Montáž fotovoltaiky

Montáž fotovoltaiky je stále žhavým tématem, zvláště po zavedení nových technologií a výhodných státních podpor v roce 2024. Čím lépe je proces instalace proveden, tím efektivnější a dlouhodobější výhody mohou majitelé získat.

Jednotlivé kroky montáže fotovoltaiky zahrnují přípravu místa, instalaci střešní konstrukce, připojení solárních panelů a nakonec připojení k elektřinové síti. Spolehlivost a kvalita vykonané práce jsou důležité pro celkovou efektivitu a dlouhodobý výkon solárního systému.

V dnešní době je rozhodnutí pro montáž fotovoltaiky investicí do budoucnosti. Kromě finanční úspory na účtech za elektřinu, přispíváme tím k ochraně životního prostředí tím, že využíváme obnovitelné zdroje energie a snižujeme emise CO2.

Montáž fotovoltaiky v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč je vhodné zvolit montáž fotovoltaiky od naší firmy Mobis?

  Firma Mobis je přední poskytovatel služeb v oblasti fotovoltaiky, který zajistí profesionální montáž fotovoltaiky u vás doma nebo v podniku. Máme bohaté zkušenosti s montáží solárních panelů a jsme hrdí na svou dlouhou historii úspěšných instalací. Naše odborné týmy se neustále vzdělávají a drží krok s nejnovějšími technologiemi a postupy, aby vám poskytly nejlepší službu. Navíc, kromě samotné montáže, poskytujeme také komplexní poradenství a podporu po celou dobu životnosti vašeho solárního systému.

 • Jaký je proces montáže fotovoltaiky s firmou Mobis?

  Montáž fotovoltaiky s námi je jednoduchá a bezproblémová. Začínáme konzultací a posouzením vašich potřeb a možností. Následně navrhneme optimální řešení pro maximální účinnost a výkon solárního systému. Po schválení návrhu provedeme profesionální montáž fotovoltaiky, přičemž se vždy snažíme minimalizovat jakýkoli nepořádek nebo nepříjemnosti. Po instalaci prověříme systém a budeme vás pravidelně informovat o jeho výkonu. A to není vše - naši experti jsou k dispozici také pro jakékoliv další otázky nebo údržbu v budoucnu.

 • Co zahrnuje servis po montáži fotovoltaiky od firmy Mobis?

  Naše péče o zákazníky nekončí po dokončení montáže fotovoltaiky. Po instalaci poskytujeme pravidelnou údržbu a servis, aby byla vaše investice do solárního systému maximálně využita a chráněna. Servis obnáší periodické kontroly a diagnostiku systému, aby bylo zajištěno, že funguje na maximální kapacity a efektivitu. Navíc, Pokud se vyskytnou jakékoliv potíže nebo otázky, náš tým je vždy připraven vám pomoci. Díky naší profesionální podpoře budete moci dlouhodobě využívat výhod vaší fotovoltaické soustavy.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Montáž fotovoltaiky v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Pozice na střeše: Ideální pozici pro montáž fotovoltaiky je nášlapeň jižní svahu s úhlem sklonu mezi 25-40°. Nikdy se nesnažte orientovat panely do severu. V tomto případě se totiž značně sníží výkon vaší fotovoltaické elektrárny. Při montáži je taktéž důležité zvážit, zda ve své blízkosti nemáte příliš vysoké budovy, stromy nebo další překážky, které by mohly stínit solární panely.

Typ střechy: Montáž fotovoltaiky je možná na různé typy střech, ale některé jsou vhodnější než jiné. Zatímco plechové střechy jsou pro instalaci fotovoltaiky ideální, s břidlicovou střechou může být instalace komplikovanější a tím i dražší. Také je důležité vědět, že fotovoltaické panely potřebují k vlhkosti odolnou podkladovou střechu. Zákonná omezení: Před montáží fotovoltaiky je také důležité zjistit, zda na vaší lokalitě neplatí nějaká zákonná omezení. Například v památkových zónách nemusí být instalace fotovoltaiky povolena nebo může být povolena pouze pod určitými podmínkami. Teprve po zjištění všech těchto faktorů je možné vybrat ideální řešení pro instalaci vaší solární elektrárny.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Montáž fotovoltaiky v roce 2024 přináší řadu výzev a proměnných, které je třeba zohlednit před zahájením instalace. Nezbytným krokem je pečlivé vyhodnocení konkrétního místa pro instalaci, zejména pokud jde o střechy domů.

Ne každá střecha je vhodná pro montáž fotovoltaiky. Je třeba zvážit velikost střechy, její orientaci a také materiál, z kterého je střecha vyrobena. Menší střecha může znamenat, že je prostor pro solární panely omezen. Špatně orientovaná střecha může významně ovlivnit potenciální výrobu solární energie. Střešní materiál, jako je eternit, může být problematický, protože instalace může vést k průniku vody do střechy.

Posledním důležitým aspektem je statika střechy. Při montáži fotovoltaiky je třeba zohlednit váhu panelů a konstrukce, aby nedošlo k deformaci střechy. Nejjednodušším řešením, jak prověřit technické vhodnosti vaší střechy, je využití bezplatných služeb technického zhodnocení domu vhodného pro instalaci fotovoltaiky, kterou poskytujeme.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Právě tento program Nová zelená úsporám pro rok 2024 se zaměřuje na podporu montáže fotovoltaiky. Přesunul se od tradiční podpory tepelných čerpadel a solárních kolektorů více k podpoře fotovoltaických elektráren.

Je však důležité si uvědomit, že tato podpora na montáž fotovoltaiky je omezena na konkrétní kapacity. Dále je potřeba splňovat konkrétní podmínky, např. připojení k energetické síti a vytápění z obnovitelných zdrojů.

Vaše případná investice do montáže fotovoltaiky může být podpořena až na 80 % z maximálně 1 milionu korun na objekt. Proto pokud plánujete montáž fotovoltaiky na svém objektu, vyplatí se podat žádost o dotace co nejrychleji, jelikož jsou omezeny.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Montáž fotovoltaiky má řadu náležitostí k zvážení, zvláště pokud jednáte o své připojení do distribuční sítě. Je zásadní, abyste zjistili, zda bude vaše fotovoltaická elektrárna připojena do sítě, protože bez připojení je možné provozovat elektrárnu jen v tzv. ostrovním režimu. Tento režim neumožňuje prodávat přebytky energie zpět do sítě, což by znamenalo, že vaše elektrárna bude "odříznuta" od distribuční sítě.

Údaje o kapacitě distribuční sítě se liší v závislosti na konkrétní lokalitě, ale nástroje jako je mapa připojitelnosti od EGD mohou poskytnout poměrně přesné informace. Mapa připojitelnosti vás naučí rozpoznat, zda je kapacita sítě ve vašem místě již plná, což by mohlo omezit vaši přípojku do sítě.

Nicméně, jediný způsob, jak zjistit s 100% jistotou, zda je připojení možné, je podání žádosti o připojení, což je služba, kterou pro své zákazníky zajišťujeme my. Toto stojí na začátku procesu montáže fotovoltaiky a po úspěšném schválení následují další kroky k realizaci vašeho projektu.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Investice do montáže fotovoltaiky v roce 2024 přináší několik faktorů, které je třeba zvážit při vyhodnocení její ekonomické výhodnosti. Nepodceňujte důležitost prvotního odhadu nákladů a předpovězené návratnosti investice, tyto údaje mohou výrazně ovlivnit rozhodování o vaší investici.Výhodnosti investice do montáže fotovoltaiky ovlivňuje celá řada faktorů - celková spotřeba elektrické energie, aktuální cena elektřiny, výše dotační podpory a také specifika navrženého systému. Je důležité mít na paměti, že výstupy z analýz návratnosti investice poskytnuté instalatérskými firmami jsou často jen orientační.Přesnou ekonomickou analýzu výhodnosti fotovoltaické elektrárny můžeme vyhotovit zdarma pomocí nejpřesnějších dostupných dat a předpovědí cen. Pamatujte však, že se jedná o odhad, který je přesto důležitý pro kompletní zhodnocení výhodnosti investice do montáže fotovoltaiky.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Před investicí do fotovoltaické elektrárny je nutné zohlednit několik faktorů. Prvním je lokalizace objektu, na kterém bude montáž fotovoltaiky provedena, dále natočení, sklon střechy a samozřejmě také dostupné sluneční světlo.

Kromě toho je rozhodující také ekonomická výhodnost projektu. Návratnost investice závisí na ceně elektrárně, nákladech na montáž fotovoltaiky, údržbu a další provozní náklady. Cílem je dosáhnout co možná nejnižší cenu elektřiny vyrobené fotovoltaickou elektrárnou.

Dalším kritériem je státní regulace, možnost dotací či využití daňových úlev. V neposlední řadě je důležitých několik technických aspektů, jako je výběr vhodné technologie, kapacity elektrárny nebo montáže fotovoltaiky. Mnoho z těchto aspektů si vyžaduje konzultaci s odborníkem.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin