Solární elektrárny

V roce 2024 solární elektrárny přináší revoluční změny v oblasti obnovitelné energie. Díky neustálému vědeckému a technologickému vývoji se solární elektrárny staly jedním z nejefektivnějších zdrojů energie.

Podle několika studií je předpověď pro další roky v oblasti solárních elektráren velmi optimistická. Nabízí nejen příznivé ekonomické výhody, ale také přispívají ke snižování emisí skleníkových plynů.

Vývoj a inovace solárních elektráren v roce 2024 otevřou nové možnosti pro dosažení udržitelné energetické budoucnosti. Solární elektrárny se tak stávají nezbytnou součástí globálního řešení problémů s klimatickými změnami.

Solární elektrárny v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč bych měl zvolit solární elektrárny od firmy Mobis?

  Mobis je dlouholetým lídrem na trhu se solárními elektrárnami. Naším zákazníkům nabízíme komplexní servis – od návrhu, přes instalaci až po údržbu a zajištění maximálního výkonu vaší solární elektrárny. Jeho nejlepší výhodou je energetická účinnost, snížení emisí a samozřejmě dlouhodobá úspora nákladů na energie. S našimi moderními technologiemi vám také nabízíme možnost sledování výkonu vašich solárních panelů přímo na vašem smartphonu nebo počítači.

 • Jaká je účinnost solárních elektráren od firmy Mobis?

  Naše solární elektrárny se vyznačují vysokou účinností i v méně slunečných dnech. Díky použití nejmodernějších technologií a materiálů vyrábíme panely schopné generovat elektřinu i za nepříznivých podmínek. To vše přináší našim zákazníkům významné úspory na nákladech za energie a snižuje jejich dopad na životní prostředí.

 • Jaký je životní cyklus solárních elektráren od firmy Mobis?

  Životnost našich solárních elektráren je velmi dlouhá – v průměru až 25 let a více. Během této doby garantujeme minimální pokles výkonnosti. Navíc díky našim servisním službám vám umožníme prodloužit život účinnosti vašeho systému, čímž získáte ještě více výhod z vaší investice do solární energie.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Solární elektrárny v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Před investicí do solární elektrárny je nutné posoudit geografickou polohu dané nemovitosti. Důležitým ukazatelem je množství slunečního záření v daném místě během roku, proto je důležité vyhodnotit, zda je dané místo vhodné pro instalaci fotovoltaických panelů.

Ďalej je potřeba vzít v úvahu technickou stránku věci, což zahrnuje stav střechy, její orientace vzhledem ke slunci a její kapacitu unést zátěž fotovoltaických panelů. Také je potřeba zvážit ekonomickou stránku – investice do solární elektrárny s sebou přináší různé náklady při instalaci, možnosti dotací a následné návratnosti investice.

A nakonec je důležité vzít v úvahu také zákony a předpisy týkající se solárních elektráren v dané zemi. Předpisy se mohou lišit země od země a je důležité se předem seznámit s příslušnými zákony a normami, které řídí instalaci a provoz solárních elektráren.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Solární elektrárny jsou stále více považovány za klíčovou součást přechodu k udržitelné energetické budoucnosti, především v roce 2024. Tyto elektrárny se stávají oblíbenou možností pro domácnosti i podniky díky své efektivitě a možnosti snížení emisí uhlíku.

Přesto je důležité zvážit několik faktorů, než se rozhodnete pro instalaci solární elektrárny. Například, velikost a orientace střechy, materiál střechy a jednou z nejdůležitějších věcí - statika střechy. Všechny tyto faktory mohou výrazně ovlivnit efektivitu a výkon solárních panelů.

Pokud jste na pochybách, využijte bezplatné služby technického zhodnocení vašeho domu pro účely instalace solární elektrárny, které poskytují mnohé instalatérské firmy. Tímto způsobem můžete získat nezbytné informace o možnostech instalace a efektivitě solárních panelů pro vaši nemovitost.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

V roce 2024 bude pro vlastníky solárních elektráren k dispozici několik dotačních programů. Klíčové jsou programy jako RES+ , a OP TAK , které podporují využití obnovitelných zdrojů energie, tedy i solární elektrárny.

Nejrelevantnější program pro majitele rodinných a bytových domů ovšem bývá program Nová zelená úsporám. Od 1.9.2024 se ovšem podmínky tohoto programu mění, je tedy nezbytné tyto změny sledovat a řádně se s nimi seznámit. Detailní prostudování podmínek pro získání dotací je totiž klíčem k úspěšné a efektivní investici do solární elektrárny.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud zvažujete instalaci fotovoltaické elektrárny, měli byste se obrátit na distributora, aby zjistili, zda vás může připojit do distribuční sítě. Bez tohoto kroku by mohl být váš systém solárních elektráren omezen pouze na tzv. ostrovní režim, což by znamenalo, že byste neměli možnost prodat generované přebytky energie zpět do sítě.

Zkoumání vaší lokality na dostupnost připojení může být relativně snadné s využitím nástroje poskytovaného Energetickým regulačním úřadem (ERÚ), který je známý jako mapa připojitelnosti. To vám umožní zjistit, zda je kapacita distribuční sítě ve vašem plánovaném prostoru již plně obsazena, modrá oblast znamená, že kapacita je již vyčerpaná.

Pamatujte, že absolutní jistotu o možnosti připojení obdržíte až po podání žádosti o připojení. Pro naše zákazníky tuto službu nabízíme zdarma, aby se proces stal hladkým a snadno proveditelným.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Solární elektrárny se v posledních letech stále více těší oblibě pro svou ekologickou nezávadnost a rostoucí efektivitu. Uvažujete-li také o tomto typu investice, je důležité vzít v úvahu několik klíčových aspektů, které mohou ovlivnit její ekonomickou návratnost.

Prvním krokem je určit celkovou spotřebu elektrické energie a máte-li možnost, porovnat ji s odhadovaným výkonem vaší potenciální solární elektrárny. Důležitou roli zde hraje též výše dotační podpory a cenu elektřiny v daném roce, zde rok 2024, které mohou zásadně ovlivnit návratnost vaší investice. Věřte, ale prověřte, firmy často slibují velice krátkou dobu návratnosti.

Bezplatná ekonomická analýza založená na nejpřesnějších datech a předpovědích cen může být užitečným nástrojem pro posouzení výhodnosti investice do solární elektrárny. Vždy se jedná o odhad, nicméně i takový odhad může pomoci při rozhodování. I přes riziko nepřesností může tato analýza poskytnout cennou orientaci v otázce, zda se vám ekonomicky vyplatí investovat do solární elektrárny v roce 2024.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Solární elektrárny stále představují oblíbený způsob, jak investovat do obnovitelných zdrojů energie. Předtím, než se však rozhodneme pro investici, je důležité zvážit několik faktorů, které mohou ovlivnit jejich efektivitu a návratnost.Prvním krokem by měla být pečlivá analýza lokalit, kde se bude solární elektrárna umísťovat. Poloha, dostupnost sluneční světla nebo míra zastínění jsou základní aspekty, které je třeba zvážit před investicí do solární elektrárny. Od toho totiž do značné míry závisí její výkonnost a tedy i návratnost dané investice.Dále je zásadní zvážit typ a kvalitu solárních panelů a dalšího vybavení, které je pro provoz solárních elektráren potřeba. Na trhu je mnoho výrobců a modelů, které nabízí různé úrovně účinnosti a doby životnosti. Proto je také důležité porovnat možnosti a vybrat si takový hardware, který bude odpovídat našim potřebám a očekáváním.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin