Fotovoltaika na balkón

Fotovoltaické systémy se stávají populárními nejen pro velké solární parky, ale také pro individuální použití v domácnostech. Právě fotovoltaika na balkón se v posledních letech těší rostoucí oblibě. Toto menší a přitom efektivní řešení přináší autonomii od energetických dodavatelů, snižuje náklady na energie a přispívá k ochraně životního prostředí.

V roce 2024 je fotovoltaika na balkón horkým trendem v oblasti obnovitelné energie. K instalaci takového systému však potřebujete důkladně porozumět, jak přístroje pracují a jak je správně nainstalovat. Pro úspěšnou instalaci je důležité zapojit odborného specialistu, který se dokáže vyhnout potenciálním komplikacím při instalaci na balkoně.

Balkónová fotovoltaika je ideální možností pro ty, kteří chtějí generovat vlastní zelenou energii, ale nemají k dispozici dostatek prostoru. Tento moderní a efektivní systém umožňuje i majitelům bytů využívat sluneční energii pro výrobu elektřiny.

Fotovoltaika na balkón v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Musím mít pro instalaci fotovoltaiky na balkónu velký balkón?

  Ne, nejste omezeni velikostí balkónu. V naší firmě Mobis nabízíme různé velikosti fotovoltaických panelů, které se mohou přizpůsobit různým velikostem balkónů. Můžeme vám také poskytnout konzultaci a profesionální návrh, abyste mohli využít svůj balkón nejefektivnějším způsobem.

 • Je instalace fotovoltaických panelů na balkón komplikovaná?

  Instalace fotovoltaických panelů na balkón není vůbec komplikovaná. Náš tým odborníků z Mobis se postará o celý proces, od návrhu až po instalaci. Navíc, naše fotovoltaika na balkón je navržena tak, aby byla instalace rychlá a snadná.

 • Je výhodné mít fotovoltaické panely na balkónu?

  Rozhodně. Fotovoltaika na balkónu vám může přinést významné úspory na nákladech za elektřinu. Navíc, investice do fotovoltaických panelů je ekologickou volbou, která přispívá k ochraně životního prostředí. Navíc, v naší firmě Mobis nabízíme fotovoltaické panely za konkurenční ceny a s dlouhodobou zárukou.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovoltaika na balkón v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Fotovoltaika na balkón je moderním trendem, který vám umožňuje generovat vlastní zelenou energii přímo ve vašem bytě. Při plánování instalace je nezbytné zvážit, jestli je balkón dostatečně velký, orientován k jihu a jestli na něm nejsou stíny, které by omezily produkci energie.

Druhým důležitým faktorem je regulace dané země. V roce 2024 může být regulace v Česku již příznivější, ale je stále důležité zvážit, zda je prodej přebytečné energie do sítě výhodný a jaký je postup pro připojení k síti.

Nakonec je důležité vybrat správného dodavatele a instalatéra, protože kvalita a profesionalita instalace silně ovlivňují výslednou efektivitu a dlouhodobou spolehlivost systému fotovoltaika na balkón.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Fotovoltaika na balkón může být skvělou alternativou pro ty, kteří nemohou instalovat solární panely na svou střechu. Tato možnost umožňuje využití čisté a obnovitelné energie bez potřeby velkých ploch. Balkon funguje jako ideální prostor pro menší instalaci fotovoltaických panelů.

Při instalaci fotovoltaiky na balkón je důležité zvolit správný typ solárních panelů a konstrukci. Zároveň je nezbytné zkontrolovat, zda balkón snese dodatečné zatížení a zda je dostatečně orientován ke Slunci. Vzhledem k omezenému prostoru je také nutné provést pečlivý výběr optimálního počtu solárních panelů. Pro přesné informace a posouzení, jak nejlépe využít váš balkon pro instalaci fotovoltaiky, je nejlepší obrátit se na odborníky v oblasti.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Fotovoltaika na balkón se v poslední době stává stále oblíbenějším řešením a díky tomu se také otevírají možnosti pro dotační podporu. Velmi důležitým aspektem pro získání dotace je dodržení všech podmínek určených dotací, ty se však mohou lišit v závislosti na konkrétním programu.

Konkrétně program Nová zelená úsporám, který je určen pro rodinné a bytové domy, bude v roce 2024 uzavřen a bude probíhat jeho transformace. Je proto důležité nejen sledovat aktuální podmínky, ale také se informovat o budoucích změnách, které mohou ovlivnit podmínky pro získání dotace na fotovoltaiku na balkón.

Klíčem k úspěchu v získání dotační podpory na solární elektrárnu je včasná příprava a důkladné studium podmínek. Díky tomu může doba návratnosti vaší investice do fotovoltaiky na balkón být výrazně zkrácena.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Fotovoltaické elektrárny se stávají stále populárnější, a to včetně jejich instalace na balkón. Fotovoltaika na balkón může být ideálním řešením pro ty, kteří nemají volný střešní prostor nebo jim není možné nainstalovat tradiční solární panely.

Je důležité se ale zapamatovat, že distributor musí vaši fotovoltaickou elektrárnu připojit do sítě. Bez tohoto připojení by byl provoz omezen na ostrovní režim, což může narušit schopnost prodávat přebytečnou energii zpět do sítě. Potřebujete také zjistit, zda má vaše oblast dostatečnou kapacitu pro připojení fotovoltaického systému.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Fotovoltaika na balkón se stává stále populárnější možností pro ty, kteří hledají udržitelný zdroj energie a zároveň chtějí optimalizovat své náklady na elektrickou energii. Při nastavení takového systému je nesmírně důležité brát v potaz velikost balkónu, expoziční polohu a především místní klimatické podmínky.

Návratnost investice do fotovoltaiky na balkón se může dramaticky lišit na základě těchto faktorů. U malých systémů, jako je fotovoltaika na balkón, se návratnost pohybuje zpravidla v řádu několika let, což je srovnatelné s běžnými fotovoltaickými instalacemi. Přestože jsou počáteční náklady vyšší, dlouhodobé úspory a potenciál pro generování příjmu mohou tyto náklady kompenzovat.

Je důležité poznamenat, že i přes vysoké počáteční náklady, fotovoltaika na balkón poskytuje trvalou hodnotu v podobě čisté, obnovitelné energie. Dosud tuto možnost využilo jen málo domácností, a tak může představovat jedinečnou příležitost pro ty, kteří se rozhodnou investovat do této technologie.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Fotovoltaika na balkón se stává populární možností pro ty, kteří chtějí využít výhod obnovitelných zdrojů energie, ale nemají k dispozici velké plochy pro instalaci. Technologie stále pokračuje kupředu a díky zlepšení efektivity a cenové dostupnosti se instalace solárních panelů stává více dostupnou i pro domácnosti.

Při rozhodování o investici do fotovoltaiky na balkón je důležité zvážit několik faktorů. Je klíčové posoudit, jestli je Váš balkón dostatečně slunný, jestli stínění okolními budovami nebo stromy nebude výrazně omezovat výkon panelů a zda máte dostatečně velký balkón pro umístění panelů.

V neposlední řadě je nutné také zvážit finanční stránku. Instalace fotovoltaiky na balkón sice vyžaduje počáteční investici, ale v dlouhodobém horizontu se může stát zdrojem úspor vynaložených na energii. Před rozhodnutím o koupi je dobré poradit se s odborníkem, který Vám pomůže posoudit ekonomickou návratnost.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin