Fotovaltaika na plochou střechu

Fotovoltaika na plochou střechu je v roce 2024 klíčem k dosažení energetické soběstačnosti a udržitelného života. Ať už jde o komerční budovy nebo domácnosti, investice do solární energie je nyní lukrativní a přínosná pro životní prostředí.

Přínosy spojené s fotovoltaikou na plochou střechu jsou nesčetné, od snížení účtů za elektřinu až po dramatické snížení vaší uhlíkové stopy. Instalace solárních panelů na plochou střechu je také vysoce flexibilní, umožňující jejich instalaci na širokou škálu budov bez ohledu na jejich design nebo umístění.

Aby byla fotovoltaika na plochou střechu úspěšná, je důležité pochopit nejlepší praxi pro její instalaci a údržbu. Budoucnost je zde a součástí toho je fotovoltaika na plochou střechu, která je klíčem k udržitelné a zelené budoucnosti.

Fotovaltaika na plochou střechu v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jaké jsou výhody instalace fotovoltaiky na plochou střechu?

  Fotovoltaika na plochou střechu má mnoho výhod. Zaprvé, využívání sluneční energie pro výrobu elektřiny snižuje vaši energetickou náročnost a může značně snížit vaše účty za energie. Zadruhé, instalace solárních panelů na plochou střechu je často jednodušší a méně nákladná než na střechu šikmou, protože nevyžaduje speciální konstrukce pro uchycení. Tím, že se rozhodnete pro fotovoltaiku od naší firmy Mobis, získáváte také přístup k špičkové technologii a prvotřídnímu zákaznickému servisu.

 • Je moje plochá střecha vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů od firmy Mobis?

  Naše firma Mobis nabízí individuální přístup ke každému klientovi a na základě důkladného posouzení dokážeme určit, zda je vaše plochá střecha vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů. Důležitými faktory jsou orientace střechy, dostupnost slunečního svitu a velikost dostupné plochy. Pokud je vaše střecha vhodná, naši odborníci se postarají o kompletní proces, od návrhu až po instalaci.

 • Jak probíhá instalace fotovoltaiky na plochou střechu od firmy Mobis?

  Proces instalace fotovoltaiky na plochou střechu začíná naší návštěvou na místě, kde provedeme potřebná měření a posouzení. Poté navrhneme optimální řešení přímo pro vaše potřeby. Následně zajistíme veškeré potřebné administrativní požadavky a zahájíme samotnou instalaci. Naši odborníci odvedou professionální práci a zároveň se postarají o to, aby byla instalace co nejméně narušující pro vás a váš domov. S firmou Mobis dosáhnete snadno a rychle svého cíle využívat čistou, obnovitelnou energii.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovaltaika na plochou střechu v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Fotovoltaika na plochou střechu je výjimečná především svou nenáročností na prostor. Plochá střecha nevyžaduje speciální konstrukci nosného systému fotovoltaické elektrárny, což zjednodušuje a zrychluje její instalaci. Při výběru optimální lokality je však důležité posoudit, zda a jak je střecha exponovaná slunci.

Dalším klíčovým faktorem je výkon vaší budoucí fotovoltaické elektrárny. Tento údaj je závislý na velikosti plochy střechy, kterou lze využít pro instalaci fotovoltaických panelů. Nezapomeňte také na to, že maximální výkon se dosahuje pouze za ideálních podmínek, které v praxi nenastávají často.

Z hlediska návratnosti investice je ale důležité zvážit i další faktory. K těm patří cenová politika dodavatelů elektrické energie, případně legislativní změny například v oblasti dotací na obnovitelné zdroje elektrické energie. Proto se doporučuje sledovat dění na trhu, informovat se o novinkách a pravidelně analyzovat stav své investice.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Fotovoltaika na plochou střechu představuje v roce 2024 velmi žádoucí způsob využití obnovitelných zdrojů energie v domácnostech. Avšak pro optimální fungování takového systému je nutné zohlednit několik základních faktorů. Především jde o velikost a orientaci střechy, rovněž je nutné posoudit materiál střechy a její statickou zátěž.

Velikost a orientace střechy jsou klíčové pro umístění dostatečného počtu solárních panelů a maximální využití slunečního záření. Příliš malá střecha nebo střecha špatně orientovaná snižuje potenciál výroby energie. Pokud se střecha nachází na nevhodném materiálu, například eternitu, mnoho instalačních firem se instalací nepodstoupí kvůli riziku zatečení.

Poslední, ale neméně důležitý aspekt, je statická zátěž střechy. Není možné ignorovat hmotnost panelů a konstrukce pro jejich umístění, aby nedošlo k deformaci střechy. Pro technické zhodnocení střechy doporučujeme využít našich bezplatných služeb, kde naší střechu prověří odborný technik.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Fotovoltaika na plochou střechu je velmi ekonomickou a účinnou volbou pro úsporu nákladů na energii v domácnostech. Systém fotovoltaických panelů na plochých střechách umožňuje maximální využití sluneční energie, a přitom minimalizuje dopad na vzhled domu.

Nicméně, instalace takového systému může vyžadovat významnou počáteční investici. Proto je důležité se informovat o možnostech finanční podpory. Díky dotacím na fotovoltaiku na plochou střechu může být náklady na instalaci výrazně nižší, nebo může být takový systém dokonce zdarma.

Pro další informace o dotacích na fotovoltaiku na plochou střechu navštivte web ministerstva průmyslu a obchodu. Zde naleznete kompletní seznam dostupných dotačních programů, jejich podmínky a termíny. Zjistěte více a začněte šetřit hned dnes!

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud přemýšlíte o instalaci fotovoltaiky na plochou střechu, jednou z největších otázek je, zda Vás distribuční společnost bude moci připojit do své sítě. Bez tohoto připojení by vaše fotovoltaická elektrárna fungovala pouze v tzv. ostrovní režimu, což znamená omezení na produkovanou energii a nemožnost prodeje přebytků zpět do sítě.

Dostupnost připojení však záleží na kapacitě distribuční sítě v konkrétní lokalitě. Přesné informace získáte pomocí nástroje EGD - mapy připojitelnosti, která poskytuje přehled o dostupných kapacitách pro připojení fotovoltaických systémů. Modře označené oblasti udávají místa, kde je kapacita již vyčerpaná.

S konečnou stoprocentní jistotou můžete ověřit možnost připojení k distribuční síti až na základě žádosti o připojení. Tuto žádost mohou za vás zpracovat a odeslat odborníci na fotovoltaiku na plochou střechu, kteří jsou schopni zajistit celý proces instalace a připojení fotovoltaické elektrárny.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Fotovoltaika na plochou střechu je v roce 2024 stále atraktivnějším řešením pro výrobu vlastní elektrické energie. Je to nejen udržitelný způsob výroby elektřiny, ale při správné instalaci a efektivním využití může nabídnout i velký ekonomický potenciál.

Je však nutné brát v potaz i různé faktory, jako je celková spotřeba elektrické energie, cenu elektřiny, možnosti dotační podpory a typ navrženého systému. U instalací fotovoltaiky na plochou střechu slibují některé firmy velmi rychlou návratnost investice, často však jejich predikce bývají příliš optimistické.

Při rozhodování o instalaci fotovoltaiky na plochou střechu je tedy vždy nutné provést podrobnou ekonomickou analýzu. Tuto analýzu Vám rádi poskytneme bezplatně na základě nejpřesnějších dostupných dat a předpovědí cen. I když jde v konečném důsledku jen o odhad, poskytne Vám to nezbytný vhled do toho, jestli se investice do fotovoltaiky pro vás skutečně vyplatí.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Klíčovým faktorem při rozhodování o instalaci fotovoltaiky na plochou střechu je poloha vaší nemovitosti. Správné umístění a orientace vaší domácnosti mohou maximálně zvýšit efektivitu vaší fotovoltaické elektrárny a minimalizovat dobu návratnosti investic. Je tedy třeba zvážit směr, kterým je střecha vašeho domu orientována, a míru slunečního záření, které vaše nemovitost přijímá.

Další důležitý aspekt při plánování instalace fotovoltaiky na plochou střechu je životnost střechy. Pokud je vaše střecha blízko konce své očekávané životnosti, může být vhodné ji nahradit ještě před instalací fotovoltaických panelů. Vyhneme se tak zbytečným nákladům za demontáž a opětovnou montáž panelů při výměně střechy.

Navíc je třeba zvážit i finanční a právní aspekty. Instalace fotovoltaiky na plochou střechu může vyžadovat stavební povolení a musí splňovat určité technické normy a bezpečnostní předpisy. Je také důležité ohledně financování zvážit možnosti státních dotací, úvěrů a daní.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin