Solární systémy na chatu

Co byste měli vědět o solárních systémech na chatu? Jejich popularita roste každým rokem a v roce 2024 dosáhla vrcholu. Solární systémy na chatu vám umožňují využít energii slunce a zároveň šetřit peněženku.

Pozor na výběr dodavatele! Když se rozhodnete pro instalaci solárního systému na chatu, je důležité vědět, jaký systém a jakého dodavatele vybrat. Při výběru dodavatele se soustřeďte nejen na cenu, ale také na kvalitu a záruky, které dodavatel nabízí.

Výhody solárních systémů na chatu spočívají v jejich využití pro výrobu čisté energie pro běžnou domácnost. Důležitým faktorem je také možnost dostat dotace ze státních i evropských fondů na instalaci těchto systémů. Zvýšená soběstačnost, návratnost investice a ekologický přínos jsou jen některé z mnoha výhod, které přináší solární systémy na chatu.

Solární systémy na chatu v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jaké jsou výhody instalace solárního systému na chatu?

  Intalace solárního systému na chatu přináší mnoho výhod. Mobis nabízí nejen udržitelný způsob výroby energie, ale také významnou úsporu nákladů na elektřinu. Díky solárnímu systému můžete snížit nebo dokonce zcela eliminovat účty za elektřinu. Významným bonusem je také minimální údržba, dlouhá životnost systému a možnost dotací od státu. Navíc se jedná o ekologické řešení, které nezpůsobuje žádné emise.

 • Jaký typ solárního systému bych měl na chatu zvolit?

  Typ solárního systému závisí na specifických potřebách a možnostech vaší chaty. Mobis nabízí různé typy solárních systémů, od fotovoltaických panelů pro výrobu elektřiny až po solární ohřívače vody. Pro optimální výběr vám nabízíme konzultaci s našimi odborníky, kteří vám pomohou vybrat nejvhodnější řešení na míru vaší chatě tak, abyste z vaší investice získali maximum.

 • Jak probíhá instalace solárního systému na chatu?

  Instalace solárního systému na chatu je snadný a rychlý proces. Odborníci naší firmy Mobis zajistí všechny potřebné kroky, od počáteční konzultace a návrhu řešení, přes dodání a instalaci komponent, až po uvedení systému do provozu. Díky našemu profesionálnímu týmu a mnohaleté zkušenosti se můžete spolehnout na kvalitní provedení celé instalace, přizpůsobené vaší chatě a vašim požadavkům.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Solární systémy na chatu v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Orientace chaty k slunci a míra oslunění - Solární systémy na chatu optimálně fungují, když jsou orientovány k jihu a pokud je na ně během dne dostatek slunce. V případě, že je chatu zastíněna stromy, budovy nebo jiné překážky, snižuje se efektivita a tím pádem snižuje se i investiční návrat. Při výběru velikosti systému je také důležito vzít v úvahu měsíční spotřebu energie v chatě.

Využití energie a možnosti ukládání - Solární systémy na chatu vytvářejí energii pouze ve dne, během slunečního svitu. Energy, která není využita je možné buďto prodat zpět do sítě, nebo ji uložit v akumulačních bateriích pro následné využití. Toto je třeba zvážit a vybrat si správný systém podle potřeby dané chaty.

Finanční a legislativní podmínky - Před koupí solárního systému na chatu je nezbytné zjistit, jaké jsou státní dotace, možnosti prodeje přebytečné energie zpět do sítě a další legislativní podmínky. Slunce je nevycerpatelným zdrojem energie, a při správném nastavení se může jednat o velmi lukrativní investici. Rozhodně ale doporučujeme konzultovat s odborníky před samotnou investicí.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Nedržet krok s nejnovějšími trendy při výběru solárního systému na chatu znamená propást vytěžení největších výhod těchto systémů. Solární systémy na chatu se v roce 2024 stávají stále oblíbenějšími, do značné míry díky pokračujícímu vývoji a inovacím v oblasti obnovitelných zdrojů energie.

Před instalací solárního systému na chatu je důležité zohlednit několik faktorů. Například, velikost a orientace střechy může výrazně ovlivnit výkon instalovaného systému. Dalším důležitým bodem k zvážení je materiál střechy, některé materiály, jako je eternit, mohou být nevhodné pro instalaci solárních panelů.

K prověření vhodnosti vaší střechy pro instalaci slunečního systému doporučujeme využít našich bezplatných služeb technického zhodnocení. Pokud je vaše střecha vhodná, solární systém na chatu může přinést řadu ekonomických a environmentálních výhod.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Pokud se rozhodnete využít solární systémy na chatu nebo na rodinný dům, máte dostupné stále pestré možnosti dotační podpory. Program Nová zelená úsporám v novém nastavení od roku 2024 nabízí dotační podporu právě na solární systémy. Detailní podmínky pro získání dotací lze zjistit na webových stránkách daného programu.

Investice do solárních systémů na chatu se vám tak může vrátit dříve, než byste čekali. Programy podporující obnovitelné zdroje energie pomáhají k dosažení klimatických cílů EU a ČR, takže jejich využití je nejen ekonomicky, ale také ekologicky prospěšné.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Ve světě obnovitelných zdrojů energie se stále více lidí obrací k solárním systémům pro své chaty. Solární systémy na chatu nabízejí účinný a ekologický způsob, jak generovat elektrickou energii pro všechny vaše potřeby.

Kromě toho, že je šetrné k životnímu prostředí, mohou tyto systémy chatovým majitelům pomoci ušetřit za energie. Dokonce i když je chatové systémy na chatu počáteční náklady vyšší, dlouhodobě se mohou stát finančně výhodné. Koneckonců, solární systémy na chatu jsou navrženy tak, aby vydržely několik desetiletí, během kterých mohou generovat tisíce korun v úspoře energie.

V konečném důsledku, když se rozhodnete pro solární systém na chatu, investujete nejen do své chaty, ale také do budoucnosti naší planety. Zároveň vytváříte dlouhodobou finanční výhodu pro sebe a svou rodinu.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

V posledních letech se solární systémy na chatu stávají stále oblíbenějšími a výhodnějšími investicemi. Při velké závislosti na elektřině a vysoké ceně za její dodání se mohou tyto systémy vyplatit již během několika let.

Nicméně, celková rentabilita záleží na mnoha faktorech, mezi nejvýznamnější patří konkrétní spotřeba energie, cena elektrické energie a dostupnost dotační podpory. Jak instalační firmy často tvrdí, návratnost investice může být velice krátká, ale je důležité mít na paměti, že všechny tato tvrzení jsou pouze orientační.

Proto je nezbytné provést důkladnou ekonomickou analýzu před rozhodnutím o investici do solárních systémů. Ačkoli tento postup může být náročný, poskytuje jednu z nejpřesnějších informací o tom, zda se investice do solárního systému na chatu opravdu vyplatí.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Solární systémy na chatu jsou stále populárnější volbou pro ty, kteří hledají udržitelné a ekonomicky efektivní zdroje energie. Před investicí do takového systému je však důležité zvážit několik klíčových faktorů.

Prvním je poloha vaší chaty, která může ovlivnit schopnost systému efektivně využívat sluneční energii. Zároveň je třeba vzít v úvahu také velikost vaší chaty a předpokládanou spotřebu energie, aby bylo možné určit, jak robustní systém je třeba instalovat.

Dalším důležitým aspektem je náklady spojené s instalací solárního systému na chatu a jeho následnou údržbou. Přestože nabízí dlouhodobé úspory, počáteční investice může být vysoká, proto je důležité provést důkladnou finanční analýzu.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin