Dotace na fotovoltaiku pro důchodce

Dotace na fotovoltaiku pro důchodce představují velkou pomoc v rámci energetických úspor. Jedná se o část řady opatření poskytovaných v rámci Programu NZÚ Light, který je určený domácnostem splňujícím konkrétní podmínky, například vlastnictví domu a příjem důchodu.

Tento program nabízí mnoho možností pro podporu úspor, včetně zateplení, výměny oken, a samozřejmě, instalace solárních systémů. Dotace na fotovoltaiku pro důchodce může zhodnotit a podpořit jejich investici do obnovitelných zdrojů energie.

Žádosti o dotace na fotovoltaiku pro důchodce se podávají elektronicky, kompletně s potřebnou dokumentací a odborným posudkem. Výhodou tohoto procesu je možnost získat zálohu před zahájením prací, což může výrazně zjednodušit celý proces instalace.

Dotace na fotovoltaiku pro důchodce v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jak mohu jako důchodce získat dotace na fotovoltaiku?

  Jako důchodce máte skvělou možnost získat dotace na fotovoltaiku díky programu NZÚ Light. Tento program poskytuje dotace domácnostem, které splňují určité podmínky - jako je vlastnictví domu a příjem důchodu. Pro získání dotace je zapotřebí podat žádost s potřebnou dokumentací a odborným posudkem elektronicky. V případě, že se rozhodnete koupit solární systém od naší společnosti Mobis, rádi Vám pomůžeme s celým procesem žádosti o dotace.

 • Můžu získat zálohu na dotaci na fotovoltaiku před zahájením prací?

  Ano, program NZÚ Light dává možnost získat zálohu před zahájením prací na instalaci solárního systému. Koupí fotovoltaického systému od naší společnosti Mobis získáte také naši odbornou pomoc a poradenství, což Vám umožní co nejvíce využít tuto skvělou příležitost.

 • Jaké další možnosti energetických úspor nabízí program NZÚ Light?

  Program NZÚ Light je rozsáhlý program, který nabízí dotace na různá opatření pro energetické úspory. Vedle dotaci na fotovoltaiku můžete jako důchodci žádat také o dotace na zateplení domu či výměnu oken. Společnost Mobis se neomezuje pouze na prodej solárních systémů, ale nabízí také řešení pro zateplení a výměnu oken. Naše expertní služby Vám pomohou zvolit tu nejlepší možnost a maximálně využít dostupné dotace.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Dotace na fotovoltaiku pro důchodce v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Jak investice do fotovoltaiky může být populární volbou pro důchodce, tak existují určité faktory, které je důležité zvážit před instalací solárního systému. Dotace na fotovoltaiku pro důchodce jsou přínosné, ale je nutné mít na paměti, že vstupní náklady na solární systémy mohou být poměrně vysoké, navzdory úsporám, které přinášejí na dlouhodobých nákladech na energii.

Důležité je také uvědomit si, že instalace solárních panelů může vyžadovat určitou údržbu, přestože většina systémů je navržena tak, aby minimalizovala požadavky na údržbu. Je také potřeba zvážit přiměřené pojištění pro váš systém, aby byl krytý v případě nepředvídaných událostí.

Program NZÚ Light poskytuje významné dotace na fotovoltaiku pro důchodce, avšak za určitých podmínek. Žádosti se podávají elektronicky a je potřeba poskytnout potřebnou dokumentaci a odborný posudek. V závislosti na podmínkách programu mohou účastníci získat i zálohu před zahájením prací.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Dotace na fotovoltaiku pro důchodce je vynikající příležitost, jak využít výhod obnovitelných zdrojů energie a současně ušetřit na nákladech. Program NZÚ Light, který poskytuje tuto možnost, splňuje specifické kritéria jako vlastnictví domu a důchodový příjem, což tento program dělá ideálním pro starší generaci.

Žádosti o dotace jsou podávány elektronicky, vyžadují předložení potřebné dokumentace a odborného posudku. Výhodou je, že si žadatelé mohou vyžádat zálohu před zahájením prací, což jim umožňuje rychlejší realizaci projektu.

Přestože jsou dotace na fotovoltaiku pro důchodce dostupné, je důležité zdůraznit, že ne každá střecha je vhodná pro instalaci fotovoltaických panelů. Je třeba zvážit velikost, orientaci a materiál střechy, stejně jako její statickou schopnost nést zátěž panelů a konstrukcí. Pro technické zhodnocení střechy doporučujeme využít bezplatných služeb, které nabízí naše společnost.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Pro rok 2024 budou nové podmínky pro získání dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. Dosud mohli dotace na fotovoltaiku pro důchodce čerpat všichni bez omezení věku, nyní bude podpora pro důchodce dále zvýhodněna.

Dotace na fotovoltaiku pro důchodce bude nově o 10 % vyšší než pro ostatní žadatele. Je to jeden z kroků, jak podpořit seniory k větší energetické soběstačnosti. Mějte na paměti, že podmínky pro získání dotace na fotovoltaiku pro důchodce se mohou měnit a je nutné sledovat aktuální informace.

Chcete-li v roce 2024 čerpat dotace na fotovoltaiku pro důchodce, je šance, že se doba návratnosti investice ještě více zkrátí. Pokud plánujete instalaci nové fotovoltaické soustavy, vyplatí se sledovat aktuální dotační programy a včas podat žádost o dotaci. Ya se může stát, že díky dotacím na fotovoltaiku pro důchodce budete mít svou solární elektrárnu rychleji než očekáváte.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud vaše konkrétní místo ukazuje modrou na mapě připojitelnosti EGD, připojení do distribuční sítě může být složité. Restrikce na připojení do sítě mohou omezovat výrobu elektrické energie a tak omezovat efektivitu vaší fotovoltaické elektrárny.

Nicméně, stále existuje možnost využití fotovoltaických panelů pomocí takzvaného ostrovního režimu, přestože nejste připojeni do distribuční sítě. Využitím dotace na fotovoltaiku pro důchodce můžete potenciálně překonat finanční překážky spojené s instalací.

S ohledem na to, zda bude distribuce připojovat vaši fotovoltaickou elektrárnu do sítě v roce 2024, důkladně prověřte všechny dostupné možnosti. Filtrujte informace a důkladně se poraďte s odborníky v oboru než se rozhodnete. Využitím dotace na fotovoltaiku pro důchodce a kombinací s instalaci fotovoltaických panelů můžete překonat možné překážky.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

V roce 2024 se úvahy o ekonomické efektivitě investice do solární elektrárny stávají stále aktuálnějšími. Při podobné investici je třeba zohlednit celkovou spotřebu elektrické energie, cenu elektřiny a velikost a typ navrženého systému. Poslední ale neméně důležitý faktor představují dostupné dotace na fotovoltaiku pro důchodce.

Instalační firmy často slibují krátkou návratnost takovéto investice, ale je důležité vzít v úvahu, že výstupy z těchto analýz jsou často orientační. Proto je třeba přistupovat k investici do solární elektrárny s obezřetností a nechat si vypracovat ekonomickou analýzu výhodnosti na základě nejpřesnějších dat a cenových předpovědí.

I přes veškeré nejistoty může být takový odhad velmi užitečný při zhodnocení celkové výhodnosti investice do fotovoltaického systému. Dotace na fotovoltaiku pro důchodce mohou významně přispět k rychlejší návratnosti investice a její celkové ekonomické efektivnosti.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Při plánování investice do fotovoltaické elektrárny v roce 2024 je důležité zvážit několik faktorů. Jedná se zde o technické aspekty, legislativní omezení, finanční aspekty a daleko důležitější je zda vaše střecha je vhodná pro instalaci.

Dotace na fotovoltaiku pro důchodce mohou sloužit jako motivace pro tento významný krok, prostřednictvím kterého lze výrazně snížit výchozí finanční náklady. Výše dotace a pravidla pro jejich získání se však mohou průběžně měnit, tak je třeba tuto skutečnost pečlivě sledovat.

V neposlední řadě je nutné se zabývat i prognózou vývoje cen elektřiny, časovou návratností vaší investice do fotovoltaiky a možnými technickými komplikacemi, které mohou spočívat například v nevhodném sklonu nebo orientaci střechy vašeho domu. Kalkulujte s tím, že jakoukoli investici do fotvoltaiky je třeba chápat jako dlouhodobý závazek.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin