Fotovaltaika na balkoně

Využití fotovoltaiky na balkoně se v roce 2024 stane nejen trendem, ale i ekonomicky výhodným řešením pro rodinné domy a bytové jednotky.

Díky legislativním změnám a poklesu cen technologií se fotovoltaické panely na balkoně stávají reálnou možností jak snížit spotřebu z elektřeny. Systémy fotovoltaiky na balkoně jsou jednoduché na instalaci a nevyžadují rozsáhlé stavební úpravy.

Fotovoltaika na balkoně je tak ideální volbou pro všechny, kteří chtějí využívat čisté a obnovitelné zdroje energie, snížit svou energetickou stopu a ušetřit na nákladech za elektřinu.

Fotovaltaika na balkoně v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Je možné instalovat fotovoltaický systém na balkon?

  Ano, je to možné! Díky moderním technologiím a inovativnímu designu můžete nyní instalovat fotovoltaický systém přímo na balkoně. Naše společnost Mobis vám nabízí malé, kompaktní fotovoltaické panely, které jsou ideální právě pro instalaci na balkony nebo terasy. Díky tomu můžete využívat sluneční energii bez ohledu na velikost vašeho bydlení. Fotovoltaika na balkoně je skvělým řešením jak pro bytové domy, tak pro menší rodinné domy.

 • Jaké jsou výhody fotovoltaiky na balkoně?

  Fotovoltaika na balkoně vám nabízí několik výhod. Zaprvé, umožní vám snížení vaší energetické spotřeby a účtů za elektřinu. Za druhé, je to skvělý způsob, jak přispět k ochraně životního prostředí tím, že využíváte obnovitelné zdroje energie. Třetí výhodou je nezávislost na dodavateli energií. A konečně, náš systém je snadno instalovatelný, efektivní a dlouhodobě spolehlivý, takže se dočkáte rychlé návratnosti své investice. Společnost Mobis vám navíc nabízí odborné poradenství a podporu po celou dobu životnosti systému.

 • Jaké jsou možnosti montáže fotovoltaiky na balkon?

  Mobis nabízí různé možnosti montáže, aby vyhověl rozměrům a orientaci vašeho balkonu. Výkonné panelové systémy mohou být instalovány na střešní krytinu balkonu, na stěnu či přímo na zábradlí. Vše záleží na vašich individuálních představách a podmínkách. Náš tým odborníků vám rád poskytne konzultaci a najde nejlepší řešení pro váš balkon. S námi získáte fotovoltaiku na balkoně, která bude efektivně fungovat a zároveň se skvěle vyjímá.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovaltaika na balkoně v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Fotovoltaika na balkoně je skvělou alternativou pro ty, kteří nemají dostatek prostoru na vlastním pozemku. První věcí, kterou je nutné zvážit, je samozřejmě orientace balkonu. Fotovoltaické panely by měly být namířeny na jih, aby plně využily sluneční energii. Pokud je váš balkon orientován jinou stranou, může být výkon fotovoltaických panelů omezen.

Fotovoltaika na balkoně rovněž potřebuje vhodnou konstrukci pro umístění solarů. Zatížení balkonu by mělo být dostatečné pro nainstalování panelů, které mohou vážit i několik desítek kilogramů. Rovněž je nutné zajistit odpovídající uchycení panelů, aby nebyly poškozeny vlivem počasí nebo větru.

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitou věcí je výběr kvalitních fotovoltaických panelů a odborné firmy, která provádí nainstalování a údržbu těchto systémů. Nezapomeňte také zvážit náklady na instalaci a údržbu fotovoltaiky na balkoně. V závěru, váš balkonový systém by měl poskytnout nemalé úspory na nákladech za elektrickou energii a přispět k ochraně životního prostředí.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Fotovoltaika na balkoně představuje inovativní řešení pro domácnosti, které chtějí podpořit udržitelnost a úsporu energie, ale nemají ideální podmínky pro instalaci na střeše. Montáž solárních panelů na balkon je relativně snadná a umožňuje využít sluneční energii bez nutnosti složitých a nákladných úprav střešní konstrukce.

Investovat do fotovoltaiky na balkoně je také finančně výhodné, protože náklady na instalaci jsou nižší než u klasických střešních solárních elektráren. Přitom je potenciál úspor energie významný - v závislosti na orientaci a slunečním záření lze balkonovou fotovoltaiku během roku využít naplno. Takové řešení navíc nepotřebuje složité stavební úpravy a je ideální pro byty ve větších městech.

Pro udržitelný život a úsporu energie je fotovoltaika na balkoně tedy skvělou volbou. Umožňuje i majitelům bytů využívat sluneční energii k pokrytí své spotřeby a nestará se o komplikované instalace na střeše. A díky nižším nákladům na instalaci je její návratnost ještě rychlejší.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Chcete-li dosáhnout na dotační podporu na solární elektrárnu, musíte splnit určité podmínky. V rámci programu Nová zelená úsporám by mělo být možné získat dotace na instalaci fotovoltaických panelů, pokud jste vlastníkem nemovitosti určené k bydlení.

Existuje však řada podmínek, které musí být splněny, včetně omezení na maximální kapacitu fotovoltaického systému. Příkladem může být instalace fotovoltaiky na balkoně, která mřížku nepřetěžuje. Podrobné informace o podmínkách získání dotační podpory najdete na webových stránkách jednotlivých programů.

Je důležité poznamenat, že dotační programy na instalaci fotovoltaiky se mohou měnit a je proto nutné sledovat aktuální informace. Rodinné domy a bytové domy využívající fotovoltaiku na balkoně tak budou moci snížit své energetické náklady a zároveň přispět k ochraně životního prostředí.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud zvažujete instalaci fotovoltaiky na balkoně, je třeba zkontrolovat možnost připojení k distribuční síti. Bez připojení lze provozovat fotovoltaické panely pouze v tzv. ostrovním režimu, což však znamená, že není možné prodávat vyrobený přebytek energie zpět do sítě.

Efektivní nástroj, který nám může poskytnout předběžné informace o možnosti připojení, nabízí České energetické distribuce. Tento nástroj, označovaný jako mapa připojitelnosti, nám ukazuje, zda kapacita sítě v určitém místě není již naplněna.

Přesto se definitivní potvrzení o možnosti připojení fotovoltaiky na balkoně získá až podáním žádosti o připojení. Tento proces lze provést prostřednictvím dodavatelů, kteří tuto proceduru zařizují pro své zákazníky.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Fotovoltaika na balkoně v roce 2024 se stává stále populárnější volbou pro ty, kteří chtějí snížit své náklady na energii a zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Klíčem k úspěchu je důkladné vyhodnocení potenciální návratnosti a výhodnosti takové investice.

Není úplně snadné predikovat, jak rychle se Vaše investice do fotovoltaiky na balkoně vrátí. Celková spotřeba elektrické energie, aktuální a budoucí ceny elektřiny, dostupné dotační podpory a specifika navrženého systému jsou jen některé z proměnných, které budou ovlivňovat ekonomickou návratnost. Instalační firmy často slibují krátkou dobu návratnosti, ale tyto odhady mohou být silně orientační.

Pokud se rozhodujete o instalaci fotovoltaického systému na balkoně, můžeme Vám poskytnout ekonomickou analýzu založenou na nejpřesnějších dostupných datech a předpovědích cen. Mějte na paměti, že vždy se jedná jen o odhad - ale i tento odhad může být velmi užitečný pro rozhodování o výhodnosti takto velké investice.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Fotovoltaika na balkoně se stává stále více populární mezi vlastníky nemovitostí v roce 2024. Tento trend se odvíjí od snahy o vlastní produkci elektřiny a snižování energetické dependence.

Pří daném rozhodování je potřeba brát v potaz několik důležitých faktorů. Je vhodné si ověřit, zda je balkon dostatečně osluněný pro efektivní provoz fotovoltaické elektrárny, a zda je jeho konstrukce dostatečně silná pro podporu této instalace.

Před instalací fotovoltaiky na balkoně je dále doporučeno konzultovat plán s odborníky na fotovoltaické systémy a podrobit nemovitost energetickému auditu. V neposlední řadě je potřeba získat všechny potřebné stavební a energetické povolení.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin