Panel fotovoltaika

Panel fotovoltaika se stane klíčovou součástí energetického mixu mnoha domácností a podniků do roku 2024. Díky své schopnosti vyrábět elektřinu z přímých slunečních paprsků, může být panel fotovoltaika udržitelnou volbou pro všechny, kteří hledají cestu k účinnějšímu a šetrnějšímu využití energie.

Vývoj a inovace v oblasti panelů fotovoltaika v posledních letech vedly k významnému zlepšení jejich účinnosti a dostupnosti. Tento trend je předpokládán i v následujících letech, což by mohlo umožnit širší využití této technologie a zvýšit její atraktivitu pro spotřebitele.

Ve světle těchto trendů, se stává důležitějším než kdy dříve porozumět, jak panel fotovoltaika funguje a jak ho správně využít. Investice do vzdělávání a porozumění principům a praxi tehdejšího využití solární energie může přinést významné dlouhodobé výhody. Využijte nejnovějších informací a zdrojů k tomu, abyste si mohli udělat informované rozhodnutí o zapojení do této rostoucí oblasti.

Panel fotovoltaika v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jaké jsou výhody používání panelu fotovoltaika od firmy Mobis?

  Naší hlavní prioritou v Mobis je nabízet našim zákazníkům kvalitní a spolehlivé panely fotovoltaika. Naše panely jsou postaveny na technologii optimálního využití slunečního světla, což přináší vysokou účinnost i v mírně zastíněném prostředí. Navíc, naše panely mají dlouhou životnost a jsou odolné proti nepříznivým povětrnostním podmínkám. Díky naší vynikající zákaznické podpoře a servisnímu týmu, můžete vždy spolehnout na naši odbornou pomoc po celou dobu provozu zařízení.

 • Jaký je výkon a účinnost panelů fotovoltaika od Mobis?

  Nabízíme širokou škálu panelů fotovoltaika odpovídajících různým potřebám a požadavkům našich zákazníků. Výkon našich panelů se pohybuje od 250W do 400W a vyšší, díky čemuž se mohou přizpůsobit jakékoliv instalaci, ať už na střeše rodinného domu, komerční budovy nebo velkých solárních farem. Díky pokročilé technologii a kvalitnímu zpracování nabízí naše panely vysokou účinnost, která vám může poskytnout maximální využití sluneční energie a úsporu nákladů na elektřinu.

 • Proč je lepší koupit panel fotovoltaika od firmy Mobis než od konkurence?

  Kvalita, služby a dlouholeté zkušenosti nás v Mobis odlišují od našich konkurentů. Každý náš panel fotovoltaika je pečlivě vyroben a testován pro maximální výkon a dlouhou životnost. Naše zákaznická podpora a servisní tým jsou k dispozici pro rychlou a efektivní pomoc kdykoliv to potřebujete. Dále nabízíme širokou škálu produktů a přizpůsobených řešení pro splnění konkrétních požadavků každého projektu. A to vše za velmi konkurenceschopné ceny. Takže pokud hledáte partnera, který vám pomůže využít maximální potenciál sluneční energie, jsme tu pro vás.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Panel fotovoltaika v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Panel fotovoltaika je jedním z klíčových prvků solárních elektráren, který převádí sluneční světlo na elektrickou energii. Výběr správného typu panelu a jeho výkonu je jedním z nejvýznamnějších rozhodnutí při instalaci fotovoltaických elektráren. Zpravidla platí, že vyšší výkon panelu znamená vyšší efektivitu přeměny slunečního záření na elektrickou energii.

Druhým klíčovým faktorem při rozhodování je poloha vašeho domu či firmy a orientace střechy k instalaci panelů fotovoltaika. Nejlepší je mít střechu orientovanou na jih s maximálním sklonem 30-45 stupňů. U firmy zase může být výhodné mít volné plochy jako je parkoviště či trávníky pro instalaci panelů.

Další významnou součástí je také úprava a údržba fotovoltaických panelů. Pro maximální efektivitu fotovoltaika je třeba udržovat panely čisté a bez stínů. Významnou úlohu hraje také výběr správného partnera pro servis a údržbu vašeho systému panelů fotovoltaika.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Panel fotovoltaika je v roce 2024 stále významnějším prvkem v energetickém mixu mnoha domácností a firem. Tato technologie přináší řadu výhod včetně snížení energetických nákladů a tvorby čisté, obnovitelné energie.

Přestože se může zdát, že instalace těchto systémů je jednoduchá, je důležité mít na paměti, že ne každá střecha je ideální pro tento účel. Malá střecha může omezit počet solárních panelů, které lze nainstalovat, zatímco špatně orientovaná střecha může snížit potenciální výrobu fotovoltaiky.

Materiál střechy, jako je eternit, může také ovlivnit rozhodnutí instalatérů o instalaci. Kromě toho je nutné zohlednit i statiku střechy, aby panel fotovoltaika a konstrukce nestručnily střechu. Naše firma nabízí bezplatné technické zhodnocení vašeho domu pro účely instalace fotovoltaiky, které provádí náš odborný technik.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

V roce 2024, hlavní dotační podporou pro fotovoltaické panely (solární elektrárny) je program Nová zelená úsporám. Tento program, určený pro rodinné a bytové domy, pomáhá pokrýt část nákladů na instalaci panelu fotovoltaika, což výrazně zkracuje dobu návratnosti investice.

Od 1. září 2024 se však podmínky tohoto programu mění, což může ovlivnit jak celkovou hodnotu dotační podpory, tak rychlost schvalování žádostí. Další dotační programy, jako jsou RES+ a OP TAK, také nabízejí finanční podporu pro instalaci panelu fotovoltaika, ale mohou mít různé podmínky a požadavky.

Z toho důvodu je velmi důležité podrobně prostudovat podmínky každého dotačního programu konkrétního na podporu obnovitelných zdrojů, jako je panel fotovoltaika, než se rozhodnete požádat o dotaci.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud máte v plánu instalovat a provozovat panel fotovoltaika, první krok k realizaci je zjistit, zda vás provozovatel distribuční soustavy dokáže připojit do stávající elektrické sítě. Bez tohoto připojení by vaše fotovoltaická elektrárna mohla fungovat pouze v "ostrovním režimu", což znamená, že nebude možné prodávat přebytky energie zpět do sítě.

Kapacita distribuční sítě se liší v každém místě a relativně přesnou představu o dostupnosti nám poskytuje nástroj od EGD - mapa připojitelnosti. Tato mapa nám indikuje, zda je kapacita sítě ve vašem místě již naplněna nebo ne. Přeplněné území je na mapě označené modře.

Nejvíce přesné informace samozřejmě získáte až po podání žádosti o připojení panelu fotovoltaika do distribuční sítě. Této žádosti se pro naše zákazníky ochotně ujímáme my.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Panel fotovoltaika je technologie, která nabízí mnoho výhod v roce 2024. Ale pořád platí jedno zásadní pravidlo: vyplatí se fotovoltaika jen tam, kde se elektrická energie také spotřebuje.

Pokud jste na vážkách, zda je investice do panelů fotovoltaika pro vás výhodná, pečlivě zvážte všechny faktory. Tyto zahrnují cenu za instalaci, délku životnosti panelů, účinnost systému a možnost získat dotační podporu. Jako hlavní rozhodovací faktor je často uváděna návratnost investice, která je většinou menší než 10 let.

Ale nezapomínejte, že dokonce i nejpřesnější ekonomická analýza je pouze odhad. Proto je důležité při rozhodování o investici do panelu fotovoltaika nepřehlédnout ani další výhody této technologie, jako je snížení emisí CO2, nezávislost na dodavatelích energie a dlouhodobý přínos pro životní prostředí.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Investice do panelu fotovoltaika vyžaduje důkladné zvážení několika faktorů. Prvním, na který byste měli myslet, je lokalita nemovitosti - potřebujete dostatečnou expozici na slunce po většinu dne, aby byla instalace potenciálně výdělečná.

Dalším kritickým údajem k posouzení je velikost střechy, která určuje, kolik solárních panelů je možné instalovat. Potřebná je také představa o finančních nákladech, jak za samotnou instalaci, tak za údržbu ovšem i o potenciálním příjmu v důsledku prodávání elektřiny zpět do sítě.

V neposlední řadě je důležité porozumět regulativnímu prostředí a požadavkům na bezpečnost. Významné jsou také faktory, jako jsou lokální zákony a stavební předpisy, daně a slevy, které ovlivňují rentabilitu investice do panelu fotovoltaika. Pro úplnou jistotu je dobré konzultovat své plány s odborníkem na fotovoltaické systémy.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin