Ostrovní solární elektrárny

Ostrovní solární elektrárny se v roce 2024 stanou stále významnější technologií pro udržitelnou energetickou výrobu na odlehlých a izolovaných místech. Jsou to autonomní systémy, schopné produkovat energii pro ty, kteří žijí mimo dosah tradičních elektřinových sítí.

Na rozdíl od běžných solárních elektráren, ostrovní solární elektrárny jsou navrženy tak, aby nepotřebovaly připojení k veřejné síti pro fungování. Tato vlastnost je činí ideálními pro vzdálené oblasti nebo pro kraje, kde je infrastruktura pro přenos elektrické energie nedostatečná nebo neexistuje.

V roce 2024 je očekáván další růst těchto systémů, a to nejen v náročných geografických podmínkách, ale také vysoký nárůst instalace ostrovních solárních elektráren je očekáván v oblastech s vysokou mírou slunečního záření. Tento trend ukazuje na rostoucí význam těchto technologií v globální energetické strategii.

Ostrovní solární elektrárny v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč bych měl investovat do ostrovní solární elektrárny od firmy Mobis?

  Tato investice do ostrovní solární elektrárny od firmy Mobis je strategickým tahem do budoucnosti. S naší technologií můžete snížit své energetické náklady, zvýšit energetickou nezávislost a přispět ke snížení emisí CO2. Mobis je předním hráčem na trhu a nabízí nejmodernější fotovoltaické řešení s vynikající účinností a dlouhou životností. Společnost má také špičkový tým odborníků, kteří vám poskytnou profesionální servis a podporu.

 • Jak naše ostrovní solární elektrárny přispívají k udržitelnosti a ekologii?

  Ostrovní solární elektrárny od firmy Mobis představují přímo ukázkový příklad udržitelné energie. Využívají obnovitelnou energii slunce, která je kompletně bezemisní a navíc nevyčerpatelná. Díky tomu můžete tímto způsobem významně snížit svůj ekologický otisk. V důsledku vašeho rozhodnutí pro solární energii získáváte nejen energetickou nezávislost, ale také přispíváte k ochraně životního prostředí.

 • Jaké jsou přednosti ostrovní solární elektrárny od firmy Mobis oproti jiným na trhu?

  Ostrovní solární elektrárny od firmy Mobis se vyznačují vysokou kvalitou, vynikajícím výkonem a dlouhou životností. Naše technologie je navržena tak, aby byla co nejefektivnější a poskytovala nejlepší výsledky. Při výrobě využíváme nejmodernější technologie a materiály, aby naše produkty byly co nejodolnější vůči povětrnostním podmínkám a opotřebení. Naše týmy jsou navíc vždy k dispozici pro jakoukoliv podporu nebo údržbu.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Ostrovní solární elektrárny v roce 2024: Co je potřeba zvážit?Při rozhodování o instalaci ostrovní solární elektrárny je klíčové zvažovat polohu a geografickou orientaci střechy vašeho domu. Poloha a orientace vaší střechy může mít zásadní vliv na množství energie, kterou bude vaše solární elektrárna schopna produkovat.

Také je důležité vzít v úvahu legislativní a regulativní omezení. Tyto faktory mohou zahrnovat povolení pro instalaci, státní dotace a slevy, a městské nebo státní regulace týkající se ostrovních solárních elektráren. Právě tyto regulace mohou ovlivnit, jak efektivně a efektivně budete moci využívat energii, kterou vaše solární panely vytvářejí.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Ostrovni solarni elektrarny se v roce 2024 těší stále větší oblibě, jelikož umožňují nezávislou produkci a spotřebu elektrické energie, což je v současné energetické situaci ceněno. Světový trend prosazování obnovitelných zdrojů energie je nyní silnější díky technickým pokrokům, které snižují cenu těchto elektráren a zvyšují jejich efektivitu.

Při plánování instalace ostrovni solarni elektrarny je potřeba zohlednit řadu faktorů. Především je důležitá velikost a orientace střechy pro umístění solárních panelů, stejně jako materiál střechy a statika domu. Velkou pozornost je také potřeba věnovat efektivitě a kvalitě použitých solárních panelů.

Pokud nemáte jistotu, zda je Váš dům vhodný pro instalaci, doporučujeme využít bezplatné služby technického zhodnocení vašeho domu pro účely instalace fotovoltaiky. Tím se zajistí, že instalace ostrovni solarni elektrarny proběhne efektivně a bez komplikací, což je klíčový faktor pro jejich úspěch i ekonomickou návratnost.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Dotace na fotovoltaiku v roce 2024 nabízí výhodnou cestu ke zkrácení doby návratnosti investice do takových změn. Je důležité detailně se seznámit s podmínkami pro získání dotace, aby bylo možné efektivně využít dostupné finanční zdroje pro tento typ rozvoje.

Mezi dostupné dotační programy na podporu obnovitelných zdrojů patří například RES+ a OP TAK. Tyto programy lze využít k financování rozvoje solárních elektráren, včetně ostrovních solárních elektráren, které získávají na oblíbenosti pro svůj potenciál v oblasti udržitelné energie.

Pro rodinné a bytové domy je zvláště relevantní program Nová zelená úsporám. Tento program se od září 2024 mění, a tak je důležité znát nové podmínky pro získání financí, které mohou ovlivnit návratnost investice do ostrovních solárních elektráren.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud plánujete instalaci fotovoltaické elektrárny v roce 2024, jedním z klíčových aspektů k zvážení je, zda vás distributor připojí do jeho sítě. Je to důležitá otázka, protože bez připojení můžete vaši elektrárnu spustit pouze v tzv. ostrovním režimu, což znamená, že nemůžete prodávat přebytky elektrické energie zpět do sítě.

Kapacitu připojení do sítě v různých lokalitách určuje provozovatel distribuční soustavy a liší se podle místa. Pro zjistění dostupnosti lze využít mapu připojitelnosti poskytnutou Energetickým regulačním úřadem (ERÚ). Modře označené oblasti značí území, kde je kapacita sítě již vyčerpaná.

Nicméně, nejpřesnější potvrzení o možnosti připojení k síti dosáhnete podáním žádosti o připojení. Tuto žádost za vás může vyřídit specializovaná firma zajišťující instalaci ostrovních solárních elektráren.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Ostrovní solární elektrárny mohou být atraktivním řešením v roce 2024 pro ty, kteří přemýšlejí o investici do udržitelné energie. Jejich výhodou je nezávislost na cenách elektřiny z veřejné sítě a možnost získat dotace na jejich výstavbu.

Při zvažování investice do ostrovní solární elektrárny je důležité mít na paměti, že náklady na instalaci a údržbu musí být zváženy v kontextu celkového ekonomického přínosu. Ovšem kupříkladu instalatérské společnosti často zmiňují rychlou návratnost takovýchto investic, která může být někdy přece jenom trochu zkreslená.

K tomu, abyste získali co nejvěrohodnější odhad ekonomické efektivity své potencionální investice do ostrovní solární elektrárny, Vám doporučujeme provést důkladnou analýzu. Tato by měla zahrnovat nejpřesnější dostupná data a předpovědi cen elektřiny, stejně jako specifické charakteristiky vámi zvoleného systému. Pamatujte, že i přesto, že jde jenom o odhad, je to nesmírně důležité pro konečné rozhodnutí.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ostrovní solární elektrárny se stávají oblíbeným řešením k výrobě elektrické energie v odlehlých oblastech i v městských lokalitách. Tyto systémy pracují nezávisle na hlavní energetické síti a jsou považovány za spolehlivé a šetrné k životnímu prostředí.

Před investicí do ostrovní solární elektrárny je třeba zvážit několik klíčových faktorů. Nejdůležitějšími jsou instalace a provozování systému, klimatické podmínky konkrétní oblasti a finanční náklady spojené s instalací a údržbou. Dalším důležitým faktorem je volba správného poskytovatele ostrovní solární elektrárny, který by měl mít zkušenosti a odborné znalosti potřebné k instalaci a provozu takovéhoto systému.

Pokud se rozhodnete pro instalaci ostrovní solární elektrárny, měli byste také zvážit možnost získání dotací nebo jiných finančních podpor na pokrytí části nákladů. Je také důležité přemýšlet o budoucích nákladech na údržbu a obnovu systému.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin