Solární panely na ohřev vody

Solární panely na ohřev vody se stávají stále populárnější volbou pro udržitelnou domácnost. Efektivní a ekologický způsob ohřevu vody přináší řadu výhod, včetně úspor v podobě snížených nákladů na energie a výrazné snížení emisí skleníkových plynů.

V roce 2024 se solární panely na ohřev vody dále vyvíjejí a zlepšují, aby poskytovaly ještě větší účinnost a spolehlivost. Inovace v oblasti solárních technologií, jako je zlepšení solárních kolektorů a vývoj, jsou hlavními důvody rostoucí preference pro tuto formu ohřevu vody.

Klíčem k maximalizaci výhod solárních panelů na ohřev vody je jejich správná instalace a údržba. Kvalifikovaný odborník na solární energii vám může pomoci při výběru a instalaci solárních panelů, které nejlépe vyhovují vašim potřebám a výběru nejvhodnějšího místa pro jejich umístění ve vaší domácnosti.

Solární panely na ohřev vody v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jak efektivní jsou solární panely od Mobis na ohřev vody?

  Efektivita solárních panelů na ohřev vody od Mobisu je extrémně vysoká. Naše špičkové solární panely dokáží udržet stálou teplotu vody i při minimální sluneční expozici. Jejich využití může výrazně snížit vaše energetické náklady.

 • Jaké jsou přednosti instalace solárních panelů na ohřev vody od Mobis?

  Solární panely od Mobis na ohřev vody přinášejí řadu výhod. Nejenže snižují náklady na spotřebu energie a zvyšují hodnotu vaší nemovitosti, ale také přispívají k ochraně životního prostředí prostřednictvím využití obnovitelné energie. Kromě toho nabízíme špičkovou zákaznickou podporu a servis.

 • Je možné nainstalovat solární panely na ohřev vody od Mobis na jakoukoliv střechu?

  Nejenže je možné nainstalovat naše solární panely na většinu střech, ale také jsme vyvinuli řadu řešení pro různé typy budov. Mobis přizpůsobuje instalaci solárního systému vašim konkrétním potřebám a vždy se snažíme dosáhnout maximální efektivity.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Solární panely na ohřev vody v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

V rámci možností vybírat efektivní solární panely na ohřev vody je třeba zvážit mnoho aspektů. Hlavním z nich je kapacita vašeho střešního prostoru, orientace střechy směrem k slunci, zda je střecha ve stínu, typ střechy a další technické aspekty.

Silikonové panely jsou považovány za nejúčinnější, ale jsou také dražší a mohou vyžadovat více údržby. Při výběru solárních panelů na ohřev vody je důležité posoudit, zda potřebujete termální nebo fotovoltaické panely. Otázka nákladů a účinnosti je také zásadní, a pokud se rozhodnete pro instalaci, je nezbytné načasování a konkrétní potřeby vaší domácnosti.

Dalším kritickým faktorem je dlouhodobý výkon vašich solárních panelů. Všechny solární panely na ohřev vody se postupem času opotřebují a ztrácejí na výkonnosti. Uvolnění těchto technologií na trhu znamená, že existují různé značky a typy, které nabízejí různé výhody, ale také různé úrovně efektivity a životnosti.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Solární panely na ohřev vody se staly stále populárnější volbou pro domácnosti i komerční prostory v roce 2024. Klíčovými výhodami jeho implementace jsou ekologický přínos a potenciál pro úsporu energie a nákladů na energii.

Není ale vždy možné bezproblémově instalovat solární panely. To je způsobeno několika faktory, jako je velikost a orientace střechy, materiál střechy, a také její statické vlastnosti. Správné zohlednění těchto faktorů je zásadní pro efektivní fungování a výrobu energie.

Jednoduchým řešením, jak tyto potenciální problémy odstranit, je technické zhodnocení vašeho domu pro účely instalace fotovoltaiky. Tento bezplatný servis poskytují odborníci, kteří přizpůsobí instalaci solárních panelů na ohřev vody tak, aby byla optimální a bezpečná pro váš dům.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Solární panely na ohřev vody jsou trendem posledních let, proto také stoupla potřeba dotační podpory. V roce 2024 budou dostupné některé nové podpory, které by měly investici do solárních panelů na ohřev vody ještě více zpřístupnit.

Dotační programy na podporu obnovitelných zdrojů jsou pestré a občas je těžké se v nich orientovat. Mezi nejznámější patří RES+, OP TAK a samozřejmě program Nová zelená úsporám. Všechny tyto programy nabízejí různé možnosti pro získání dotací na installaci solárních panelů na ohřev vody.

Od 1.9.2024 se mění podmínky programu Nová zelená úsporám, který je velmi často využíván pro financování instalace solárních panelů na ohřev vody v rodinných a bytových domech. Je tedy důležité tyto změny sledovat a podle nich si naplánovat svou investici.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Připojí distributor do sítě vaší fotovoltaickou elektrárnu? Je to otázka, která trápí mnoho majitelů domácností, kteří uvažují o instalaci solárních panelů na ohřev vody. Je zde několik důležitých faktorů, které mohou ovlivnit schválení vaší žádosti o připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční síti.

Prvním z těchto faktorů je kapacita distribuční sítě v daném místě. To znamená, že i když máte solární panely na ohřev vody nainstalované a připravené k provozu, pokud distribuční síť ve vašem místě nemá dostatečnou kapacitu, nemůžete být připojeni. Existuje online nástroj EGD, známý jako mapa připojitelnosti, který vám poskytne relativně přesný přehled o této kapacitě.

Chcete-li zjistit s 100% přesností, zda vás provozovatel distribuční soustavy "připojí" do distribuční sítě, musíte podat žádost o připojení. Bez tohoto kroku nebudete moci provozovat solární panely na ohřev vody na plný výkon ani prodávat přebytky energie zpět do distribuční sítě. V případě jakýchkoli dotazů nebo potřeby další pomoci s procesem připojení se můžete obrátit na nás.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Solární panely na ohřev vody je stále populárnější způsob, jak získat čistou a ekonomicky výhodnou energii. Investice do takovýchto systémů se však nevyplácí každému a každým rokem může být situace jiná.

V roce 2024 se situace zdá být příznivá pro ty, kdo si chtějí pořídit solární panely na ohřev vody, díky různým státním i regionálním dotacím a vzhledem k rostoucím cenám elektřiny. Přesto je nutné radit se s odborníky a věnovat čas detailnímu průzkumu trhu - jak investičních nákladů, tak i možných úspor.

Vlastní solární panely na ohřev vody jsou často prezentovány jako ideální alternativa pro snížení spotřeby elektřiny a zároveň příspěvek k ochraně životního prostředí, ale je třeba dbát na uvádění pravdivých a ověřených informací a před investicí pečlivě zvážit veškeré faktory.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Investice do fotovoltaické elektrárny je rozhodnutí, které by nemělo být bráno na lehkou váhu a vyžaduje pečlivé zhodnocení několika faktorů. Především je důležité zvážit polohu vaší nemovitosti, jelikož účinnost solárních panelů závisí na množství slunečního světla, které dokáží pochytit.

Dalším významným faktorem je velikost střechy a dostupné plochy pro instalaci solárních panelů. Musíte se také zabývat otázkou, zdali vaše střecha může nést dodatečný náklad fotovoltaických panelů.

Konečně je zásadní zohlednit návratnost investice do fotovoltaické elektrárny, což často záleží na místních sazbách za elektřinu a dostupnosti státních dotací či jiných podpor. Solární panely na ohřev vody mohou představovat efektivní řešení pro snížení nákladů na energii a ekologickou alternativu k tradičním zdrojům energie, jejich instalace by ale měla být pečlivě promyšlena.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin