Fotovaltaické elektrárny

Fotovoltaické elektrárny v roce 2024 mění svět obnovitelné energie. S neuvěřitelnými investicími do výzkumu a vývoje se stávají stále efektivnějším zdrojem energie s minimalizovaným dopadem na životní prostředí.

Dalším významným krokem je implementace nových technologií pro optimalizaci výkonu a zvýšení stálosti generované energie. Fotovoltaické elektrárny tak nabízejí stabilitu a bezpečnost, která jim umožňuje konkurovat tradičním zdrojům energie.

V roce 2024 se tak očekává prudký nárůst využití fotovoltaických elektráren po celém světě. Tato proměna znamená vzrušující příležitost pro všechny, kdo se zajímají o budoucnost udržitelné energie.

Fotovaltaické elektrárny v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč bych měl zvolit fotovoltaické elektrárny od firmy Mobis?

  Investice do fotovoltaické elektrárny je chytrým a dlouhodobě výnosným rozhodnutím. Naše firma Mobis je absolutní špičkou na trhu s fotovoltaikou. Díky naší odbornosti a zkušenostem nabízíme nejenom kvalitní a vysoce efektivní fotovoltaické panely, ale také prvotřídní servis a soutěživé ceny. S námi tak dosáhnete rychlejší návratnosti své investice.

 • Jaké jsou výhody instalace fotovoltaické elektrárny od Mobis?

  Fotovoltaické elektrárny od firmy Mobis se vyznačují vysokou účinností, dlouhou životností a nízkou údržbou. Naše moderní technologie zaručuje vysokou produkci energie i za méně slunečných dnů. Díky naší komplexní nabídce můžete snížit svou energetickou náročnost, získat energetickou nezávislost a účastnit se aktivní ochrany životního prostředí.

 • Jaký je postup při instalaci fotovoltaické elektrárny od Mobis?

  Naše profesionální tým specialistů zajišťuje kompletní řešení – od konzultace, přes plánování a instalaci, až po údržbu a servis. Vše přizpůsobujeme konkrétním potřebám a přáním zákazníka. Pracujeme s maximálním ohledem na efektivitu, bezpečnost a estetický vzhled. Kvalita práce a spokojenost zákazníků jsou pro nás na prvním místě.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovaltaické elektrárny v roce 2024: Co je potřeba zvážit?Fotovoltaické elektrárny na střechu - otázka, kterou je třeba si položit je, jestli má vaše nemovitost dostatečný prostor na střeše orientovaný na jih. Tato orientace je nejvýhodnější pro fotovoltaické elektrárny. Další otázkou je, jaký je stav střechy, pokud je ve špatném stavu, je lepší investovat do nové střechy než do fotovoltaiky.

Ekonomický aspekt - návratnost investice do fotovoltaické elektrárny se pohybuje okolo 10 let, ale to záleží na řadě faktorů jako je velikost instalace, úroveň sazby za výkup energie, orientace a sklon střechy atd. Je také důležité zvážit, zda preferujete nižší náklady za elektřinu nyní, nebo chcete investovat do budoucího zisku a nezávislosti na dodavateli elektrické energie.

Technický aspekt – je důležité provést technický průzkum nemovitosti, aby byla zaručena bezproblémová instalace a provoz fotovoltaické elektrárny. Je třeba zkontrolovat, zda je střecha dostatečně silná na uchycení panelů a zda je zajištěn přístup k elektrické síti. Konečné rozhodnutí by mělo být vždy odborné a mělo by zahrnovat všechny potřebné aspekty.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

V roce 2024 se jednou z nejslibnějších oblastí v obnovitelné energetice stávají fotovoltaické elektrárny. Díky technologickému pokroku a sníženým nákladům na komponenty se instalace fotovoltaických panelů stává stále dostupnější. Zároveň se zvyšuje poptávka po zelené energii, což umožňuje výrobcům a instalatérům solárních panelů nabízet nové a inovativní produkty a služby.

Při plánování instalace fotovoltaické elektrárny je klíčem k úspěchu správný výběr umístění a velikosti systému. Nezbytně je třeba zohlednit fyzické parametry střechy, jako je její orientace, úhel sklonu, stínění, velikost a materiál. Dalším krokem je zhodnotit potenciální energetický výnos a ekonomickou návratnost investice do solárního systému.

K dispozici jsou i profesionální služby, které dokážou provést komplexní technické zhodnocení vašeho domu pro účely instalace fotovoltaické elektrárny. Tato služba vám poskytne detailní zprávu o možnostech instalace solárních panelů a jejich očekávané výkonnosti, což vám pomůže při rozhodování o investování do obnovitelných zdrojů energie.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Důležitým změnám je potřeba věnovat zvláštní pozornost - hrubý instalovaný výkon nesmí překročit 10 kWp a musí být dodržena hlavní podmínka, kterou je minimální energetická náročnost daného objektu. Hodně záleží také na orientaci střechy, protože ideální je situace kdy je střecha orientována k jihu, jihovýchodu nebo jihozápadu a sklon střechy je mezi 20-45 stupňů.

Fotovoltaické elektrárny se těší velké oblibě díky možnosti podpory z dotačních programů, ale k získání dotace je potřeba dodržet několik důležitých podmínek. K dispozici jsou programy jako Nová zelená úsporám, RES+ nebo OP TAK, které podporují udržitelnost, efektivní využití energie a přechod na nízkoemisní ekonomiku. Díky těmto podporám, se návratnost investice do fotovoltaických elektráren výrazně zkracuje.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

V roce 2024 je pro provozovatele fotovoltaických elektráren naprosto klíčové zjistit, zda je možné jejich elektrárnu připojit k distribuční síti. Bez tohoto připojení by vaše elektrárna mohla fungovat pouze v ostrovním režimu, což by znamenalo, že nemůžete prodávat přebytek energie zpět do sítě.

Kapacita pro připojení k distribuční síti se může v jednotlivých místech lišit. Je možné to zjistit pomocí nástroje EGD - mapy připojitelnosti, kde modře označené území znamená, že je kapacita v tomto místě již vyčerpána.

Nicméně, abyste získali 100% jistotu o možnosti připojení, je potřeba podat žádost o připojení. Tuto žádost pro vás mohou vyřídit naše specializované služby.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Při vyhodnocování ekonomické výhodnosti investice do fotovoltaických elektráren v roce 2024 je důležité přihlédnout k několika kritériím. Mezi klíčové faktory patří celková spotřeba elektrické energie, aktuální cena elektřiny a předpokládaný vývoj cen energie v budoucnu, velikost a typ instalovaného systému, a také výše dostupných dotačních programů.

Přestože mnohé instalatérské firmy slibují extrémně krátké doby návratnosti investice, je potřeba počítat s tím, že ačkoli jsou tyto výpočty založeny na realistických datech, jsou pouze orientační. Ekonomickou analýzu výhodnosti fotovoltaické elektrárny Vám můžeme vyhotovit zdarma na základě nejpřesnějších dostupných dat a předpovědí.

I přes tuto nejistotu však hodnocení potenciálního výnosu z investice do fotovoltaické elektrárny zůstává důležitým prvkem při rozhodování o investici. Fotovoltaické elektrárny mohou přinést značné výhody, a to nejen ekonomické, ale i v podobě příspěvku k ochraně životního prostředí.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Investování do fotovoltaických elektráren může být velmi výnosné, ale před tím, než se rozhodnete, je důležité zvážit několik faktorů. Prvním je lokální klima; pro efektivní provoz fotovoltaických elektráren je potřeba dostatečné množství slunečního světla.

Druhým faktorem, který byste měli zvážit, jsou vládní pobídky. Mnoho států a oblastí nabízí finanční podpory, které mohou významně snížit náklady na instalaci fotovoltaické elektrárny.

Poslední, avšak neméně důležitou věcí, kterou je třeba zohlednit, jsou náklady na údržbu. Fotovoltaické elektrárny jsou obecně nízkoudržbové, ale některé náklady na opravy a údržbu jsou nevyhnutelné. Před investicí do fotovoltaické elektrárny je tedy důležité tyto potenciální náklady zvážit.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin