Fotovoltaická sestava

Rok 2024 je ve světě alternativních zdrojů energie bezesporu rokem fotovoltaické sestavy. Tento moderní a ekologicky šetrný systém přeměny sluneční energie na elektrickou ovládá trhy a nabízí nekonečný potenciál pro budoucí rozvoj.

Fotovoltaická sestava se stává ústředním prvkem udržitelné energetiky a domácností i podniků z nejrůznějších průmyslových odvětví. Její přínosy v oblasti energetické soběstačnosti a úspor představují silný argument pro její široké uplatnění.

Investice do fotovoltaické sestavy tak představuje perspektivní krok, který posiluje energetickou nezávislost a napomáhá ochraně životního prostředí. Tato technologie je klíčovým hráčem na poli zelené energetiky a její role v nadcházejících letech jen posílí.

Fotovoltaická sestava v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Co je to fotovoltaická sestava a jak funguje?

  Fotovoltaická sestava je systém fotovoltaických (PV) modulů a dalších komponent, které převádějí sluneční světlo na elektrickou energii. Funguje tak, že když na solární panely dopadá světlo, vytvoří se elektrický proud, který je následně přeměněn na střídavý proud vhodný pro využití v domácnosti či podniku. U naší firmy Mobis naleznete fotovoltaické sestavy vyráběné z kvalitních materiálů a přizpůsobené vašim potřebám. Navíc, nabízíme kompletní servis - od projekčního plánu až po montáž.

 • Jaké jsou výhody fotovoltaické sestavy od firmy Mobis?

  Naše fotovoltaické sestavy jsou navrženy tak, aby maximalizovaly výkon a efektivitu, a zároveň minimalizovaly ekologickou zátěž. Jednou z hlavních výhod je nezávislost na dodavatelích energie a potenciál pro výrazné úspory. Kromě toho, naše systémy jsou odolné, spolehlivé a mají dlouhou životnost. Mobis také poskytuje odborné poradenství a dodává celkové řešení včetně instalace a údržby.

 • Jaký je proces koupě fotovoltaické sestavy od Mobis?

  Nákup fotovoltaické sestavy od Mobis je jednoduchý proces. Nejprve se s vámi setkáme a probereme vaše potřeby a očekávání. Poté provedeme návrh systému přizpůsobeného vašim potřebám. Při tomto procesu posílíme důraz na maximální efektivitu a optimalizaci nákladů. Jakmile je návrh schválen, naše odborníky provedou instalaci. A nakonec vám poskytneme podrobné školení a průvodce, jak systém využívat a udržovat.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Fotovoltaická sestava v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Fotovoltaická sestava je jedním z klíčových prvků úspěšné solární elektrárny. Její výběr, umístění a instalace mohou výrazně ovlivnit výkonnost a ekonomickou návratnost investice. Důležité je také pečlivě sledovat aktuální vývoj legislativy a dotací ve vaší zemi a také technologický vývoj v oblasti fotovoltaiky.

Při instalaci fotovoltaické sestavy je klíčové správně posoudit podmínky na místě. To zahrnuje faktory jako je dostupnost slunce, orientace střechy a možné překážky jako jsou stromy nebo budovy. Dále je třeba změřit dostatečnou vzdálenost od elektrické sítě a rozvaděče.

Rozhodnutí investovat do fotovoltaické sestavy je dnes velmi aktuální a může přinést značné ekonomické úspory. Je však nutné pečlivě zvážit všechny aspekty projektu a při jeho realizaci důkladně sledovat kvalitu zvolených komponent a kvalitu provedených prací.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Rostoucí význam využití obnovitelných zdrojů energie vede k většímu zájmu o instalaci fotovoltaických sestav na střechách. Nicméně, je důležité mít na paměti, že ne všechny střechy jsou vhodné pro instalaci solárních panelů.

Nejprve je třeba zvážit, zda je střecha dostatečně velká pro umístění potřebného množství panelů pro efektivní fungování fotovoltaické sestavy. Je také nesmírně důležité zohlednit orientaci střechy, protože nesprávná orientace může omezit schopnost panelů vytvářet energii.

Material střechy hraje také důležitou roli v rozhodování o instalaci fotovoltaické sestavy. Například střechy z eternitu mohou být problematické, protože mohou způsobit problémy s netěsností po instalaci panelů. Je důležité také zohlednit nosnost střechy, aby se zabránilo jejímu poškození z důvodu zátěže panelů a konstrukcí. Proto doporučujeme využít našich bezplatných služeb technického zhodnocení vašeho domu pro účely instalace fotovoltaiky, které provádí náš zkušený technik.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Fotovoltaická sestava je ideálním způsobem jak snížit svou ekologickou stopu a v neposlední řadě i svoje náklady na elektřinu. Kromě pozitivního ekologického dopadu na životní prostředí však investici do fotovoltaických panelů odrazuje mnoho lidí kvůli její vysoké počáteční ceně.

Je však důležité vědět, že existují různé státní a evropské dotační programy, které Vám mohou pomoci tuto investici financovat. Mezi ty nejběžnější patří program Nová zelená úsporám, který nabízí až 90% dotaci na fotovoltaickou sestavu pro rodinné a bytové domy.

Přestože se podmínky tohoto programu mění od 1.9.2024, stále funguje a poskytuje významnou finanční podporu pro ty, kdo se rozhodnou investovat do fotovoltaické sestavy. Takto Vaše investice do solární elektrárny se velmi rychle vrátí a vy začnete šetřit na nákladech za energii téměř ihned.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud plánujete fotovoltaickou sestavu v roce 2024, je důležité se zeptat, zda ji bude distributor připojovat do sítě. Bez tohoto připojení by vaše elektrárna mohla fungovat pouze v tzv. ostrovním režimu, což znamená, že nemůžete prodávat nepoužívanou elektřinu zpět do sítě.

Kapacita distribuční sítě se liší podle umístění a tuto informaci lze ověřit pomocí Energetické mapy připojitelnosti od Energetického regulačního úřadu. Modrá oblast na této mapě ukazuje, že kapacita sítě v dané lokalitě je již vyčerpána, a to může ovlivnit rozhodnutí o použití fotovoltaické sestavy.

Vždy ale platí, že nejpřesnější informace o možnosti připojení získáte podáním žádosti o připojení. Správci sítě jsou za tuto službu zodpovědní a měli by být schopni poskytnout konkrétní odpovědi týkající se vaší fotovoltaické sestavy.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Fotovoltaická sestava vykazuje v roce 2024 značný potenciál jako ekonomicky výhodná investice pro ty, kteří hledají úsporu na nákladech za energii a zároveň přispění k ochraně životního prostředí. To je důsledkem klesajících cen solární technologie a rostoucí efektivity stávajících solárních panelů.

Důležité je také zdůraznit, že návratnost investice do fotovoltaické sestavy může být ovlivněna řadou faktorů. Ty zahrnují aktuální cenu a budoucí předpovědi cen elektřiny, množství slunečního svitu v dané lokalitě nebo dostupné dotační programy. Je tedy nutné provést konkrétní ekonomickou analýzu pro každou situaci zvlášť.

Nicméně, vzhledem k trendům v oblasti solární energie je pravděpodobné, že investice do fotovoltaické sestavy bude i nadále ekonomicky přitažlivá. Dle analýz trhu se předpokládá, že ceny solární technologie budou nadále klesat, zatímco cena elektřiny půjde pravděpodobně opačným směrem.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Před zakoupením fotovoltaické sestavy je důležité zvážit několik faktorů. Zaprvé, zkoumejte, zda vaše nemovitost má dostatek slunce a zda střecha dokáže unést váhu fotovoltaických panelů.

Dále si dělejte jasno o cenách a návratech investice. Mějte na paměti, že ziskovost fotovoltaických systémů závisí na stavu technologie, cenách energií a subvencích státu.

Poslední, ale neméně důležitý faktor, je volba dodavatele fotovoltaické sestavy. Vyberte si společnost, která poskytuje kompletní servis, kvalitní záruky a podporu při zajištění finančních prostředků.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin