Fotovaltaika bez baterie

Fotovoltaika bez baterie se v posledních letech těší zvýšené popularitě. Důvodem je její schopnost využívat přebytky energie bez nutnosti skladování do baterií, což vede k výraznému snížení nákladů.

Jedním z hlavních trendů v roce 2024 je investování do technologie fotovoltaiky bez baterie. Díky novým pokročilým technologiím je možné využívat přebytky energie přímo, což eliminuje potřebu drahých baterií a zvyšuje efektivitu celého systému.

Vedle nižších nákladů je fotovoltaika bez baterie také mnohem ekologičtější možností. Bezpečnost a dlouhodobá udržitelnost jsou další výhody, které fotovoltaika bez baterie nabízí, a proto není divu, že je stále oblíbenější mezi spotřebiteli.

Fotovaltaika bez baterie v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč si vybrat fotovoltaiku bez baterie od Mobis?

  Fotovoltaické sistémy bez baterie od naší firmy Mobis jsou ideální volbou pro ty, kteří chtějí využívat zelenou energii a zároveň optimalizovat náklady na její instalaci a údržbu. Naše fotovoltaické panely jsou vysoce efektivní a snadno se instalují. Navíc není nutné investovat do drahých baterií a jejich údržby, neboť veškerou vyrobenou energii můžete okamžitě využít. S Mobisem dostáváte kvalitu, efektivitu a přístup k čisté energii bez nutnosti další investice.

 • Jak funguje fotovoltaika bez baterie od Mobis?

  Fotovoltaický systém bez baterie od Mobis funguje na principu přímé spotřeby energie. Sluneční paprsky dopadají na naše panele, které tuto energii okamžitě přeměňují na elektrickou a ta se následně využívá pro napájení domácnosti nebo firmy. Tento systém je ideální zejména pro budovy s denním provozem, kdy je zároveň produkována a spotřebovávána elektrická energie. Veškerá nevyužitá energie se navíc může vracet zpět do elektrické sítě.

 • Je fotovoltaika bez baterie od Mobis ekonomicky výhodná?

  Ano, fotovoltaika bez baterie od Mobis je ekonomicky velmi výhodná. Náklady na pořízení a instalaci fotovoltaického systému se vám vrátí již v krátkém časovém horizontu díky úspoře nákladů na elektřinu. Nemusíte investovat do nákupu a údržby drahých baterií, což také významně snižuje počáteční investice. Navíc, díky možnosti prodeje přebytečné energie zpět do sítě můžete svůj fotovoltaický systém také využít jako zdroj příjmů.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovaltaika bez baterie v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Fotovoltaika bez baterie je jedna z nejvíce populárních možností mezi majiteli nemovitostí a podnikateli. Výhodou tohoto řešení je, že výroba elektrické energie je přímo propojena s jejím odběrem, což eliminuje potřebu skladování energie v drahých a technicky náročných bateriích.

Tato možnost je však vhodná jen pro ty, kteří jsou schopni využít většinu vyrobené elektrické energie během dne, kdy panuje vysoká sluneční radiace. Fotovoltaika bez baterie také vyžaduje, aby byla nemovitost napojena na elektrickou síť, která bere přebytky energie a dodává energii v době, kdy fotovoltaické panely nejsou schopny vyrábět dostatek elektřiny.

Před investicí do fotovoltaiky bez baterie je tedy důležité zvážit aktuální a očekávané energetické nároky vaší nemovitosti, možnosti napojení na elektrickou síť a také předpovědi slunečního záření pro vaši lokalitu. Správné rozhodnutí v těchto oblastech může významně ovlivnit efektivitu a návratnost vaší investice do fotovoltaických panelů.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Instalace fotovoltaiky bez baterie vyžaduje pečlivé plánování a důkladné zhodnocení střechy. Jde o systém, který produkuje elektřinu jen přes den, když svítí slunce.

V průběhu dne může systém fotovoltaika bez baterie pokrýt všechny energetické potřeby domácnosti, ale po setmění se spotřebitel může stát závislým na dodávkách z veřejné sítě.

To znamená, že fotovoltaika bez baterie je výhodná pro ty, kteří během dne spotřebují většinu elektřiny, kterou systém vyprodukuje. Je tedy ideální pro domácnosti a firmy s denním provozem, zatímco pro objekty s vysokou noční spotřebou může být vhodnější variantou systém s akumulačními bateriemi.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Fotovoltaika bez baterie se stává jednou z nejvýhodnějších variant pro domácnosti díky možnostem státní podpory. Dotace na tuto variantu solárních panelů mohou pokrýt až 85% nákladů na instalaci.

Program Nová zelená úsporám nově pokrývá také systémy fotovoltaických panelů bez baterií. Účastníci tohoto programu mohou získat až 30 000 Kč na každý kWp instalovaného výkonu.

Je však důležité podotknout, že dotace na fotovoltaika bez baterie jsou limitované kapacity a je třeba si předem zjistit dostupné kvóty. Vyčerpání těchto kvót může znamenat čekání na další vypsání dotačního programu.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud plánujete instalaci fotovoltaiky bez baterie, jednou z klíčových otázek je, zda vás provozovatel distribuční soustavy "připojí" do distribuční sítě. Toto připojení umožňuje prodávat přebytky energie zpět do sítě a je nezbytné pro účinný provoz vaší elektrárny.

Kapacita distribuční sítě je však omezena a varuje od místa k místu. Před instalací fotovoltaiky bez baterie je tak důležité zjistit, zda je v dané lokalitě dostatečný prostor pro připojení do sítě. Mapa připojitelnosti od EGD může poskytnout představu o místní kapacitě, ale konečnou potvrzení získáte pouze žádostí o připojení.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Investování do fotovoltaiky bez baterie se v roce 2024 může stát velmi výhodnou volbou, hlavně pokud zvažujete dlouhodobou návratnost investice. Přestože se cena elektřiny každoročně zvyšuje, pomocí fotovoltaiky můžete využít sluneční energii pro snížení těchto nákladů. Proto je důležité prozkoumat výhodnost investice právě do fotovoltaiky bez baterie.

Za účelem diverzifikace zdrojů energie a podpory obnovitelných zdrojů, stát nabízí různé formy dotační podpory pro instalaci fotovoltaických panelů. Hlavní výhodou fotovoltaiky bez baterie je, že počáteční investice je nižší ve srovnání s systémem s baterií, což může i zrychlit návratnost této investice.

Není-li dostupná dotační podpora, důležitým aspektem při uvažování o fotovoltaice bez baterie je velikost a typ navrhovaného systému, které mohou mít zásadní vliv na celkové náklady a návratnost investice. Celkovou spotřebu elektrické energie, stejně jako předpovědi cen elektřiny, je třeba zohlednit při plánování investice do fotovoltaického systému.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Před investicí do fotovoltaické elektrárny je třeba zvážit několik klíčových faktorů. Prvním je poloha a orientace střechy vůči slunci, bez ideálního umístění bude výkon solárních panelů omezen.

Dalším faktorem je finanční stránka - náklady na instalaci a provoz, případný návratnost investice a dostupné dotace či možnost prodeje přebytku energie. Investice do fotovoltaiky bez baterie může být nákladově efektivnější, ale pak je třeba počítat s tím, že energii nelze ukládat pro pozdější využití.

Posledním, ale neméně důležitým faktorem, je technická proveditelnost instalace. Je třeba zvážit stav a životnost střechy, zatížitelnost konstrukce a možné technické případně legislativní omezení. Důležitou roli hraje také výběr správných komponentů pro maximalizování efektivity fotovoltaické elektrárny bez baterie.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin