Domácí fotovoltaika

V roce 2024 je domácí fotovoltaika stále více a více populární, jak technologie zlepšují účinnost a snižují investiční náklady. Státní a soukromé dotace se také stávají atraktivnějšími, což urychluje přijímání této zelené technologie.

Domácí fotovoltaika je ideálním způsobem, jak snížit závislost na tradičních zdrojích energie a omezit uhlíkovou stopu. S využitím solárních panelů mohou domovy vyrábět svou vlastní čistou, obnovitelnou energii a dokonce přispívat do elektrické sítě.

Investice do domácí fotovoltaiky mohou přinést značné dlouhodobé úspory, jak se ceny energie nadále zvyšují. Navíc, tento způsob získávání energie je ekologický a představuje trvalou hodnotu pro majitele nemovitosti.

Domácí fotovoltaika v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Jaké jsou klíčové výhody domácí fotovoltaiky?

  Domácí fotovoltaika je udržitelný způsob, jak snížit své energetické náklady a minimalizovat svůj dopad na životní prostředí. S naším řešením od společnosti Mobis můžete generovat vlastní čistou energii přímo u vás doma. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu vám taková investice ušetří značné množství financí, které byste jinak platili za elektřinu ze sítě. Navíc, zlepšíte svou energetickou nezávislost a nebudete tak závislí na stoupajících cenách elektřiny.

 • Jak lze zajistit optimální výkon domácího fotovoltaického systému?

  Ujistění se, že váš fotovoltaický systém pracuje na jeho maximální kapacitě, je klíčové pro maximalizaci úspor. V Mobis vám poskytneme profesionální poradenství a realizaci. Řádně navrhneme a nainstalujeme váš systém tak, aby byl co nejefektivnější. A to včetně orientace a sklonu panele, typu a konfigurace střechy či volby optimálního typu měniče. Naše údržbové a monitorovací služby také zajistí, že váš systém bude i nadále pracovat na plný výkon po celou dobu své životnosti.

 • Jaký je proces instalace domácí fotovoltaiky od firmy Mobis?

  Proces instalace vašeho domácího fotovoltaického systému s Mobis je snadný a pohodlný. První krok je bezplatná konzultace, během které se naše tým seznámí s vašimi konkrétními požadavky a potřebami. Poté vám navrhneme zákaznické řešení, které odpovídá vaší lokalitě, domácnosti a finančním možnostem. Po schválení tohoto návrhu naše profesionální montážní týmy realizují instalaci ve vysoké kvalitě a s minimálním rušením vašeho běžného života. Nakonec vám poskytneme podrobný návod k použití a budeme k dispozici pro jakékoliv otázky nebo další pomoc.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Domácí fotovoltaika v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

První a možná nejdůležitější faktor, který ovlivňuje možnost instalace domácí fotovoltaiky, je umístění vašeho domu a orientace střechy vůči Slunci. V případě, že se váš dům nachází v oblasti, kde je málo slunečního světla, nebude investice do fotovoltaiky úplně výhodná.

Dále je důležité zvážit, zda máte k dispozici dostatečnou plochu pro instalaci solárních panelů. V případě, že nemáte dostatek místa, může se stát, že investice do fotovoltaiky nebude rentabilní.

Nakonec je třeba zvážit, zda máte dostatečné finance na zákup a instalaci solární elektrárny. Ačkoliv se cena solárních panelů dost výrazně snižuje, stále se jedná o poměrně vysokou investici. V případě, že nemáte dostatek financí, doporučujeme zvážit možnost úvěru nebo leasingu.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Růst v oblasti domácí fotovoltaiky představuje nové možnosti i výzvy pro rok 2024. Prvním krokem k instalaci vaší vlastní domácí fotovoltaické stanice je pečlivé posouzení vhodnosti vaší střechy.

Existují čtyři hlavní faktory, které je třeba vzít v úvahu při hodnocení střechy pro domácí fotovoltaiku. Tyto zahrnují velikost střechy, její orientaci, materiál a statickou schopnost unést zatížení instalace. Jedním z častých problémů, se kterými se můžete setkat, je malá střecha nebo špatná orientace, která by mohla vážně omezit výrobu solární energie.

Našimi bezplatnými službami pro technické zhodnocení domova pro účely instalace fotovoltaiky můžeme poskytnout nezbytné pokyny a radu. Tato služba zahrnuje zjištění, zda je střecha domu z vhodných materiálů, jestli nezatéká a jestli dokáže unést zatížení solárních panelů a konstrukcí. Efektivní domácí fotovoltaika přináší mnoho výhod, ale je zároveň nutné zohlednit všechny technické aspekty.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

V České republice vstoupil od 1.9.2024 do platnosti nový dotační program Nová zelená úsporám. Tento program je speciálně určený pro podporu obnovitelných zdrojů energie, jako je domácí fotovoltaika, ve rodinných a bytových domech.

Hlavní podmínkou pro získání dotace je, že instalace systému domácí fotovoltaiky musí být provedena odbornou firmou, která je nositelem certifikátu autorizovaného dodavatele. Vzhledem k tomu, že se doba návratnosti investice do domácí fotovoltaiky může výrazně zkrátit díky dotaci, je důležité detailně prostudovat podmínky dotačního programu.

Kromě programu Nová zelená úsporám, existují v České republice také další dotační programy jako je RES+ a OP TAK, které podporují využití obnovitelných zdrojů energie. Výběr vhodného programu by měl být závislý na specifických potřebách a podmínkách konkrétního projektu domácí fotovoltaiky.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Pokud plánujete instalaci domácí fotovoltaiky v roce 2024, je klíčové zjistit, jestli vás provozovatel distribuční soustavy připojí do vámi zvolené distribuční sítě. Bez tohoto připojení není možné pracovat mimo tzv. ostrovní režim, což by vyloučilo možnost prodeje přebytků energie zpět do sítě.

Kapacita distribuční sítě se liší v závislosti na lokalitě, proto je důležité zkontrolovat dostupnost vašeho území. Přesnost připojení k sítí lze potvrdit prostřednictvím žádosti o připojení, kterou pro naše zákazníky zpracovává naše společnost.

Nástroj, který vám může poskytnout poměrně přesné odhady, je Mapa připojitelnosti od EGD. To vám umožní zjistit, zda kapacita sítě ve vaší lokalitě je již plná (modrá území označují vyčerpanou kapacitu). Pamatujte, že domácí fotovoltaika vyžaduje pečlivé plánování pro optimální využití.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Domácí fotovoltaika se stává ve stále větším měřítku ekonomicky výhodnou investicí pro mnoho domácností. Zvláště v roce 2024, dobré výsledky můžou být dosaženy díky poklesu cen solárních panelů, zvýšení ceny elektřiny a přiměřené vládní podpoře.

Nicméně, je důležité pečlivě zvážit své individuální okolnosti a pochopit, jak domácí fotovoltaika může ovlivnit Vaše úspory na energii a návratnost investice. Spotřeba elektrické energie, velikost a typ systému, ceny a dotační podpora - to vše má vliv na celkovou ekonomickou výhodnost.

Nabízíme bezplatnou ekonomickou analýzu pro domácí fotovoltaiku, která zohledňuje nejpřesnější data a předpovědi cen. I přesto, že jde pouze o odhad, může tato analýza pomoci při rozhodování o investici do domácí fotovoltaiky.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Investovat do domácí fotovoltaiky vyžaduje zvážení mnoha faktorů.

Jednou z nejdůležitějších věcí je zohlednění nákladů a ROI, tedy návratnosti investice. Různé typy domácí fotovoltaiky mají různé náklady, což závisí na mnoha faktorech, od velikosti vašeho domu po typ dodavatele energie. Poloha vašeho domu také ovlivní efektivitu systému, stejně jako meteorologické podmínky v oblasti, kde žijete.

Je také důležité zvážit dobu, po kterou hodláte bydlet ve svém domě, protože návratnost investice do domácí fotovoltaiky může někdy trvat několik let.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin