Dotace na fotovoltaiku

Dotace na fotovoltaiku jsou v roce 2024 skvělou příležitostí, jak podpořit rozvoj obnovitelné energie a zelených technologií v našich domovech a firmách. Národní a evropské programy pro podporu solární energetiky poskytují velmi atraktivní finanční podmínky pro instalaci fotovoltaických panelů.

Důležité je, aby žadatelé o dotace na fotovoltaiku postupovali v souladu se stanovenými pravidly a termíny pro podání žádosti. Detaily o konkrétních podmínkách, termínech a postupu pro získání dotace jsou uvedeny na webových stránkách příslušných orgánů.

Investice do dotace na fotovoltaiku lze považovat za environmentálně i finančně výhodné rozhodnutí. Nejenže může výrazně snížit vaše měsíční náklady na energie, ale také přispěje k ochraně životního prostředí a snížení emisí skleníkových plynů.

Dotace na fotovoltaiku v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jaké jsou možnosti dotací na fotovoltaiku u naší firmy Mobis?

  Mobis nabízí širokou škálu možností dotací na fotovoltaiku pro různé typy projektů. Nejčastěji tyto dotace pokrývají část pořizovacích nákladů na fotovoltaické systémy, což vám usnadní nákup a instalaci fotovoltaických panelů u nás.

 • Jaké jsou výhody dotací na fotovoltaiku?

  Výhody dotací na fotovoltaiku jsou četné. Nejenže vám pomohou snížit počáteční náklady na pořízení vašeho fotovoltaického systému, ale také poskytnou dlouhodobou finanční úlevu, zvýší hodnotu vaší nemovitosti a zároveň přispějí k ochraně životního prostředí.

 • Jak mohu získat dotace na fotovoltaiku?

  Chcete-li získat dotace na fotovoltaiku, navštivte nás v Mobis a náš tým expertů vám poskytne veškeré potřebné informace a pomůže vám s celým procesem. Od podání žádosti až po instalaci a uvedení vašeho nového fotovoltaického systému do provozu.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Dotace na fotovoltaiku v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Dotace na fotovoltaiku v roce 2024 se stávají stále zajímavějším zdrojem financí pro ty, kteří plánují investovat do obnovitelných zdrojů energie. Tyto dotace mohou výrazně usnadnit nákladnou investici do fotovoltaických panelů a tím snížit dobu návratnosti investice.

Při hledání vhodné dotace na fotovoltaiku je důležité informovat se o aktuálních podmínkách, které mohou zahrnovat například velikost vaší nemovitosti, její polohu a roční spotřebu elektrické energie. Rozhodně doporučujeme využít rad odborníků nebo poradenských center, která jsou k dispozici po celé České republice.

Dostupné dotace na fotovoltaiku jsou často stanoveny na konkrétní roky a jejich výše se může každoročně měnit. Proto je třeba sledovat aktuální výzvy a být připraven podat žádost o dotaci co nejdříve. Plány na instalaci fotovoltaických panelů a využití dotace je tedy nejlépe začít plánovat s dostatečným předstihem.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

V roce 2024 je v České republice možné získat dotace na fotovoltaiku z několika zdrojů. Mezi hlavní možnosti patří program Nová zelená úsporám a operační programy Evropské unie.

Je důležité zmínit, že před podáním žádosti o dotace na fotovoltaiku je nutné se podrobně informovat o konkrétních podmínkách a kritériích. Každý zdroj totiž má vlastní specifika, požadavky a termíny, a navíc se mohou pravidla v průběhu času měnit. Pro představu se můžete obrátit na energetického poradce, který vám s tímto procesem může pomoci.

Kromě finančního zabezpečení jde při instalaci fotovoltaických panelů o souhlas s místními úřady, stavebními předpisy a dalšími regulačními orgány. Je tedy zřejmé, že proces získávání dotace na fotovoltaiku vyžaduje komplexní přípravu a porozumění všem souvisejícím aspektům.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Dotace na fotovoltaiku Nová zelená úsporám vám umožní snížit náklady na pořízení fotovoltaických panelů a výrazně tak urychlí dobu návratnosti vaší investice. Obsahuje řadu úprav, které výrazně zpřísnily podmínky pro získání dotace, například se zvýšil minimální počet hodin slunečního světla na vašem pozemku či technické požadavky na instalaci.

Podmínky pro získání dotace na fotovoltaiku jsou od 1.9.2024 následující: musíte být majitelem nemovitosti, na které chcete fotovoltaické panely instalovat, nemovitost musí splňovat technické požadavky pro instalaci a musí mít dostatečný počet hodin slunečního světla. Dále se vyžaduje, aby fotovoltaická elektrárna měla minimálně pětiletou záruku a byla instalována odbornou firmou. Veškerou dokumentaci je třeba předložit příslušnému ministerstvu, které o poskytnutí dotace rozhodne.

Při žádosti o povolení je třeba uvést náklady na instalaci fotovoltaické elektrárny, výši předpokládané roční úspory na energii a dobu návratnosti investice. Dotace na fotovoltaiku může pokrýt až 80% nákladů na instalaci elektrárny, ale její částka se může lišit v závislosti na konkrétním projektu a poloze nemovitosti.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud plánujete investovat do fosilních paliv volbou fotovoltaické elektrárny, jednou z klíčových otázek je, zda vás distributor připojí do své sítě. Toto připojení je klíčové pro fungování vaší elektrárny a pro využití dotace na fotovoltaiku. Bez tohoto připojení by mohla elektrárna fungovat pouze na tzv. ostrovní režim.

Kapacita na připojení se může měnit dle lokality a můžete si to zjistit pomocí nástroje EGD nazývaného "mapa připojitelnosti". Je to užitečný nástroj, který vám pomůže zjistit, zda je v dané lokalitě dostupná kapacita pro připojení.

Přestože "mapa připojitelnosti" je užitečným nástrojem, 100% přesnost o možnosti připojení zjistíte až žádostí o připojení. Tuto žádost vám může vyřídit odborník, který je zkušený s dotací na fotovoltaiku.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

V roce 2024 se stále více lidí zajímá o možnosti využití fotovoltaiky v domácnosti, jak z hlediska ekologického, tak ekonomického. Zájem je podporován možností získat dotace na fotovoltaiku, které mohou významně snížit počáteční investici. Tato skutečnost však představuje jen jednu stránku mince a je důležité posuzovat i ostatní factory, které významně ovlivňují celkovou výhodnost investice.

Často se setkáme s nerealistickými sliby poskytovatelů ohledně rychlé návratnosti investice. Zákazníci by měli mít na paměti, že výpočty návratnosti jsou zpravidla orientační a značně závisí na aktuální ceně elektřiny, individuální spotřebě a velikosti instalovaného systému. K dispozici jsou však odborníci, kteří využívají nejpřesnější dostupná data a mohou pro vás zdarma vypracovat pokročilou analýzu potenciální výhodnosti investice do fotovoltaiky. Dotace na fotovoltaiku a její celková výhodnost však zůstávají stále aktuálním tématem, které stojí za zvážení.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Investování do fotovoltaické elektrárny může být významným finančním krokem, proto je potřeba předem dobře zvážit několik důležitých aspektů. Je třeba zohlednit výhody i možné úskalí této investice, jaký je očekávaný výnos z takové investice a jak dlouho trvá, než se investice vrátí.

Dotace na fotovoltaiku jsou důležitým faktorem, který může výrazně snížit počáteční investice. Proto je důležité sledovat dostupnost a podmínky těchto dotací, které se mohou často měnit. Kromě státních dotací je také možné získat finanční podporu od některých energetických společností nebo měst a obcí.

Dalším aspektem je technická stránka - jaký typ fotovoltaické elektrárny je vhodný pro Vaši nemovitost, zda je dostatečná plocha pro instalaci a zda je na nemovitosti dostatek slunce. A nezapomeňte také na to, že je důležité zajistit pravidelnou údržbu systému a zvolit spolehlivý servis. Jednou z dalších otázek je také, jak dlouhá je záruka na fotovoltaickou elektrárnu a jaké jsou její podmínky.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin