Fotovolaika na chatu

Fotovoltaické systémy se staly populárním řešením pro chaty a chalupy, které mají omezený přístup k elektrické síti. Fotovoltaika na chatu představuje efektivní a udržitelnou možnost, jak získat energii pro svůj druhý dům. Využití slunečních panelů na chatě pro generování elektrické energie se stává standardem, neboť jejich provoz je téměř bezúdržbový a investice se v průběhu let vrátí.

V roce 2024, technologie slunečních panelů dosáhla nové úrovně efektivity a dostupnosti, čímž se staly ideální volbou pro zajištění nezávislé elektřiny na místech bez připojení k elektrické síti. Aplikace fotovoltaiky na chatu nyní nejen poskytuje ekologickou alternativu k tradičním zdrojům energie, ale také přináší finanční úspory v dlouhodobém horizontu.

Při výběru systému fotovoltaika na chatu je důležité zvážit několik faktorů, jako je horní úroveň energie, kterou váš dům spotřebovává, a dostupnost slunečního světla. Od doby, kdy byla instalována prvotní fotovoltaická (PV) instalace, se technologie dramaticky zlepšila, což většině majitelů chat umožnilo plně využít potenciál solární energie. Nezapomeňte také na výhody, které nabízí státní podpory a dotace na instalaci těchto systémů.

Fotovolaika na chatu v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jaké jsou výhody instalace fotovoltaického systému na chatu od Mobis?

  Fotovoltaický systém na chatu od Mobis vám umožní snížit náklady na energii tím, že využíváte sluneční energii k výrobě vlastní elektrické energie. Systém Mobis je navržen tak, aby byl co nejefektivnější a aby minimalizoval dobu návratnosti investice. Kromě toho se můžete těšit na nezávislost na dodavatelích energie a potenciální příjem z prodeje přebytečné energie zpět do sítě. Díky naší dlouholeté zkušenosti v oboru a profesionálnímu přístupu vám garantujeme prvotřídní kvalitu a spolehlivost našich produktů.

 • Jak dlouhá je životnost fotovoltaických systémů od Mobis?

  Fotovoltaické systémy od Mobis jsou navrženy tak, aby vydržely dlouhé období. Typicky můžete očekávat životnost až 25 let, během nichž bude váš systém vyrábět čistou, obnovitelnou energii. Samotná údržba systému je minimální a Mobis nabízí podporu a servis, aby vám pomohl zajišťovat optimální výkon a dlouhou životnost vašeho systému.

 • Je instalace fotovoltaického systému na chatu od Mobis složitá?

  Instalace fotovoltaických systémů na chatu od Mobis je rychlá a jednoduchá. Naše týmy jsou vyškoleny k tomu, aby poskytly profesionální instalaci a aby zajistily, že váš systém bude fungovat efektivně od prvního dne. Navíc, naše služby zahrnují veškeré potřebné kroky, od návrhu systému až po jeho instalaci a údržbu, takže se nemusíte starat o žádné detaily.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovolaika na chatu v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Fotovoltaika na chatu se stává stále více populární možností jak získávat vlastní energii. Před instalací je ovšem potřeba zvážit několik faktorů, jakými jsou například orientace střechy, dostupnost slunce či typ a kvalita použitých solárních panelů.

Doporučená orientace střechy pro fotovoltaiku na chatu je směrem na jih. Avšak i střecha orientovaná na východ či západ může přinést uspokojivé výsledky. Důležité je uvědomit si, že tato volba výrazně ovlivňuje výkon instalace.

Dále je dobré zvolit kvalitní solární panely, které mají dobré vlastnosti i při menším nasvícení, což je ideální pro fotovoltaiku na chatu. Investujte do kvality, je to záruka dlouhodobého výkonu vaší solární elektrárny.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

V posledních letech se fotovoltaika na chatu stává stále populárnější, jelikož umožňuje soběstačnost i v místech bez přístupu k elektrické síti. Tato forma obnovitelné energie nabízí řadu výhod, jako je například snížení nákladů na elektřinu nebo minimalizace dopadů na životní prostředí.

Při uvažování o instalaci fotovoltaiky na chatu je potřeba zvážit několik faktorů. Mezi ně patří orientace a velikost střechy, typ střešní krytiny a také statika střechy. Pro optimální výkon je ideální orientace střechy na jih a dostatečný prostor pro instalaci panelů.

Z důvodu komplexnosti těchto faktorů doporučujeme využít bezplatné služby technického zhodnocení vašeho domu naším technikem. Tento krok pomůže zajistit, že instalace fotovoltaiky na chatu bude provedena správně a efektivně.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

V roce 2024 můžete dosáhnout na dotační podporu na solární elektrárnu, což může být fotovoltaika na chatu nebo sluneční panely na váš domov. Důležité je si uvědomit, že tyto dotace nejsou garantovány a jsou přidělovány na základě specifických kritérií a postupů.

Dotace na fotovoltaiku mohou výrazně zkrátit dobu návratnosti vaší investice do fotovoltaických panelů. Pro získání těchto dotací je však potřeba detailně prostudovat podmínky a splnit určitá kritéria.

Mezi hlavní dotační programy na podporu obnovitelných zdrojů patří RES+, OP TAK a Nová zelená úsporám. Tento poslední program je určen především pro rodinné a bytové domy a od 1. září 2024 dojde k jeho změně.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Fotovoltaika na chatu je stále oblíbenější trend. Výhodou takových instalací je nezávislost na externím dodavateli energie a možnost využít přebytky energie pro další potřeby.

Před instalací systému fotovoltaika na chatu je ale důležité zjistit, zda vás provozovatel distribuční soustavy "připojí" do distribuční sítě. Bez připojení je fotovoltaická elektrárna omezena pouze na tzv. ostrovní režim, kdy není možné prodávat přebytky energie zpět do sítě.

Předpovědi pro rok 2024 naznačují, že kapacita distribučních sítí se bude lišit v různých lokalitách. Nástroje jako mapa připojitelnosti od EGD mohou pomoci určit, zda již není kapacita sítě ve vašem místě vyčerpaná. Přesto je nejlepším způsobem ověření žádost o připojení.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Fotovoltaika na chatu se stává v roce 2024 stále oblíbenějším tématem pro ty, kteří hledají způsoby, jak optimalizovat své náklady na energii. Ekonomické hodnocení je kritická část tohoto procesu.

Nejdůležitějšími faktory, které je potřeba zvážit při hodnocení nákladů a výnosů z investice do fotovoltaiky na chatu, jsou spotřeba elektrické energie, cena elektřiny, dotační podpora a specifikace daného systému.

Ačkoli mohou některé firmy slibovat rychlou návratnost, je důležité si uvědomit, že tyto odhady jsou často silně orientační. Přesto i tento orientační odhad je důležitý pro vyhodnocení celkové výhodnosti investice do fotovoltaiky na chatu.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Při zvažovaní investice do fotovoltaiky na chatu je třeba zohlednit několik důležitých aspektů.

První je místo instalace - pro účinné fungování solárních panelů je nezbytné, aby na ně dopadalo co nejvíce slunečního záření. Proto je často nejlepší volba instalace na střeše, pokud je dostatečně velká a má správný sklon a orientaci k slunci. Dále je také zásadní zvážit, zda máte dostatek prostoru pro umístění zbytku systému, jako je měnič a akumulační baterie.

Dalším faktorem, který by měl být vzat v úvahu při rozhodování o fotovoltaice na chatu, je finanční stránka. Instalace fotovoltaických systémů není levná záležitost a návratnost investice se může pohybovat v řádu několika let. Je proto důležité podrobně zvážit své finanční možnosti a vyhledat odbornou radu, která by vám pomohla s rozhodováním.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin