Balkonová fotovoltaika

Balkonová fotovoltaika se stala v roce 2024 obrovským trendem ve světě obnovitelné energie. Díky svému snadnému zapojení a přenosnosti má tato forma solární energie obrovský potenciál, zvlášť v městských a hustě obydlených oblastech.

Tato technologie využívá balkonové fotovoltaické panely, které se instalují na balkoně nebo terase a umožňují domácnostem produkovat vlastní elektrickou energii. Balkonová fotovoltaika je také ekonomicky výhodná, jelikož může výrazně snížit náklady na elektrickou energii.

Potenciál balkonové fotovoltaiky v roce 2024 je nezměrný, protože se jedná o snadno přístupnou a trvale udržitelnou formu obnovitelné energie. Výhodou je minimalizace závislosti na dodavateli elektrické energie a snížení emisí CO2.

Balkonová fotovoltaika v roce 2024: Nejčastější dotazy

 • Co je to balkonová fotovoltaika společnosti Mobis a jaké jsou její klíčové výhody?

  Balkonová fotovoltaika je forma malého fotovoltaického systému, který se instaluje na balkóny nebo terasy bytů, domů nebo firemních budov. Je to ideální řešení pro ty, kteří mají omezený prostor, ale chtějí využít výhod solární energie. Fotovoltaický systém, který dodáváme v Mobis, je tichý, šetrný k životnímu prostředí a snižuje náklady na elektrickou energii. Kromě toho je jednoduchý na instalaci a nároky na údržbu jsou minimální.

 • Jak funguje balkonová fotovoltaika od Mobis?

  Balkonový fotovoltaický systém od Mobis pracuje na principu konverze slunečního záření na elektrickou energii prostřednictvím solárních panelů. Tyto panely se instalují na balkony nebo terasy, kde jsou vystaveny slunci. Energii, kterou panely vygenerují, můžete použít k napájení elektrických zařízení v domácnosti nebo ji uložit do baterií pro pozdější použití. Při správné instalaci a dostatečném oslunění může systém výrazně snížit vaši závislost na tradiční elektrické síti.

 • Proč bych měl zvolit balkonovou fotovoltaiku od Mobis?

  V Mobis se zavazujeme poskytovat produkty a služby, které jsou kvalitní a zároveň cenově dostupné. Naše balkonové fotovoltaické systémy jsou navrženy tak, aby byly jednoduché na použití, efektivní a dlouhodobě spolehlivé. Nabízíme také komplexní servis, který zahrnuje poradenství, instalaci a údržbu systému. Kromě toho nám záleží na životním prostředí a chceme vám pomoci snížit vaši uhlíkovou stopu prostřednictvím udržitelných energetických řešení.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Balkonová fotovoltaika v roce 2024: Co je potřeba zvážit?

Balkonová fotovoltaika je nejlevnějším způsobem, jak si doma vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů. Tyto systémy jsou navrženy tak, aby byly s to vyrábět energii tak, jak ji spotřebováváte, a tím výrazně snižovat vaše náklady na elektřinu. Balkonová fotovoltaika je připojována do zásuvky, takže instalace je neuvěřitelně jednoduchá. Nicméně, je důležité si uvědomit, že i když jsou tyto systémy jednoduché na instalaci, je důležité se předem poradit s odborníkem, aby se zamezilo jakýmkoli potenciálním problémům.

Dalším důležitým faktorem, který je třeba zvážit při rozhodování o balkonové fotovoltaice, je vaše lokace. Aby systém byl efektivní, budete potřebovat dostatečné množství slunečního světla. Také je důležité vzít v úvahu roční čas, protože výkonový výstup solárního panelu se může lišit v závislosti na ročním období. Pokud je váš balkon zastíněn nebo směřuje na sever, může být balkonová fotovoltaika méně efektivní.

Vyhovuje technicky vaše střecha pro instalaci solárních panelů?

Technické hodnocení fotovoltaických panelů na střeše

Technologie balkonová fotovoltaika představuje v roce 2024 ideální řešení pro domácnosti, které nemají pro instalaci klasické fotovoltaické elektrárny ideální střechu. Tato inovativní technologie umožňuje jednoduchou instalaci a může být využita na jakékoliv balkoně, bez nutnosti předchozí úpravy střechy.

Využití balkonové fotovoltaiky může vést k významné úspoře energie a snížení nákladů na elektrickou energii. Zároveň je to ekologické řešení, které podporuje udržitelný rozvoj a snižuje emise CO2. Navíc, vzhledem k rostoucím cenám energií, může balkonová fotovoltaika poskytnout znatelnou finanční úlevu.

Inovativní řešení balkonové fotovoltaiky v roce 2024 může také přinést další výhody, jako jsou například státní dotace nebo možnost prodeje přebytku energie zpět do elektro sítě. Nabízí tak jedinečný a efektivní způsob, jak optimalizovat domácí energetické zdroje a maximalizovat využití solární energie.

Dosáhnete na dotační podporu?

Dotace na fotovoltaiku od NZÚ

Zájemci se mohou ucházet o dotace na balkonovou fotovoltaiku nebo dokonce celou solární elektrárnu. Tento druh financování se stále víceméně zaměřuje na malé a střední projekty, protože ty mají největší potenciál ke snížení energetické náročnosti budov.

Nová zelená úsporám je obzvlášť vhodná pro rodinné a bytové domy. Jde o dotace na zateplení domu, výměnu oken, přechod na účinnější zdroje tepla, ale také na instalaci solárních panelů. Bohužel, od 1. září 2024 již nelze požádat o dotaci na balkonovou fotovoltaiku. Je důležité se informovat o příštích možnostech podpoře, které nahradí tento dotační program.

RES+ a OP TAK jsou jiné dotační programy, které se věnují podpoře obnovitelných zdrojů a energetické účinnosti. Tyto programy mohou být vhodné alternativy pro ty, kteří se chtějí zabývat balkonovou fotovoltaikou, ale nemohou využít programu Nová zelená úsporám. Je ale potřeba zvážit, zda je z hlediska rentabilnosti vůbec výhodné aplikovat na dotace na solární energii z těchto programů.

Aktuální podmínky NZÚ

Kdo může žádat:

 • Vlastníci stávajících rodinných domů
 • Vlastníci řadově uspořádaných vymezených bytových jednotek (tzv. řadové domky)
 • Příspěvkové organizace zřízené územními samosprávnými celky

Kolik získáte:

 • Instalace o výkonu 2 kWp s měničem – 60 000 Kč
 • Instalace o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla – 100 000 Kč
 • Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu – 10 000 Kč
 • Za 1 kWh el. akumulačního systému – 10 000 Kč
 • Instalace dobíjecí stanice – 15 000 Kč (maximálně 1 ks)

Jak požádat o dotaci:

 • Žádat můžete před zahájením, v průběhu nebo po dokončení prací
 • Žádost za vás může vyřizovat realizační firma

Od roku 2024 je také možné čerpat dotaci až 90 000 Kč Nová zelená úsporám light na fotovoltaický ohřev vody, nicméně žadatel musí být z řad seniorů nebo sociálně slabých.

Vypočítejte si dotaci na FVE

Počet panelů11ks
Počet baterií1ks
Wallbox/ Dobíjecí stanice1ks

Celkový výkon4.95 kWp

Kapacita5.8 kWh

Výše dotace172 500

Chci nabídku

*Jedná se o výpočet pro rodinné domy. Pro bytové domy, obce a firmy může být dotace vyšší.

Připojí Vás distributor do sítě?

Mapa ukazující možnosti připojení fotovoltaiky

V moderním světě roste zájem o využívání obnovitelných zdrojů energie, například prostřednictvím solárních panelů, nebo konkrétněji, balkonové fotovoltaiky. Balkonová fotovoltaika generuje elektřinu, kterou je možné využívat nejen pro osobní spotřebu, ale také pro prodej přebytečné energie zpět do sítě.

Jednou z klíčových otázek, které si každý potenciální vlastník balkonové fotovoltaiky klade, je, zda distributor připojí jeho fotovoltaickou elektrárnu do sítě. Bez připojení by bylo možné spustit elektrárnu pouze na tzv. ostrovní režim, což ale znamená, že není možné prodávat přebytky zpět do sítě a elektrárna by byla odříznutá od sítě. Jenže na místo, kde se nacházíte, také silně záleží.

Kapacita distribuční sítě se liší v každém místě a distributor má v rámci připojení balkonové fotovoltaiky své specifické požadavky a pravidla. V tomto případě, je využití mapy připojitelnosti, kterou nabizí EGD, velmi užitečné. Tento nástroj, i když ne s 100% přesností, může poskytnout vcelku reálnou představu o tom, zda je připojení možné na konkrétní lokalitě. Pravdivou a konečnou odpověď na tuto základní otázku však zjistíte až po podání žádosti o připojení.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Ekonomické hodnocení fotovoltaického systému

Balkonová fotovoltaika se v roce 2024 jeví jako jedna z nejzajímavějších investicí pro všechny, kteří chtějí šetřit za elektřinu a přitom přispět k ochraně životního prostředí. Úspory za spotřebovanou energii mohou být velmi atraktivní, zvláště pokud jsou kombinovány s možnou dotační podporou a stále se zlepšující efektivitou těchto systémů.

Nicméně, ekonomická výhodnost balkonové fotovoltaiky je vždy individuální a je třeba zohlednit mnoho faktorů, včetně celkové spotřeby elektrické energie a ceny elektřiny. Některé instalační firmy slibují velmi rychlou návratnost investice, avšak je třeba být opatrný, protože tato tvrzení mohou být silně orientační a nemusí zcela odrážet realitu.

Pro zjištění skutečné ekonomické výhodnosti je tedy vhodné provést podrobnou analýzu. Tato analýza by měla zahrnovat nejen aktuální cenu za instalaci balkonové fotovoltaiky, ale též předpovědi budoucích cen energií a možnou návratnost investice. I když se jedná pouze o odhad, je pro konečné rozhodnutí značně důležitý.

Vyplatí se Vám ekonomicky investice do solární elektrárny?

Balkonová fotovoltaika se stává čím dál tím oblíbenější volbou pro lidi po celém světě, kteří chtějí snížit svůj uhlíkový výstup a zároveň ušetřit na nákladech na energii. Toto řešení je nejen účinné, ale také velmi snadno použitelné.

Při uvážení, zda je balkonová fotovoltaika pro vás vhodná volba, je důležité zvážit několik faktorů. Poloha vašeho balkonu, výše vašich současných nákladů na energii a vaše společnost pro dodávku energie jsou to hlavní, co je potřeba vzít v úvahu.

Dříve, než se rozhodnete pro instalaci balkonové fotovoltaiky, je také nezbytné se seznámit s lokálními právními a stavebními předpisy. Ve většině případů je instalace balkonové fotovoltaiky povolena, ale je vhodné se se všemi potřebnými informacemi seznámit.

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin

Co o nás klienti říkají?

FotovoltaikaTepelná čerpadlaDotace

Chcete poradit s výběrem FVE?

MOBIS, spol. s r.o.

Kontaktní formulář

Zanechte nám telefonní číslo a my se Vám ozveme do 24 hodin