Ostrovní systém FVE

Ostrovní systém FVE se stává stále populárnějším řešením energetické soběstačnosti do budoucna. Tento systém využívá sluneční energii pro vytváření elektřiny a má výhodu v tom, že nevyžaduje připojení k veřejné elektrické síti.

Díky pokročilým technologiím a vylepšením se očekává, že ostrovní systém FVE v roce 2024 dosáhne výrazného nárustu ve využití. Jde o velmi efektivní řešení pro oblasti s omezeným přístupem k tradičním zdrojům energie.

Inovativní ostrovní systém FVE představuje komplexní řešení pro všechny, kdo chtějí zcela nezávisle a ekologicky získávat svoji vlastní elektřinu. Tento systém se může stát klíčem k udržitelné budoucnosti, kde bude soběstačnost v oblasti energie normou.

Ostrovní systém FVE v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Co je to ostrovní systém fotovoltaických elektráren?

  Ostrovní systém fotovoltaických elektráren (FVE), neboli off-grid systém, je samostatně fungující jednotka, která nevyžaduje připojení k elektrické síti. Ideální je pro odlehlá místa, kde není přístup k elektrickému vedení nebo pro ty, kteří hledají energeticky nezávislé řešení. Společnost Mobis Vám nabízí kvalitní a přizpůsobitelné ostrovní systémy FVE s využitím nejmodernějších technologií a za přijatelné ceny.

 • Proč bych měl vybrat ostrovní systém FVE od společnosti Mobis?

  Společnost Mobis je expert na pole fotovoltaických technologií. Naše ostrovní systémy FVE jsou konstruovány tak, aby byly maximálně efektivní, odolné vůči povětrnostním vlivům a dlouhotrvající. Navíc nabízíme komplexní služby - od poradenství přes instalaci až po servis. Spoléhání se na Mobis znamená, že investujete do kvality, osvědčené zkušenosti a vysokého výkonu.

 • Jaká je životnost ostrovního systému FVE od Mobis?

  Životnost ostrovních systémů FVE od Mobis může přesáhnout 25 let. Velký důraz klademe na kvalitu používaných materiálů a systémů, díky čemuž jsou naše fotovoltaické elektrárny extrémně odolné. Rovněž poskytujeme podporu a údržbu k zajištění stálosti výkonu a dlouhé životnosti Vašeho systému. Investice do ostrovního systému FVE od Mobis tak znamená investice do dlouhodobého a spolehlivého řešení.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Ostrovní systém FVE v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Ostrovní systém FVE je samostatný energetický systém, který není napojen na distribuční síť a využívá výhradně energii z fotovoltaických panelů pro napájení spotřebičů. Tyto systémy jsou velmi oblíbené především u majitelů chat a chalup, které nejsou napojeny na elektrickou síť.

Součástí ostrovního systému FVE je kromě fotovoltaických panelů také regulátor nabíjení, akumulační baterie a střídač. Regulátor nabíjení chrání baterie před přebitím nebo úplným vybitím, akumulační baterie slouží pro uskladnění energie a střídač pak mění stejnosměrný proud na střídavý. Výhodou těchto systémů je jejich soběstačnost a nezávislost na dodávkách elektrické energie.

Při plánování ostrovního systému FVE je důležité vzít v úvahu mnoho faktorů, jako je například orientace a sklon střechy, roční výnosy slunce v dané lokalitě nebo energetická spotřeba. Je rovněž důležité zohlednit budoucí plány s objektem, do kterého systém instalujete, například zda plánujete v budoucnu objekt rozšiřovat, prodávat nebo pronajímat. Kvalifikovaný prodejce Vám může poskytnout přesný výpočet návratnosti a pomoci s volbou optimálního systému.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Ostrovni systém FVE získává na popularity, a v roce 2024 očekáváme další technologické inovace a zlepšení efektivity. Tento systém nabízí výhodu v podobě nezávislosti na připojení k národnímu elektrickému rozvodnému systému, což znamená, že výroba, distribuce a spotřeba energie probíhají na místě.

Důležité faktory při výběru instalace ostrovniho systému FVE zahrnují velikost a orientaci střechy, jakož i materiál, z něhož je střecha vyrobena. Pokud má střecha nevhodnou orientaci, velikost či materiál, může dojít ke snížení efektivity výroby energie. Statika střechy je důležitá z hlediska zatížení panelů a konstrukcí, aby nedošlo k její deformaci.

Ověření technické vhodnosti střechy je nejlepší provést pomocí profesionálních služeb, které prověří, zda je váš dům vhodný pro instalaci ostrovniho systému FVE. Tato služba zohlední všechny důležité aspekty a umožní Vám optimalizovat výběr a umístění solárních panelů.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

V roce 2024 se otevírá nová kapitola pro všechny, kdo se zajímají o investice do solárních elektráren. Je to z důvodu spuštění nového dotačního programu Nová zelená úsporám, který nabízí nové příležitosti pro všechny, kdo se chtějí podílet na tvorbě čisté energie v České republice.

Hlavní změnou, kterou tento program přináší, je fakt, že podpora nebude směrována pouze na jednotlivce, ale také na bytové a rodinné domy. To znamená, že možnost získání dotace se rozšíří na mnohem širší okruh lidí.

Výhodou je také fakt, že díky dotacím na fotovoltaické elektrárny se doba návratnosti ostrovního systému FVE výrazně zkracuje. Na výběr jsou také další dotační programy jako RES+ a OP TAK, ale je důležité zdůraznit, že tyto programy jsou zaměřeny na jiné oblasti obnovitelných zdrojů energie. Pro konkrétní investici do ostrovního systému FVE je tedy vhodnější využít program Nová zelená úsporám.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Fotovoltaická elektrárna představuje efektivní způsob, jak produkovat elektrickou energii pro domácnost nebo firmu. Klíčovým aspektem před jejím instalováním je ověření, zda vás provozovatel distribuční soustavy "připojí" do distribuční sítě, bez čehož by bylo možné provozovat elektrárnu pouze jako takzvaný ostrovní systém FVE.

Bez připojení je však prodej přebytečné energie zpět do sítě nemožný a elektrárna by byla "odříznuta" od sítě. Rozhodující kapacitu distribuční sítě lze zjistit pomocí nástroje mapa připojitelnosti od EGD, avšak konečnou jistotu připojení lze získat až prostřednictvím konkrétní žádosti o připojení.

V praxi to znamená, že potenciální provozovatelé by měli důkladně zvážit všechny faktory před instalací ostrovního systému FVE. Nutnost připojení k distribuční síti a možnost prodeje přebytečné energie jsou významnými faktory, které ovlivňují rentabilitu takového projektu.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Investice do ostrovního systému FVE se může v roce 2024 vyplatit, pokud zohledníme cenu elektřiny a dostupné finanční dotace.

Musíte vzít v potaz spotřebu energie a velikost systému, který chcete instalovat, aby byla vaše investice efektivní. Zatímco některé firmy mohou slibovat rychlou návratnost, je důležité pamatovat, že všechny předpovědi jsou pouze orientační. Ekonomická analýza ostrovního systému FVE může poskytnout přehled o odhadech nákladů a přinést vám přínos při hodnocení výhodnosti vaší investice.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ostrovni systém FVE, i když má mnoho výhod, je nutné před jeho instalací zvážit různé faktory. K těm patří lokální klima, orientace střechy, typ a kvalita použitých komponentů, jakož i dostupnost státních dotací a vyrovnávacích tarifů.

Před investicí do ostrovního systému FVE je důležité také zjistit, zda je Vaše nemovitost vhodná pro instalaci solárních panelů. Mezi klíčové faktory patří poloha, výška a sklon střechy, dostatečný prostor pro instalaci a absence stínících překážek.

Veškeré tyto faktory výrazně ovlivní výkonnost a návratnost Vaší investice do ostrovního systému FVE. Proto je důležité věnovat jim patřičnou pozornost a před případnou realizací se poradit s odborníkem.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin