Dotace na solární panely

V roce 2024 pokračuje možnost získání dotace na solární panely pro domácnosti i podniky. Programy, jako je Nová zelená úsporám nebo Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), nabízejí finanční podporu pro instalaci těchto ekologicky šetrných technologií.

Důležité je podotknout, že dotace na solární panely nejsou jen finančním přínosem, ale také příspěvkem k snižování emisí skleníkových plynů a k omezení globálního oteplování. Přechod na solární energii může značně snížit energetickou náročnost domácnosti či firmy a přispět k udržitelnosti naší planety.

Ať už jste domácnost či podnikatel, máte-li zájem o dotace na solární panely, vyplatí se podrobně se seznámit s podmínkami jednotlivých dotací a vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim potřebám a očekáváním. Využití solární energie je cestou k udržitelné budoucnosti!

Dotace na solární panely v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Je možné získat dotace na solární panely od státu?

  Ano, je to možné. V rámci programu Nová zelená úsporám můžete získat dotaci na solární panely od státu. Tento program je založen na podpoře využívání obnovitelných zdrojů energie včetně solárních panelů. Naše společnost Mobis je certifikovaným dodavatelem solárních panelů a poskytujeme kompletní servis od žádosti o dotaci až po instalaci.

 • Jaký je postup při žádání o dotace na solární panely?

  Proces žádání o dotace je relativně jednoduchý. Začíná se podáním žádosti o dotaci u Ministerstva životního prostředí. Naše společnost Mobis vám může s tímto procesem pomoci. Připravíme pro vás veškerou dokumentaci, zajistíme technické zaměření a výpočty úspor a také zařídíme instalaci solárních panelů na vaší nemovitosti. Naše společnost Mobis je zkušeným hráčem na trhu s obnovitelnou energií a využijeme veškeré naše zkušenosti, aby pro vás tento proces byl co nejméně náročný.

 • Jakou část ceny solárních panelů pokrývá dotace?

  Výše dotace na instalaci solárních panelů se neustále mění v závislosti na aktuálních podmínkách programu. Při velkém zájmu o dotace může být výše dotace snížena, ale obecně můžete očekávat, že dotace pokryje až 30% nákladů na pořízení a instalaci solárních panelů. V naší firmě Mobis vám poskytneme aktuální informace o výši dotace a poradíme vám, jak efektivně využít dostupné finanční zdroje pro nákup a instalaci solárních panelů.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Dotace na solární panely v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Poloha domu a jeho střecha – pro instalaci solárních panelů je důležitá orientace střechy směrem na jih a nejlépe bez stínitelných překážek. Naklonění střechy by mělo být v ideálním případě mezi 30 a 45 stupni. Vhodné je také zvážit typ pokrývky střechy, pro některé typy (např. plechové) může být nutné složitější uchycení panelů.

Dalším faktorem je velikost a typ spotřeby elektřiny. Potřebujete-li velké množství energie na provoz elektrických otopů, instalace solárních panelů se vám rychleji vrátí. Na druhou stranu, pokud jste například často mimo domov a spotřebujete menší množství energie, můžete se stát producentem, který bude kromě pokrytí vlastní spotřeby, prodávat do sítě.

Co se týče financování, dobrým zdrojem mohou být dotace na solární panely. Tyto dotace mohou více přizpůsobit náklady na instalaci vašim možnostem. Doporučujeme sledovat aktuální informace o výzvách a podmínkách pro získání dotace na solární panely.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Dotace na solární panely mohou být klíčové pro snížení počátečních nákladů při instalaci solárních panelů v roce 2024. Je důležité si uvědomit, že ne všechny střechy jsou ideální pro instalaci těchto systémů. Faktory jako velikost střechy, její orientace a materiál mohou ovlivnit efektivitu fotovoltaických panelů.

Některé materiály střech, jako je například eternit, mohou být pro instalaci solárních panelů problematické. Instalační firmy často odmítají takové střechy, jelikož může dojít k problémům s těsností po instalaci. Zároveň je třeba zvážit i statiku střechy, aby instalované panely a konstrukce nezdeformovaly střechu.

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak technicky prověřit vaši střechu pro instalaci solárních panelů, je využít zdarma službu technického zhodnocení domu. Tuto službu provádí technik a pomůže vám určit, zda je vaše střecha vhodná pro instalaci solárních panelů a zda se vám vyplatí požádat o dotaci na solární panely.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Dotace na solární panely jsou skvělým způsobem, jak snížit náklady na pořízení a instalaci těchto zelených technologií. Existuje řada různých programů, které nabízejí finanční podporu pro ty, kteří chtějí instalovat solární panely na svých domech nebo budovách.

Jeden z nejdůležitějších programů je Nová zelená úsporám, který aktuálně prochází změnou. Tento program je zaměřený především na podporu rodinných a bytových domů. Je velmi důležité sledovat tuto změnu, protože může mít významný dopad na to, kolik podpory můžete získat na solární panely.

V každém případě, je důležité se nechat poradit odborníkem nebo firmou, která se zabývá instalací solárních panelů. Ti vám mohou pomoci se správným vyplněním formulářů pro získání dotace a také vám mohou pomoci vytvořit nejefektivnější plán pro využití solární energie. Bez ohledu na to, jaký program dotace na solární panely zvolíte, je důležité mít na paměti, že cílem je vytvoření udržitelnější budoucnosti pro všechny.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud jste uvažovali o instalaci solárních panelů a získávání dotace na solární panely, je důležité předtím zjistit, zda vás distributor energie připojí do sítě. Bez tohoto připojení může vaše fotovoltaická elektrárna fungovat pouze v tzv. "ostrovním režimu", což znamená, že přebytky energie nelze prodávat zpět do sítě.

Doporučujeme využít nástroj EGD nazvaný mapa připojitelnosti, který poskytuje představu o kapacitě distribuční sítě v různých lokalitách. Barevné označení vám umožní zjistit, zda je kapacita ve vašem konkrétním místě již vyčerpaná.

Nicméně, s absolutní jistotou se o možnosti připojení dozvíte až po podání žádosti o připojení. Tuto službu mnohdy poskytují společnosti, které vám pomáhají se získáním dotace na solární panely a dalších souvisejících procesech.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Investice do solárních panelů mohou být velmi lukrativní záležitostí, pokud jsou správně zohledněny všechny faktory. Vědomí sebe a své energetické spotřeby, porozumění nákladům na solární panely a možnostem dotace na solární panely jsou klíčové prvky pro úspěšnou investici.

Analyzování budoucích trendů, jako jsou předpovědi cen elektřiny a dotací na solární panely, je rovněž důležitou součástí rozhodování. Je však třeba poznamenat, že všechny tyto údaje jsou pouze odhady a neměly by být považovány za jedinou pravdu.

Z toho důvodu je důležitým krokem před investicí do solárních panelů detailní a profesionální ekonomický rozbor. Tento analyzovaný a vypočítaný model Vám dodá klíčové informace pro rozhodnutí zda se investice do fotovoltaiky vyplatí.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Při rozhodování o instalaci fotovoltaické elektrárny je nejdříve nutné zvážit několik klíčových parametrů. Prvním z nich je poloha a orientace střechy, která by měla být ideálně situovaná na jih a neměla by mít výraznější stín.

Dále je také důležité se zaměřit na dostupné dotace na solární panely. Ty pomohou snížit počáteční investiční náklady a urychlí dobu návratnosti investice. Pro informace o aktuálních dotačních programech je vhodné sledovat webové stránky Ministerstva průmyslu a obchodu, nebo se obrátit na odborníky v oblasti fotovoltaiky.

Rovněž vyplatí se zvážit typ fotovoltaických panelů a technologií. Na trhu existují různé varianty jako jsou monokrystalické, polokrystalické nebo tenkovrstvé panely, které se liší jak cenou, tak účinností. S výběrem nejvhodnějšího typu panelů Vám mohou také pomoci odborníci v oblasti fotovoltaiky.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin