Fotovoltaika na zahradě

Výhodou instalace fotovoltaiky na zahradě je snížení energetických nákladů a minimalizace ekologické stopy. Díky moderním technologiím a zvyšující se dostupnosti, se stává fotovoltaika na zahradě stále populárnější volbou pro domácnosti.

Při instalaci fotovoltaiky na zahradě je důležité zohlednit polohu a orientaci panely pro maximalizaci výroby energie. Kvalitní instalace může vést k významnému snížení nákladů na energii a navíc přispěje k ochraně životního prostředí.

Fotovoltaika na zahradě nabízí nejen ekonomické, ale i environmentální benefity. Investice do této technologie je tedy nejen prospěšná pro váš peněženku, ale i pro naši planetu.

Fotovoltaika na zahradě v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč bych měl zvolit fotovoltaiku na zahradě od firmy Mobis?

  Firma Mobis je renomovaný poskytovatel solárních systémů s bohatou historií a zkušenostmi v oblasti fotovoltaiky. Nasadit fotovoltaiku na vaší zahradě může znamenat výraznou úsporu nákladů na energii a zároveň podporu udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Nabízíme inovativní řešení, která jsou šetrná k vašemu domovu a okolí, poskytujeme také profesionální návrhy a instalaci s ohledem na všechny individuální potřeby a preference zákazníka.

 • Jaká jsou hlavní pozitiva fotovoltaických systémů na zahradě od firmy Mobis?

  Fotovoltaické systémy od Mobis vám mohou přinést mnoho výhod. Zaprvé, jsou ekonomicky výhodné - v dlouhodobém horizontu vám mohou ušetřit značné prostředky na nákladech za elektřinu. Zadruhé, jsou ekologické - využívají obnovitelný zdroj energie, slunce, což šetří životní prostředí. Třetí výhodou je jejich nízká údržba, technologiemi našich fotovoltaických systémů na zahradě jsou navrženy tak, aby vyžadovaly minimum údržby a maximalizovaly výkon.

 • Jaký je proces instalace fotovoltaiky na zahradě s firmou Mobis?

  Proces instalace fotovoltaických systémů s Mobis je jednoduchý a efektivní. Začínáme konzultací a návštěvou na místě, aby jsme pochopili vaše potřeby a zhodnotili jak možnosti vaší zahrady, tak také vaše energetické nároky. Následně vytvoříme návrh na míru, který maximálně využije dostupný prostor a potenciál sluneční energie ve vašem regionu. Jakmile je návrh schválen, náš profesionální tým provede instalaci a nastaví systém tak, aby jste mohl začít využívat výhod solární energie co nejdříve.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovoltaika na zahradě v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Fotovoltaika na zahradě představuje skvělou volbu pro ty, kdo chtějí snížit svou závislost na dodavateli elektrické energie, zvýšit energijní efektivitu domácnosti či přispět k ochraně životního prostředí. Při výběru konkrétního řešení je důležité zohlednit několik aspektů, jako je velikost dostupné plochy, poloha místa vůči slunci či finanční i časové nároky na údržbu.

Konkrétní hodnoty lze nejlépe zjistit prostřednictvím odborníka na pole fotovoltaiky na zahradě. Právní předpisy se mohou lišit v různých lokalitách, takže je důležité zjistit, zda jste oprávněni instalovat fotovoltaickou elektrárnu na své zahradě. Nezapomeňte také práce řádně nahlásit!

Faktorem, který lze snadno přehlédnout, je estetika. Solární panely jsou v dnešní době k dispozici v různých stylech a barvách, takže fotovoltaika na zahradě nemusí narušovat vzhled vaší zahrady. Naopak, může se stát její zajímavou dominantou!

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Fotovoltaika na zahradě je v roce 2024 inovativní a populární řešení pro ty, kdo rádi využívají obnovitelné zdroje energie, ale jejich střecha není vhodná pro instalaci solárních panelů. Tato možnost má rostoucí význam, protože podporuje nezávislost na tradičních zdrojích energie, snižuje ekologickou stopu a může vytvořit finanční úsporu v domácnostech.

Při výběru fotovoltaických panelů pro zahradu je důležité zvážit několik faktorů. Geografická poloha, kvalita půdy a dostatečné slunečné světlo jsou klíčové pro efektivní využití solární energie. Evaluaci těchto faktorů je možné nechat na odbornících, mnoho společností nabízí bezplatné služby technického zhodnocení pro účely instalace fotovoltaiky.

Instalace fotovoltaiky na zahradě je také mnohem jednodušší než na střeše a využití této alternativy může být méně nákladné. Sochařské umění a kreativní design mohou být použity k začlenění solárních panelů do krásy a estetiky zahrady. Tímto způsobem se fotovoltaika na zahradě stává více než jen praktickým řešením - je to také investice do udržitelné budoucnosti.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Fotovoltaika na zahradě se pro mnoho lidí stává atraktivní možností jak snížit náklady na energii a zároveň přispět ke snížení emisí CO2. Zachycení sluneční energie prostřednictvím solárních panelů má mnoho výhod, ale může to také představovat nemalé náklady.

Tady vstupují různé dotační programy, které mohou pomoci snížit tyto náklady. Investici do fotovoltaiky na zahradě mohou podpořit programy jako je RES+ nebo OP TAK, ale v případě rodinných a bytových domů je nejdůležitější program Nová zelená úsporám.

Od roku 2024 dojde k změně tohoto programu, která by mohla ovlivnit podmínky pro získání dotací. Je tedy důležité tyto změny sledovat, aby bylo možné efektivně využít možností, které dotace nabízejí pro realizaci fotovoltaiky na vaší zahradě.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Připojení fotovoltaického systému do distribuční sítě je klíčovým prvkem využití energie generované fotovoltaikou na zahradě. Připojení do sítě vám umožní prodávat přebytek energie zpět do elektrosítě a tak zvyšovat efektivitu a ekonomickou návratnost vašeho systému.

Dostupnost připojení k distribuční soustavě je však omezena kapacitou distribuční sítě. EGD nabízí mapa připojitelnosti, přes kterou můžete zjistit, zda je ve vašem místě dostupná kapacita pro připojení fotovoltaické instalace. Kapacita distribučního systému je však v každé lokalitě jiná, a proto je důležité se obrátit na distributora a zjistit to předem.

Pokud plánujete instalovat systém fotovoltaiky na zahradě, jeho efektivní využití závisí na možnosti připojení k distribuci. Pomocí žádosti o připojení můžete získat oficiální informace o dostupnosti kapacity a případných podmínkách připojení do sítě. Nezapomeňte, že naše společnost poskytuje plnou podporu v procesu žádosti o připojení do sítě.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Fotovoltaika na zahradě se v posledních letech stává stále oblíbenějším řešením pro ekologickou výrobu vlastní elektřiny. Tento trend na sebe váže i otázky ohledně ekonomické návratnosti a výhodnosti takovéto investice.

V rámci ekonomické analýzy je třeba zohlednit nejen pořizovací náklady a možnou dotační podporu, ale také spotřebu elektrické energie, cenu elektřiny a charakteristiky instalovaného systému. Významnými faktory mohou být také změny regulací, legislativy a další lokální podmínky.

Návratnost investice je často klíčovým parametrem při rozhodování o nákupu fotovoltaiky na zahradě. Přesto je důležité si uvědomit, že výpočty návratnosti jsou často orientační a je třeba je brát s rezervou. Celkově platí, že i přes určitý podíl nejistoty je investice do fotovoltaiky na zahradě výhodná, často o to více, čím jsou vyšší spotřeba a cena elektřiny.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Investice do fotovoltaiky na zahradě se pro mnoho majitelů domů jeví jako ideální řešení pro snížení energetických nákladů a zlepšení své environmentální stopy. Avšak, předtím než se rozhodnete pro takovou investici, je důležité zvážit několik aspektů.

Primárně, zásadní je orientace a poloha Vaší zahrady - ideální jsou zahrady orientované na jih bez stínu a bez stromů. Dále je nutné zjistit, jestli máte dostatek místa pro instalaci fotovoltaických panelů a jestli je Vaše zahrada přístupná pro instalační tým.

Poslední, ale neméně důležitý je ekonomický aspekt projektu - návratnost investice do fotovoltaiky na zahradě. Vypočítání návratnosti vyžaduje znalost ceny za instalaci, úspory na energii a možných dotací ze strany státu. Každý z těchto faktorů může výrazně ovlivnit konečné rozhodnutí o instalaci fotovoltaického systému na Vaší zahradě.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin