NZÚ

Nová zelená úsporám, známější jako NZÚ, je český dotační program zaměřený na energetické úspory a zateplení rodinných a bytových domů. Hlavním cílem tohoto programu je podpořit stavbu pasivních domů a nákup úsporných domovů.

V roce 2024 se očekává mnoho novinek ohledně NZÚ, jednou z nich je zjednodušení administrativy a zvýšení podpory pro komplexní zateplení domů. Je tedy dobrý čas využít výhod, které NZÚ nabízí. Dodržování aktuálních trendů a změn v oblasti dotačních programů vám může pomoci umístit se na předních příčkách ve webovém vyhledávání.

NZÚ v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jak mi může program NZÚ pomoci s koupí fotovoltaiky od společnosti Mobis?

  Program NZÚ je zaměřen na podporu energetických úspor a zateplování. V některých příkladech, může být fotovoltaické řešení od společnosti Mobis zahrnuto v rámci tohoto programu, což vám může pomoci snížit celkové náklady na pořízení a instalaci.

 • Jak se mění program NZÚ od září 2024?

  Od září 2024 se program NZÚ zaměřuje na zjednodušení administrativy a zvýšení podpory pro komplexní zateplení domů. Tato změna by mohla významně dopadnout na uživatele, kteří plánují energetické úspory nebo rekonstrukci svých domů.

 • Jaký je hlavní cíl programu NZÚ?

  Hlavním cílem programu NZÚ je podpořit energetické úspory a zateplení rodinných a bytových domů. Program také podporuje stavbu pasivních domů a nákup úsporných domovů, přičemž všechny tyto aktivity mohou přispět k lepšímu životnímu prostředí a snížení nákladů na energie.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

NZÚ v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Český dotační program "Nová zelená úsporám" (NZÚ) se zaměřuje na energetické úspory a zateplení rodinných a bytových domů. Program také podporuje stavbu pasivních domů a nákup úsporných domovů, což je v současné energetické situaci důležité.

Od září 2024 se v rámci NZÚ očekává zjednodušení administrativy a zároveň zvýšení podpory pro komplexní zateplení domů. Tato aktualizace programu povede k větší efektivitě a přístupnosti pro žadatele.

Při plánování investic do obnovitelných zdrojů, jako je fotovoltaika, je třeba zvážit několik faktorů. Tyto faktory, včetně nestability při dodávkách energií a zdražování elektrické energie, ovlivňují možnost a výhodnost instalace fotovoltaické elektrárny.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

NZÚ, neboli "Nová zelená úsporám", je český dotační program, který se zaměřuje na energetické úspory a zateplení rodinných a bytových domů. Ve svém portfoliu podporuje také stavbu pasivních domů a nákup úsporných technologií.

V roce 2024 se plánuje další vylepšení tohoto programu. Disponujte informací, že od září tohoto roku dojde k významnému zjednodušení administrativy a zvýšení podpory pro komplexní zateplení domů.

Není ale vše tak jednoduché, jak se může zdát. Ne každý dům je vhodný pro instalaci fotovoltaických panelů, které jsou součástí NZÚ. Například velikost a orientace střechy mohou hned na začátku vyloučit tuto možnost. Proto je důležité nejen zvážit výhody programu NZÚ, ale také prověřit technickou proveditelnost u vašeho domu. Máme k dispozici bezplatné služby technického zhodnocení vašeho domu pro účely instalace fotovoltaiky. Tak se může vyhnout potenciálním komplikacím.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Dotační programy na podporu fotovoltaických panelů se v roce 2024 mění. Byla totiž zveřejněna informace, že dotační program NZÚ, který je určen pro rodinné a bytové domy, se od 1.9.2024 mění.

Nová pravidla a podmínky pro získání dotační podpory najdete na webových stránkách NZÚ. Jen díky těmto důležitým informacím se Vám podaří dosáhnout na maximální výši dotace a výrazně tak zkrátit dobu návratnosti Vaší investice do solární elektrárny.

Kromě dotačního programu NZÚ existují i další dotační programy, jako je RES+ a OP TAK. Důležité je dobře zvážit, který program je pro Vaši situaci nejvhodnější a jakými prostředky se snažit dotační podporu získat.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Fotovoltaická elektrárna a její připojení do distribuční sítě je klíčovým aspektem, který by měli potenciální vlastníci zvážit. Bez připojení do sítě je možné elektrárnu provozovat pouze v tzv. ostrovním režimu, což vylučuje možnost prodeje přebytků elektrické energie zpět do sítě.

V rámci připojení je nutné zohlednit kapacitu distribuční sítě, která se liší v závislosti na konkrétním místě. Pro zjištění kapacity sítě ve vašem místě můžete využít mapu připojitelnosti, kterou nabízí EGD. Tento nástroj však poskytuje pouze přibližné údaje a 100% přesnost lze získat až žádostí o připojení.

V případě, že potřebujete s žádostí o připojení pomoc, stojíme vám k dispozici. Garantujeme profesionální a rychlé vyřízení žádosti pro naše zákazníky.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Investice do solární elektrárny je v roce 2024 vážnou zvažovanou otázkou. Rozhodujícími faktory jsou celková spotřeba elektrické energie, cena elektřiny a dotační podpora v kombinaci s velikostí a typem navrženého systému.

Instalační firmy často slibují zdánlivě výhodnou návratnost investice do solární energie, přesto je třeba brát v úvahu, že výsledky jejich analýz jsou silně orientační a nemusí odrážet skutečný stav.

Ekonomickou analýzou výhodnosti investice do solární elektrárny Vám můžeme poskytnout pomocí nejpřesnějších dat a předpovědí cen. Vždy je však důležité zdůraznit, že i přes veškerou přesnost, je tento náš odhad stále pouze orientační. Na druhou stranu, i takový odhad je důležitou součástí při rozhodování o investici do solárního systému.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Fotovoltaické elektrárny se stávají velmi populární volbou pro osoby, které chtějí investovat do udržitelných zdrojů energie. Před rozhodnutím o investici do fotovoltaické elektrárny je však potřeba zvážit několik faktorů.

Prvním krokem je zjištění, zda je Vaše nemovitost vhodná pro instalaci fotovoltaické elektrárny. Je důležité vzít v úvahu polohu, velikost a stínění Vaší nemovitosti. Také je potřeba zjistit, zda máte přístup k vhodným finančním prostředkům a jaké jsou výhody a závazky investice do fotovoltaické elektrárny.

Dále, je také důležité se informovat o stávajících zákonech a předpisech týkajících se instalace a provozu fotovoltaických elektráren. Od roku 2024 jsou tyto informace essenciální pro všechny potenciální investory. V neposlední řadě, je důležité zvážit dlouhodobý dopad investice na životní prostředí a ekonomiku.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin