Malá solárni elektrárna s baterií

Článek otevřen: V roce 2024 se malá solární elektrárna s baterií stala jedním z klíčových hráčů v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Jejich rostoucí oblíbenost je dána především schopností skladovat získanou energii za účelem pozdějšího využití.

Díky inovativním technologiím se malá solární elektrárna s baterií stala hospodárnější a efektivnější než kdykoli předtím. Její využití je ideální pro domácnosti i malé podniky, které hledají cesty, jak snížit svůj dopad na životní prostředí.

Díky svému malému rozměru a snadné instalaci je malá solární elektrárna s baterií dostupnou a udržitelnou alternativou k tradičním zdrojům energie. Investice do takového zařízení se může rychle vrátit v podobě úspor na nákladech za energie.

Malá solárni elektrárna s baterií v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč bych měl zvážit instalaci malé solární elektrárny s baterií od Mobis?

  Malá solární elektrárna od Mobis nabízí mnoho výhod. Jednou z nich je soběstačnost- s naší elektrárnou máte vlastní zdroj čisté energie přímo u vás doma. Díky baterii můžete energii ukládat a využívat ji kdykoliv potřebujete. Instalace solární elektrárny vám také umožní ušetřit na účtech za elektřinu a zároveň přispívá k ochraně životního prostředí.

 • Jaké jsou finanční výhody malé solární elektrárny s baterií od Mobis?

  Investice do malé solární elektrárny s baterií se vám velmi rychle vrátí. Díky ní totiž ušetříte na měsíčních útratach za elektřinu. Malá solární elektrárna od Mobis může vytvářet dostatek energie na pokrytí vašich denních potřeb. Navíc v případě, že vyrobíte více energie, než sami spotřebujete, můžete ji zpětně prodat do sítě.

 • Je obtížné se starat o malou solární elektrárnu s baterií od Mobis?

  Ne, naopak! Malé solární elektrárny od Mobis jsou navrženy tak, aby byly co nejméně náročné na údržbu. Naše profesionální týmy vám pomohou s instalací a zajistí, aby váš systém pracoval optimálně. Navíc naše solární elektrárny jsou vyrobeny z kvalitních, odolných materiálů, takže vydrží mnoho let bez problémů.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Malá solárni elektrárna s baterií v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Malá solární elektrárna s baterií je vhodná pro domácnosti a malé firmy, které chtějí snížit svou závislost na dodavatelích elektřiny. Je nutné zjistit, kolik energie v domácnosti nebo firmě spotřebujete a podle toho určit velikost elektrárny.

Dalším důležitým faktorem při rozhodování o pořízení malé solární elektrárny s baterií je poloha a orientace vaší střechy či pozemku, kde bude elektrárna instalována. Maximální výhodné směry jsou jih, jihovýchod a jihozápad, s minimálními stíny během dne.

Výhody malé solární elektrárny s baterií zahrnují schopnost ukládat přebytečnou energii do baterie, která může být použita v době, kdy není slunce. Je ale nutné zvážit pořizovací náklady na baterii a její životnost. U menších solárních systémů se může stát, že náklady na pořízení baterie nebudou kompenzovat ušetřenou energii nebo investici zpět.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Malá solární elektrárna s baterií je skvělým řešením pro domácnosti a firmy hledající udržitelné a ekonomicky výhodné alternativy k tradičním energetickým zdrojům. Tato technologie umožňuje využití slunečního svitu k produkci elektřiny, která se poté může ukládat do baterie pro pozdější využití.

Při plánování instalace malé solární elektrárny s baterií je nutné zohlednit několik důležitých faktorů. Mezi ně patří velikost a orientace střechy, materiál, ze kterého je střecha vyrobena, a její statika. Pro optimální funkci fotovoltaických panelů je důležité, aby střecha byla dostatečně velká a správně orientovaná vůči slunci.

V neposlední řadě je nutné zajistit, že střecha je z materiálu, který je vhodný pro instalaci panelů a je schopna unést jejich váhu. Naše společnost nabízí bezplatné služby technického zhodnocení pro potenciální zákazníky, aby se ujistili, že jejich domov je vhodný pro instalaci malé solární elektrárny s baterií.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Malá solární elektrárna s baterií je investicí, která se může díky dotacím rychle vrátit. Pro získání dotační podpory je třeba splnit řadu podmínek, a je tudíž výhodné si vyhledat podklady a pravidla pro jednotlivé dotační programy.

Mezi nejznámější dotační programy patří RES+, OP TAK, a zejména Nová zelená úsporám. Každý z těchto programů měl v minulosti určenou kvótu pro malé solární elektrárny a byly z nich úspěšně čerpány prostředky.

Důležité je upozornit, že program Nová zelená úsporám prošel změnou a od 1.9.2024 nabízí nové podmínky pro malé solární elektrárny s baterií. Je tedy nezbytné přečíst si nové podmínky a přizpůsobit svůj projekt dotačnímu programu.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Malá solární elektrárna s baterií je skvělým řešením pro lidi, kteří chtějí chránit životní prostředí a současně dlouhodobě snižovat náklady na elektřinu. Jedním z klíčových aspektů výstavby takového zařízení je ovšem otázka, zda a jak bude vaše fotovoltaická elektrárna připojena do distribuční sítě.

Připojení malé solární elektrárny s baterií do sítě vyžaduje spolupráci s provozovatelem distribuční soustavy. Bez tohoto připojení nebudete moci prodávat přebytečnou energii zpět do sítě a vaše elektrárna bude fungovat pouze v tzv. ostrovním režimu. Jaká je kapacita distribuční sítě v dané oblasti, lze relativně přesně zjistit za pomocí nástroje EGD - mapy připojitelnosti.

Podání žádosti o připojení je dalším nezbytným krokem, který je třeba v případě výstavby malé solární elektrárny s baterií absolvovat. Ačkoliv mapa připojitelnosti poskytuje určitý přehled, finální rozhodnutí o možnosti připojení do sítě se dozvíte až po podání žádosti. I na tuto složitou část procesu se můžete obrátit na nás - naše společnost vám poskytne veškerou potřebnou asistenci.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Investice do malé solární elektrárny s baterií se může stát strategickým tahem pro domácnosti a podniky. Je to forma obnovitelné energie, která nejen generuje elektrickou energii pro domácnost, ale také váže hodnotu elektrické energie v baterii, poskytující rezervu pro časy nízké produkce.

Výsledek ekonomické analýzy závisí na mnoha faktorech, včetně místních podmínek, cen elektřiny a dostupnosti dotační podpory. Ale podle mnoha odborníků se dokáže malá solární elektrárna s baterií zaplatit sama za sebe během několika let provozu.

V případě dalších dotazů se neváhejte obrátit na náš tým odborníků, kteří Vám pomohou provést komplexní posouzení návratnosti investice do malé solární elektrárny s baterií. Nezapomínejte, že při rozhodování o investicích do solární energie by měl být zohledněn nejen ekonomický přínos, ale také přínos pro životní prostředí.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Součástí investice do malé solární elektrárny s baterií je zvážení různých faktorů, například místa, prostředí a dostupnosti slunečního světla. Dostupnost a kvalita expozice slunečnímu světlu jsou klíčové prvky pro efektivitu solárního systému.

Další důležitý aspekt k posouzení je velikost a typ vaší nemovitosti. Instalace malé solární elektrárny s baterií vyžaduje dostatečný prostor na střeše nebo na zemi. Měli byste zvážit i možné budoucí expandování systému.

Poslední, ale neméně důležitý faktor, je finanční kalkulace a plánování. Jaký bude návratnost investice a jaké jsou možnosti financování tohoto projektu? Investice do malé solární elektrárny s baterií se mohou vrátit v průběhu několika let a také mohou přinést významné úspory na energetických nákladech.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin