Domácí fotovoltaická elektrárna

Domácí fotovoltaická elektrárna je v roce 2024 klíčovou součástí udržitelného bydlení. Investice do solárních panelů mohou přinést značné úspory a snížení uhlíkové stopy jednotlivých domácností. Je to cesta, jak se stát soběstačným v oblasti energie a zároveň přispívat k ochraně životního prostředí.

Výhodou domácí fotovoltaické elektrárny je možnost využívání energie takřka okamžitě po jejím výrobě, ale i schopnost uchovávat přebytečnou energii pro potřeby během období, kdy není dostatek slunečního svitu.

Je důležité si uvědomit, že instalace domácí fotovoltaické elektrárny vyžaduje počáteční investici, ale dlouhodobé úspory a přínosy pro životní prostředí jsou často rozhodujícími faktory pro rostoucí počet domácností.

Domácí fotovoltaická elektrárna v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Proč bych měl/a zvolit domácí fotovoltaickou elektrárnu od společnosti Mobis?

  Domácí fotovoltaická elektrárna od společnosti Mobis skýtá řadu výhod. Jsme dlouholetí odborníci v oblasti fotovoltaických systémů, a proto se můžete spolehnout na špičkovou kvalitu a bezproblémový provoz. Naše fotovoltaické elektrárny jsou navržené tak, aby poskytovaly maximální účinnost a dlouhodobou spolehlivost. Kromě spokojených zákazníků a tisíců úspěšně realizovaných projektů, nabízíme také profesionální servis a podporu.

 • Jaké jsou hlavní výhody domácí fotovoltaické elektrárny od Mobis?

  Naše domácí fotovoltaické elektrárny nabízí nejen snížení vaší energetické závislosti, ale i výrazné finanční úspory a příspěvek k ochraně životního prostředí. Mobis nabízí systémy s vysokou účinností, dlouhou životností a minimální potřebou údržby. Naši odborníci vám pomohou se všemi technickými a administrativními aspekty a poskytnou vám kompletní servis, od návrhu po instalaci a údržbu.

 • Mohu získat nějaké dotace na domácí fotovoltaickou elektrárnu od Mobis?

  Ano, naše společnost vám může pomoci s žádostí o dotace na fotovoltaické systémy. V České republice je k dispozici několik programů, které podporují využívání obnovitelných zdrojů energie, včetně fotovoltaiky. Náš tým má bohaté zkušenosti s získáváním těchto dotací a rád vás provede celým procesem.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Domácí fotovoltaická elektrárna v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Domácí fotovoltaická elektrárna je významným krokem k omezení vaší energetické závislosti. Základními otázkami s ní spojenými jsou investiční náklady, vhodnost polohy pro instalaci a legislativní podmínky.

Prvním faktorem, který je potřeba zvážit při instalaci domácí fotovoltaické elektrárny, jsou investiční náklady. Cena se liší v závislosti na velikosti instalace a technologii panelů, ale může se pohybovat v řádech stovek tisíc korun. Důležité je vědět, že se jedná o dlouhodobou investici, která se vrátí během několika let provozu.

Při plánování domácí fotovoltaické elektrárny je důležité zohlednit prostředí, ve kterém bude elektrárna umístěna. Slunce musí dopadat na panely bez stínů a s dostatečným úhlem, aby efektivita produkce byla co nejvyšší. Dále je důležité znát legislativní podmínky a pravidla pro propojení fotovoltaické elektrárny do sítě a systemy prodeje přebytečné energie.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Domácí fotovoltaická elektrárna je stále oblíbenějším řešením pro lidi, kteří si chtějí ušetřit na elektřině či pomoct životnímu prostředí. Ta nejenž přináší úsporu energie, ale v roce 2024 ji lze díky státním dotacím pořídit za zvýhodněnější cenu. Investice do domácí fotovoltaické elektrárny se tak může vrátit již za několik málo let.

Domácí fotovoltaickou elektrárnu lze nainstalovat téměř na jakoukoliv střechu, ale na její efektivní fungování má vliv hned několik faktorů. Střecha musí být dostatečně velká pro umístění solárních panelů, správně orientovaná pro maximalizaci zisku sluneční energie a vyrobená z vhodných materiálů, aby nebyla ohrožena zatékáním po instalaci. Statistika střechy je také důležitým faktorem, který nemůže být přehlížen.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda je vaše střecha vhodná pro instalaci domácí fotovoltaické elektrárny, je využití bezplatných služeb technického zhodnocení. Naše odborníky provedou nezávaznou prohlídku vašeho domu a poskytnou vám komplexní informace pro rozhodnutí o možných úpravách a instalaci.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Domácí fotovoltaická elektrárna v roce 2024 může být nyní dostupnější než kdy jindy díky možnosti čerpání dotací. Dotace na instalaci solárních panelů můžete získat jak z evropských fondů, tak z národních programů.

Mezi nejdůležitější dotační tituly patří program Nová zelená úsporám, který je určený především pro rodinné a bytové domy. Jeho podmínky se však od 1. září 2024 mění, což je nutné zohlednit při plánovaní investice do domácí fotovoltaické elektrárny. Důležité je také zmínit možnost využití programů RES+ a OP TAK.

Tyto dotace na výstavbu domácí fotovoltaické elektrárny mohou výrazně snížit dobu návratnosti investice. Proto je pro potenciálního investora klíčové tyto možnosti podrobně prostudovat a využít je k optimalizaci nákladů na získání vlastní, ekologicky šetrné a udržitelné energetické zdroje.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

Domácí fotovoltaická elektrárna může představovat výraznou ušetření na nákladech za elektřinu, podmínkou ale je její připojení do distribuční sítě. I v roce 2024 platí, že jakmile je vaše fotovoltaická elektrárna připravena k provozu, musí být připojena do distribuční sítě provozovatelem distribuční soustavy. Bez tohoto zásadního kroku by vaše elektrárna fungovala v tzv. ostrovním režimu, což by znamenalo, že není možné prodávat přebytky zpět do sítě.

Potřebujete zjistit, zda je v dané lokalitě dostatek kapacity v distribuční síti pro připojení vaší domácí fotovoltaické elektrárny. Přestože kapacita distribuční sítě se od místa k místa liší, Energetický regulační úřad (ERU) nabízí nástroj zvaný mapa připojitelnosti, kde se můžete relativně přesně podívat na dostupnost síťové kapacity. Modře označené území na mapě znamená, že kapacita sítě je již vyčerpaná.

Aby jste zjistili možnost připojení vaší domácí fotovoltaické elektrárny se stoprocentní přesností, musíte podat žádost o připojení. Tuto žádost odborníci zpracovávají za vás a zajistí, abyste v co nejkratší době využívali plný potenciál vaší domácí fotovoltaické elektrárny.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Domácí fotovoltaická elektrárna může být stále více efektivním a životaschopným řešením pro mnoho domácností v roce 2024. S rostoucími cenami energie a technologickým pokrokem v oblasti solárních panelů nabízí fotovoltaika čím dál tím atraktivnější návratnost investice.

Nicméně, před nákupem a instalací domácí fotovoltaické elektrárny je nezbytné posoudit několik faktorů. Kromě celkové spotřeby elektrické energie a ceny elektřiny je důležitá i velikost a typ navrhovaného systému.

Přestože se mnohé instalatérské firmy snaží vyniknout slibem krátké doby pro návrat investice do fotovoltaické elektrárny, je dobré mít na paměti, že tato tvrzení jsou často založena na předpokladech a teoretických výpočtech. Proto je důležité provést důkladnou ekonomickou analýzu s pomocí nejpřesnějších dat a předpovědi cen. I tak se však jedná jen o odhad, který je přesto nezbytný pro správné zhodnocení výhodnosti investice do domácí fotovoltaické elektrárny.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Při uvažování o investici do domácí fotovoltaické elektrárny je nutné zvážit několik klíčových faktorů. Prvními kroky by měla být kontrola orientace a úhlu střechy, zda je dostatečné množství slunečního světla a také prostor pro umístění panelů.

Dále je důležité posoudit ekonomickou stránku věci. Investice do domácí fotovoltaické elektrárny vyžaduje počáteční kapitálový výdaj, ale může nabídnout dlouhodobé úspory a dokonce i potenciální příjem z prodeje nadbytečné energie.

Legislativní a technické aspekty jsou dalšími důležitými faktory k zvážení. Než se rozhodnete pro nákup, je nutné se seznámit se zákonem, technickými specifikacemi a možnými úpravami, které mohou být vyžadovány pro optimalizaci výkonu domácí fotovoltaické elektrárny.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin