje celková efektivita fotovoltaického systému.

Při výběru střídače pro fotovoltaiku je důležité zohlednit několik faktorů, mezi něž patří jeho výkon, účinnost, spolehlivost a doba jeho životnosti. Rovněž je důležité zvážit způsob jeho montáže a ochrany před vnějšími vlivy, což zahrnuje jak přímé slunce, tak extrémně nízké teploty.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Již dnes je třeba mít na mysli obnovitelné zdroje energie, jako například solární panely, které transformují světelnou energii na energii elektrickou pomocí střídačů pro fotovoltaiku. Je však třeba pamatovat na fakt, že ne každá střecha je ideální pro instalaci fotovoltaiky, kdy potenciální výroba může utrpět díky špatné orientaci střechy nebo nedostatku prostoru pro umístění dostatečného počtu panelů.

Dalším významným aspektem je materiál střechy. Mnoho instalačních firem totiž odmítá instalovat střídače pro fotovoltaiku na střechy z nevyhovujících materiálů, jako je například eternit, kvůli problémům jako zatékání. Nahrává tomu i skutečnost, že některé materiály mohou deformovat konstrukci střechy pod zatížením panelů.

Technické zhodnocení střechy je tedy prvním krokem před instalací střídačů pro fotovoltaiku. Využití bezplatných služeb pro tuto inspekci, které provádí kvalifikovaný technik, je nejjednodušší a nejbezpečnější cestou k posouzení vhodnosti střechy pro takovou instalaci.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Střídače pro fotovoltaiku jsou nezbytnou součástí solárního systému a jsou zahrnuty do cenového rozpočtu při žádání o dotační podporu.

Dotační programy jsou určeny jak pro fyzické, tak právnické osoby a jejich podmínky se liší. Při plánování instalace střídačů pro fotovoltaiku je také nutné vzít v potaz možná omezení dané legislativou, nebo technickými normami.

Program Nová zelená úsporám se zaměřuje především na střídače pro fotovoltaiku v rodinných a bytových domech. Detailní podmínky pro získání dotace, včetně podmínek pro instalaci střídačů pro fotovoltaiku, budou k dispozici po 1.9.2024.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Střídače pro fotovoltaiku jsou klíčové pro připojení do sítě, jak v domácnostech, tak ve velkých solárních elektrárnách. Tyto zařízení přeměňují stejnosměrný proud vytvořený slunečními panely na střídavý, který je kompatibilní s běžnou elektřinou v domácnostech a v distribuční síti.

Distributor může připojit vaši fotovoltaickou elektrárnu do sítě a to pouze pokud máte adekvátní střídače pro fotovoltaiku. Pokud však kapacita distribuční sítě ve vaší oblasti již byla vyčerpána, nemusí být možné připojení elektrárny do sítě.

Připojení do sítě umožňuje prodej přebytků energie zpět distributorovi, což může být výhodné pro majitele fotovoltaických elektráren. Bez správných střídačů pro fotovoltaiku , ale i poté, co je distribuční síť ve vašem místě plná, nemusí být možné svou elektrárnu provozovat efektivně. Proto je nutné před instalací fotovoltaického systému zkontrolovat kapacitu distribuční sítě ve vašem místě.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Investování do solární elektrárny může být v roce 2024 velice lukrativní, přestože hodnotící činitelé, jako je cenový výhled elektřiny a velikost navrženého systému, mohou v konečném důsledku ovlivnit návratnost. Důležitým prvkem při realizaci takového projektu jsou střídače pro fotovoltaiku, které jsou zodpovědné za transformaci stejnosměrného proudu na střídavý, což je technologie nezbytná pro provoz solárních panelů.

Návratnost investice do fotovoltaiky se pravidelně zlepšuje a mnoho instalatérů slibuje rychlou návratnost. Na druhé straně, ceny střídačů pro fotovoltaiku a dalších komponentů solárních systémů jsou významnou součástí úvodní investice. Proměnlivost cen těchto komponentů může učinit investici do solárních systémů méně výhodnou, než by se na první pohled mohlo zdát.

Přestože jsou výpočty návratnosti investice orientační, představují důležitou součást rozhodovacího procesu. Pro zajištění nejlepších výsledků je doporučeno obrátit se na odborné a důvěryhodné subjekty, které poskytnou přesnou ekonomickou analýzu vybraného systému a pomohou při výběru střídačů pro fotovoltaiku.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Hlavními faktory, které byste měli zvážit před investicí do fotovoltaické elektrárny, jsou lokalita, dostatečná sluneční expozice a výběr správných komponentů, včetně střídače pro fotovoltaiku. Orientace a sklon vašeho střešního plánu, velikost dostupné plochy a její stínění jsou mezi hlavní parametry určující efektivitu instalace.

Druhou kritickou složkou fotovoltaického systému je střídač pro fotovoltaiku. Tento komponent transformuje stejnosměrný proud z fotovoltaických panelů na střídavý, který lze použít v běžné elektrické síti. Je důležité uvědomit si, že volba kvalitního a vhodně dimenzovaného střídače má přímý dopad na efektivitu a životnost celého systému.

Poslední, avšak neméně důležité, je poradenství a zkušenosti odborníků, kteří vám pomohou vyhodnotit všechny faktory a řádně nainstalovat váš fotovoltaický systém. Důkladný výzkum a správný výběr střídače pro fotovoltaiku a ostatních komponentů může vést k dlouhodobým úsporám a efektivnímu využití solární energie.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin