Fotovaltaika na střechu

V roce 2024 se fotovoltaika na střechu ukázala jako efektivní metoda k udržitelnému získávání energie. Její využití přináší nejen ekologické výhody, ale také úsporu nákladů na energii.

Díky technologickému pokroku je fotovoltaika na střechu stále přístupnější. Vysoce efektivní solární panely nabízejí vysoký energetický výkon, snižují energetické náklady a zmenšují dopad na životní prostředí.

Výběr fotovoltaiky na střechu je tedy ekonomickou a udržitelnou volbou pro budoucnost. Její rostoucí popularita dokazuje, že se stává hlavním zdrojem energie pro domácnosti po celém světě.

Fotovaltaika na střechu v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč si vybrat fotovoltaiku na střechu od společnosti Mobis?

  Volbou fotovoltaiky na střechu od společnosti Mobis získáte řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, snižuje vaše měsíční náklady na energie a poskytuje vám nezávislost na dodavatelích energie. Naše fotovoltaické systémy jsou navrženy tak, aby zaručovaly optimální výkon a dlouhou životnost. Mobis se navíc pyšní vysokou kvalitou zákaznického servisu, profesionálním přístupem a dlouholetými zkušenostmi v oboru.

 • Jaký je proces instalace fotovoltaiky na střechu od společnosti Mobis?

  Instalace fotovoltaiky na střechu je s námi snadná a bezproblémová. V prvním kroku provedeme analýzu vašeho objektu a následně vám navrhneme řešení přesně na míru. Poté, co s námi podepíšete smlouvu, se naše odborné instalační týmy postarají o kompletní montáž systému. Po instalaci vám poskytneme podrobnou orientaci jak systém správně využívat a udržovat.

 • Jaké jsou výhody investice do fotovoltaiky na střechu od společnosti Mobis?

  Investice do fotovoltaického systému od firmy Mobis může přinést řadu výhod. Kromě snížení nákladů na energie a posílení vlastní ekologické odpovědnosti, také zvyšuje hodnotu vašeho domu. Díky naší podpoře a službám zákaznického servisu se navíc nemusíte obávat žádných komplikací. Navíc, s využitím státních dotací a úspor z produkce energie se investice do fotovoltaických panelů může rychle vrátit.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovaltaika na střechu v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

V prvé řadě je nutné zvážit orientaci střechy a její celkový sklon. Pro instalaci fotovoltaiky na střechu je nejvhodnější směrování střechy na jih a sklon cca 35-40 stupňů. Tato poloha v kombinaci se světelnými podmínkami oblasti, ve které žijete, bude rozhodovat o výkonnosti vaší fotovoltaické instalace.

Dalším faktorem je také střešní krytina, která možná bude potřebovat výměnu před instalací fotovoltaiky na střechu. Střecha by měla být v dobrém technickém stavu, aby zvládla nároky instalace a provozu solárních panelů a neměla by mít žádné stinné oblasti (například stromy, komíny atd.), které by mohly ovlivnit výkon solárního systému. Teprve po zhodnocení těchto faktorů je možné řádně plánovat kapacitu a rozmístění solární techniky na vaší střeše.

Na závěr je potřebné zmínit finanční stránku instalace fotovoltaiky na střechu. Ta je závislá na velikosti instalace, střešní konstrukci a také na vybrané technologii. Pro získání přesné kalkulace a poradenství je důležité obrátit se na odbornou a zkušenou firmu, která se specializuje na instalaci a provoz solárních systémů. Bez správného plánování a poradenství se totiž může stát, že instalace solárního systému nebude finančně výhodná.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Fotovoltaika na střechu je trend, který je ve vývoji již několik let a stal se oblíbeným způsobem, jak lidé mohou snížit své energetické náklady a současně přispět k ochraně životního prostředí.

Nicméně, existuje několik klíčových faktorů, které je třeba zvážit při rozhodování o instalaci fotovoltaika na střechu. Nejdůležitější z nich je velikost a orientace střechy. Pokud je střecha malá nebo špatně orientovaná, může být výroba elektřiny z fotovoltaiky omezená.

Dalším kritickým faktorem je materiál střechy. Některé materiály, jako je eternit, nejsou vhodné pro instalaci fotovoltaických panelů a mohou poškodit střechu. Konečně je potřeba vzít v úvahu statiku střechy. Často je třeba provést technické zhodnocení domu před instalací fotovoltaika na střechu kvůli riziku deformace střechy v důsledku zatížení panelů a konstrukcí.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

V roce 2024 dochází k změně podmínek programu Nová zelená úsporám. Omezení se týkají především výkonu instalované fotovoltaiky na střechu - limit je nastaven na 10kWp pro rodinné domy a 50kWp pro bytové domy. Navíc bude nyní podporována pouze fotovoltaika na střechu bez akumulace energie.

Vyplatí se tedy reagovat rychle a program Nová zelená úsporám využít ještě před změnami. Díky němu můžete získat až 200 000 Kč na fotovoltaiku na střechu rodinného domu a až 1 000 000 Kč na bytový dům. Zvažte proto již nyní pořízení fotovoltaiky na střechu, abyste maximálně využili dostupných prostředků z dotace.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud se rozhodujete pro instalaci fotovoltaiky na střechu, jeden z hlavních aspektů k přemýšlení je, jestli vás provozovatel distribuční soustavy připojí do sítě. Tato informace je zásadní, vyhneme se tak případným komplikacím spojeným s nepřipojením a neefektivním využíváním naší elektrárny.

Jestliže se vám nepodaří vaši fotovoltaiku na střechu připojit do sítě, půjde vaše elektrická energie pouze do tzv. ostrovního režimu. V tomto scénáři funguje systém v izolaci od distribuční sítě, což eliminuje možnost prodeje přebytků zpět do sítě.

Pro zjištění aktuální kapacity distribuční sítě můžete využít nástroj EGD nazývaný mapa připojitelnosti. Nicméně, největší jistotu získáte až podáním žádosti o připojení. Tuto administrativu můžeme pro naše klienty vyřizovat my, spolehlivě a efektivně usnadnit cestu k instalaci fotovoltaiky na střechu.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Investice do fotovoltaiky na střechu je významným krokem, který by měl být důkladně zvážen. Je třeba zohlednit celkovou spotřebu elektrické energie, cenu elektřiny, ale také dotační podporu a typ navrženého systému.

Instalační firmy mnohdy slibují kratší dobu návratnosti investice, ale tyto analýzy mohou být orientační. Ekonomická analýza výhodnosti fotovoltaické elektrárny využívá nejpřesnějších dat a předpovědí cen a je zásadní pro hodnocení investice. Nicméně, vždy je třeba mít na paměti, že se jedná pouze o odhad.

I přesto je takový odhad klíčový pro konečné rozhodování o investici do fotovoltaiky na střechu. Takto dané informace mohou být důležitým podkladem pro závěrečnou finanční analýzu a rozhodnutí o návratnosti investice.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Před investicí do fotovoltaiky na střechu je potřeba zvážit řadu faktorů. Prvními z nich jsou geografická poloha a orientace střechy, které ovlivňují dostupnost slunečního záření.

Dále je nutné věnovat pozornost stavu střechy, jak z hlediska materiálu, tak životnosti. Střecha by měla být dostatečně pevná a schopna nést další zatížení. Zásadní je taky stanovení spotřeby elektrické energie a velikostí plochy střechy, aby bylo možné určit optimální výkon fotovoltaického systému.

Poslední, ale neméně důležitý pečlivý výběr dodavatele a instalatéra. Důležitá je jejich technická kvalifikace a zkušenosti, stejně jako poskytování záručního i pozáručního servisu. Investice do fotovoltaiky na střechu je dlouhodobá a měla by být pečlivě promyšlená.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin